Okres przedświąteczny to wiele przygotowań. Niektóre z nich lubimy, za innymi nie przepadamy. Jak zorganizować święta Bożego Narodzenia, by cieszyć się spokojem i magiczną atmosferą?
Porządki świąteczne - te kompleksowe, obejmujące praktycznie każdy zakamarek domu - warto rozpocząć nawet kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnej nerwówki przed samymi świętami.
Przed rozpoczęciem sprzątania, opracuj strategię – od czego zaczniesz sprzątanie, jakie czynności zostawisz na sam koniec i podziel zadania między domowników. Zaangażuj dzieci np. do wycierania kurzu z książek czy układania zabawek – nie wymaga to wiele siły, a pociechy poczują, że pomogły ci w ważnych, świątecznych przygotowaniach. Podział zadań znacznie ułatwi i usprawni cały proces, którego wynikiem będzie lśniąco czyste i pachnące świeżością mieszkanie.
Porządki najlepiej rozpocząć od przejrzenia zawartości szaf. Zrób przegląd ubrań – zapewnie znajdziesz takie, których już nie nosisz. Wysłużoną odzież przeznacz do prac ogrodowych, na szmatki do sprzątania lub wyrzuć. Elementy garderoby, które już ci się nie podobają, wyszły z mody lub nie pasują do twojej sylwetki możesz sprzedać lub oddać na cele charytatywne. Przegląd szaf z ubraniami pozwoli ci ocenić, czy posiadasz wszelkie niezbędne elementy do stworzenia świątecznych stylizacji. Jeśli nie, będziesz mieć jeszcze czas na skompletowanie idealnych zestawów!
Pamiętaj, aby zajrzeć również do pudeł z dekoracjami świątecznymi. Może trzeba wymienić któreś ze światełek lub dokupić dodatkowe ozdoby?
Kolejnym krokiem jest przejrzenie zawartości spiżarni oraz lodówki. Warto spisać, co posiadasz w swojej kuchni i sięgnąć do notatek przy okazji planowania świątecznego menu i zakupów.
Na kilka tygodni przed świętami możesz także m.in. umyć okna oraz glazurę i terakotę, wytrzepać dywany, wyczyścić sprzęty kuchenne oraz pomyć wnętrza szafek i półek.
Inne czynności wykonaj do tygodnia przed Wigilią, tak aby w świąteczny poranek jedynie wytrzeć kurze, odkurzyć podłogi i nakryć do wigilijnego stołu.
Ubieranie choinki i dekorowanie domu to czynności o wiele przyjemniejsze niż sprzątanie. Nie ma określonej daty, od której można zacząć ozdabianie wnętrz. Większość osób stroi mieszkania w drugiej połowie grudnia, jednak niektórzy zwolennicy świątecznego klimatu sięgają po pudła z bombkami nawet w listopadzie!
Sposób strojenia choinki powinien być uzależniony od wnętrza, w którym będzie stała, a także od preferencji domowników. W tym roku bardzo modne są dekoracje w stylu glamour – kryształowe, błyszczące, eleganckie. Równie popularne są także ozdoby w stylu eko – przyjazne środowisku, z naturalnych materiałów oraz skandynawskim – o prostych, minimalistycznych formach, w stonowanych kolorach, np. szarym lub białym. A może wraz z resztą domowników własnoręcznie przygotujecie dekoracje i umieścicie je na bożonarodzeniowym drzewku? Choinka z ozdobami DIY również świetnie wpisuje się w tegoroczne trendy.
Kluczowym punktem w bożonarodzeniowych przygotowaniach jest zaplanowanie menu. Stwórz listę dań, które przyrządzisz na Wigilię oraz na kolejne świąteczne dni. Weź pod uwagę preferencje gości oraz ich ewentualne alergie pokarmowe. Jeżeli większość z was nie jada grzybów, zaplanuj nową odsłonę pierogów czy pasztecików do czerwonego barszczu, np. ze szpinakiem lub kapustą. Zweryfikuj, czy wśród twoich gości nie ma wegan, którzy nie spożywają mięsa oraz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, aby nie przyrządzać za dużo jedzenia – postaw na małe porcje, które pozwolą gościom spróbować wszystkich potraw, bez marnowania jedzenia.
Przygotuj harmonogram, w którym określisz czas przyrządzenia konkretnych dań. Przykładowo, pierogi możesz przygotować o wiele wcześniej i zamrozić. Przed świętami możesz także ugotować kompot z suszonych owoców oraz upiec piernik – smakuje najlepiej, gdy poleży kilka dni. Dzięki wcześniejszemu przyrządzeniu niektórych potraw, zyskasz trochę czasu, np. na odpoczynek po wielotygodniowych przygotowaniach.
Menu zaplanowane? Wypisz wszystkie produkty, które będą potrzebne do przyrządzenia wybranych potraw. Posłuż się wspomnianą wcześniej listą produktów spożywczych, które masz w domu.
Najwygodniejszą i najszybszą opcją zakupów są te robione online. Wrzucasz artykuły do wirtualnego koszyka, opłacasz zamówienie, wybierasz sposób dostawy i gotowe.
Sklepy stacjonarne przed świętami przeżywają oblężenie – warto go unikać, zwłaszcza w tym roku. Odwiedź Carrefour.pl i zaopatrz się we wszystkie potrzebne składniki potraw, a także w niezbędne produkty non-food. Jeśli potrzebujesz, aby zakupy dotarły do ciebie w ekspresowym tempie – sprawdź, czy Carrefour Sprint. Jeśli usługa jest dostępna w twojej lokalizacji, przesyłka zostanie dostarczone pod drzwi w ciągu 3h od finalizacji zamówienia.
Święta to czas, w którym każdy z nas powinien odpocząć, oderwać się od zmartwień i problemów. W te ważne dni staraj się nie myśleć o przeszłości i przyszłości. Celebruj tu i teraz. Spędź czas z bliskimi, rozmawiając, śpiewając kolędy i pielęgnując inne zwyczaje, takie jak wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dzielenie się opłatkiem czy rozpakowywanie prezentów. Bądźcie ze sobą i odczuwajcie radość ze wspólnego świętowania.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies