Jak rozsądnie zaplanować świąteczne zakupy

W organizacji każdego przedsięwzięcia kluczowa jest analiza i opracowanie konkretnego schematu działania. Przygotowania do świąt warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, aby zdążyć z kupnem wszelkich niezbędnych produktów, uniknąć tłoków w sklepach i nerwowych sytuacji. Przedstawiamy poradnik, jak w kilku krokach rozsądnie zaplanować świąteczne zakupy.Jak rozsądnie zaplanować świąteczne zakupy

Krok pierwszy - stwórz plan działania

Planowanie świątecznych zakupów rozpocznij odpowiednio wcześniej. Wypisz na kartce najważniejsze kwestie, takie jak np.: liczbę gości uczestniczących w wigilijnej kolacji, upodobania kulinarne oraz ewentualne alergie pokarmowe bliskich, pomysły na prezenty. Określ budżet, którego nie możesz przekroczyć

Krok drugi - zaplanuj świąteczne menu

Lista gości zrobiona? Zastanów się, co twoi bliscy lubią jeść. Jeżeli większość z nich nie przepada za rybą po grecku – nie przyrządzaj jej. Postaw na inną potrawę, której z chęcią spróbują wszyscy goście.

Co powinno znaleźć się na stole wigilijnym? Jak wiadomo, polska tradycja nakazuje, aby na wigilijnym stole znalazło się 12 potraw. Jeżeli zależy ci na pielęgnowaniu tego zwyczaju, przygotuj 12 dań, ale w mniejszych ilościach. Zamiast dużych talerzy czerwonego barszczu z uszkami, podaj zupę w salaterkach. Dzięki mniejszym porcjom twoi goście będą w stanie skosztować wszystkich potraw. Nie martw się – na pewno nie pozostaną głodni!

Krok trzeci - sprawdź zawartość lodówki

Przed zrobieniem zakupów sprawdź, co posiadasz w lodówce i domowej spiżarce. Może się okazać, że w szafkach znajdują się kupione już dawno produkty. Warto więc co jakiś czas zrobić przegląd kuchennych półek, aby nie dopuszczać do przeterminowania się artykułów. Jeśli odnajdziesz takie zapomniane produkty (a data przydatności pozwala na ich spożycie), użyj ich podczas przygotowywania świątecznych potraw. Zmniejszysz w ten sposób wydatki, a jednocześnie wykorzystasz produkty i zapobiegniesz marnowaniu jedzenia.

Krok czwarty - zrób zakupową listę

Bardzo istotnym punktem w świątecznych przygotowaniach jest sporządzenie dokładnej listy zakupów. Po sprawdzeniu zawartości lodówki i szafek spisz, czego ci brakuje. Listę podziel na kategorie – jedzenie, prezenty, artykuły gospodarstwa domowego, chemia – i przyporządkuj do nich wszystko, czego potrzebujesz. Sporządzenie takiego zestawienia może zająć sporo czasu, ale jest kluczowe dla twojego portfela i domowego budżetu.

Dodając do listy produkty spożywcze, pamiętaj aby najpierw przestudiować przepisy na dania, z których będziesz korzystać. Pozwoli ci to na wypisanie konkretnych produktów oraz niezbędnych ilości do upieczenia pysznego ciasta czy ulepienia idealnych pierogów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których zabraknie ci ¼ szklanki mąki lub łyżeczki proszku do pieczenia.

Krok piąty – przeglądaj gazetki promocyjne i aplikacje

W zaplanowaniu świątecznych zakupów pomogą ci gazetki promocyjne. Znajdziesz w nich aktualną ofertę sklepu, trwające rabaty i akcje specjalne.

Bycie na bieżąco z aktualnymi ofertami ulubionych sklepów umożliwiają także aplikacje mobilne, takie jak Mój Carrefour. Ułatwiają optymalizację wydatków i sam proces zakupowy. Dzięki nim nie ominą cię promocje, rabaty i akcje specjalne – oszczędzisz, bo zrobisz przemyślane i racjonalne zakupy.

Krok szósty - kupuj online

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że zakupy online to oszczędność czasu i pieniędzy. Możesz dokonać ich w dowolnym, najwygodniejszym dla ciebie momencie. Nie musisz tracić czasu na szukanie miejsca parkingowego przez hipermarketem czy stać w długich kolejkach. Wystarczy, że włączysz komputer lub urządzenie mobilne, połączysz się z Internetem, wybierzesz swój ulubiony sklep i umieścisz w wirtualnym koszyku potrzebne produkty. Sklepy internetowe umożliwiają ci spokojne zapoznanie się z opisami towarów oraz ich cenami.

Udostępnienie elastycznych form dostawy to kolejne z plusów internetowych zakupów. W Carrefour możesz skorzystać m.in. z tradycyjnych dostaw kurierskich, a w niektórych lokalizacjach także z usługi Carrefour Sprint, dzięki której zakupy otrzymasz jeszcze tego samego dnia, w ciągu 3 h od sfinalizowania zamówienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupów spożywczych lub w sytuacjach, gdy pilnie czegoś potrzebujesz. W Carrefour możesz także zamawiać produkty online i odbierać je w wybranym przez Ciebie sklepie stacjonarnym lub skorzystać z usługi Carrefour Drive, w której pracownicy włożą zakupy prosto do bagażnika twojego auta. Takie rozwiązania zapewnią ci wygodę i bezpieczeństwo, pomogą w zaplanowaniu i zrealizowaniu świątecznej listy zakupów.

Wypróbuj planowanie przedświątecznych działań i przekonaj się, że bożonarodzeniowe przygotowania – w tym zakupy – mogą być przyjemnością, a nie obowiązkiem!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu