Dzień Ojca 2024: kiedy obchodzimy?

Dzień Ojca to święto celebrowane w wielu krajach, ale w różnych terminach. To doskonała okazja do podziękowania tacie za troskę, opiekę i miłość. Sprawdź, kiedy obchodzimy Dzień Taty w Polsce, a kiedy na świecie. Podpowiadamy również, co kupić na Dzień Ojca oraz jak ciekawie spędzić dzień z tatą!Dzień Ojca 2022 kiedy go obchodzimy

Kiedy jest Dzień Taty w Polsce

Dzień Ojca w Polsce ma stałą datę – od 1965 roku obchodzimy go 23 czerwca. W tym dniu dzieci składają serdeczne życzenia swoim ojcom, wręczają im upominki i organizują różnorodne atrakcje z okazji tego szczególnego święta. Należy wspomnieć, że Dzień Taty, choć ma już prawie 50-letnią tradycję, nie jest aż tak popularny jak Dzień Mamy.

Dzień Ojca na świecie – geneza święta

Pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się 19 czerwca 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w miasteczku Spokane. Geneza święta jest bardzo ciekawa. Pewien weteran wojenny po śmierci żony wychowywał samotnie sześcioro dzieci. Jego córka – Sonora Smart Dott – podjęła starania, aby oprócz Dnia Matki uczcić również ojców, gdyż oni także odgrywają wielką rolę w wychowywaniu dzieci oraz prowadzeniu domu i zasługują na swoje święto. Przez kilka dekad wydarzenie miało charakter lokalny. W 1972 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym – od tamtej pory wydarzenie jest celebrowane w USA w trzecią niedzielę czerwca.

Tego dnia Dzień Ojca obchodzony jest także w innych krajach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Czechach, Turcji, na Ukrainie. W Danii święto ma stałą datę – 5 czerwca, natomiast w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii i na Islandii ojcowie świętują w drugą niedzielę listopada. Włosi, Portugalczycy i Hiszpanie celebrują Dzień Ojca 19 marca, a Bułgarzy 26 grudnia.

Pomysły na prezent dla taty

Jeśli już wiesz, kiedy jest Dzień Ojca, czas zastanowić się nad wyborem odpowiedniego prezentu dla taty. Warto postawić na coś przydatnego, np. na zestaw narzędzi lub smartwatch, który nie tylko odmierzy czas, ale również pokaże przychodzące wiadomości tekstowe oraz ilość wykonanych dziennie kroków. Inne funkcjonalne gadżety, które warto rozważyć przy okazji Dnia Taty, to słuchawki, powerbank czy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Bluetooth. Jako prezent na Dzień Ojca świetnie sprawdzą się także dodatki: krawat, okulary przeciwsłoneczne czy spinki do mankietów. Idealnym podarunkiem będzie również książka ulubionego autora lub płyta (CD lub winylowa) ukochanego artysty.

Dzień Ojca to wspaniały moment na wspólne i ciekawe spędzenia czasu z tatą. Jak spędzić Dzień Ojca? Zorganizuj nietuzinkowe atrakcje: kilkugodzinną przejażdżkę rowerową połączoną z piknikiem pod gołym niebem, wspólne wędkowanie, paintball czy udział w spływie kajakowym. Jeśli pogoda nie dopisze, możecie upiec ciasteczka, pójść do kina lub teatru, ale także zorganizować maraton filmowy w domu – koniecznie z pysznymi przekąskami!

Planując Dzień Ojca 2024, weź pod uwagę co lubi tata, jego usposobienie i zainteresowania. Jeśli jest domatorem – zorganizuj atrakcje w domowym zaciszu, jeżeli lubi spędzać czas na dworze – przygotuj ciekawe aktywności na świeżym powietrzu i sprawdź pomysły na grilla. Pamiętaj, że w tym dniu najważniejsza jest twoja obecność. Prezenty to jedynie miły dodatek do serdecznych życzeń na Dzień Taty i wspólnego czasu.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu