Dzień Babci i Dziadka 2024: kiedy złożyć życzenia dziadkom?

Styczeń kojarzy się przede wszystkim z Nowym Rokiem. Tymczasem w tym miesiącu w Polsce obchodzone są także wyjątkowe i wzruszające święta — Dzień Babci i Dzień Dziadka. To idealna okazja do uhonorowania bliskich seniorów, okazania im miłości, wręczenia upominków prosto z serca. Jaka jest historia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka i kiedy złożyć im życzenia?Dzień Babci i Dziadka 2021: kiedy złożyć życzenia dziadkom?

Historia Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce

W Polsce Dzień Babci celebrujemy 21 stycznia. Inicjatorem tego święta była prasa – pomysł uhonorowania seniorek powstał w 1964 roku w redakcji tygodnika „Kobieta i życie”, po czym później spopularyzował go Kazimierz Flieger, dziennikarz „Expressu Poznańskiego”. W 1965 roku redakcja pisma wręczyła aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z okazji jej 85. urodzin oraz występu w Poznaniu. Artystka, znana m.in. z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc”,  otrzymała słodki wypiek z napisem „Dla babci”. Rok później, w 1966 r., Dzień Babci oficjalnie został ogłoszony przez „Express Wieczorny” i szybko przyjął się w całej Polsce.

Dzień Dziadka w naszym kraju zaczęto obchodzić dopiero w latach 80., a geneza tego święta nie jest do końca znana. Pewne jest jednak, że zarówno Dzień Babci, jak i Dzień Dziadka, powinny zajmować stałe miejsce w kalendarzu świąt każdej rodziny.

Dzień Babci i Dziadka w innych krajach

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone są nie tylko w Polsce. Tego samego dnia świętują babcie i dziadkowie w Bułgarii oraz w Brazylii. Natomiast we Francji wnuki składają życzenia bliskim seniorom co roku w pierwszą niedzielę marca, w Niemczech — w drugą niedzielę października, w Estonii — w drugą niedzielę września, a w Hiszpanii — 26 lipca.

W niektórych krajach babcie i dziadkowie są obdarowywani życzeniami i prezentami jednego dnia. Przykładowo, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady obchodzą Narodowy Dzień Dziadków w pierwszy poniedziałek września, w Wielkiej Brytanii wspólne święto babć i dziadków celebrowane jest w pierwszą niedzielę października, a we Włoszech 2 października (tego samego dnia w kraju obchodzone jest też kościelne święto Aniołów Stróżów).

W podziękowaniu za opiekę i wychowanie

Bez względu na kraj oraz ustalone daty Dnia Babci i Dnia Dziadka, najważniejsze jest podziękowanie seniorom za wkład włożony w wychowanie wnucząt, za poświęcony czas i przekazaną miłość. W te dwa styczniowe dni babcie i dziadkowie są obdarowywani bukietami kwiatów, słodkościami oraz wzruszającymi prezentami, takimi jak laurki czy zdjęcia. W przedszkolach i szkołach odbywają się wówczas uroczyste akademie i przedstawienia, podczas których dzieci śpiewają piosenki i recytują wierszyki na cześć swoich babć i dziadków.

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do okazania bliskim wdzięczności, wyrażenia uczuć i powspominania miłych chwil z przeszłości. Ważne, aby te styczniowe dni nie były jedynymi w roku, w których seniorzy poczują, że wnuczęta się nimi interesują i ich kochają. Pamiętajmy o nich nie tylko od święta! 

Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2024 roku

Tradycyjne celebrowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka w 2024 roku z pewnością będzie utrudnione. Ze względu na pandemię koronawirusa musimy zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo seniorów. Jeśli sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie pozwoli na tradycyjne spotkanie z dziadkami, warto zdecydować się na wysłanie kartki z życzeniami lub paczki z prezentem oraz na rozmowę przez telefon czy na wideoczacie. Seniorzy z pewnością docenią każdy miły gest i będą szczęśliwi, mogąc spędzić chwile z ukochanymi wnuczętami – nawet online!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu