Pomysły na mikołajkowe prezenty dla najbliższych

Mikołajki to święto obchodzone w Polsce od XVIII wieku. Dawniej z tej okazji obdarowywano się piernikami i jabłkami, a dziś ten dzień jest pretekstem do wręczania sobie nie tylko słodyczy, ale i innych upominków. Szukasz pomysłów na mikołajkowe prezenty dla rodziny i przyjaciół? Poniżej kilka inspiracji, które mogą się przydać podczas zakupów!

Skąd się wziął zwyczaj mikołajek?

Św. Mikołaj kojarzy się głównie z postacią poczciwego staruszka z białą brodą i w czerwonym stroju, który rozdaje prezenty i ma latający zaprzęg z reniferami. Warto jednak pamiętać, że taki wizerunek powstał dopiero w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Same mikołajki, a więc zwyczaj obdarowywania bliskich niewielkimi prezentami 6 grudnia, obchodzone były już w XIV wieku w Holandii. Dotarły one do Polski dopiero w XVIII wieku, zaś znanego nam wymiaru nabrały jeszcze później, bo na początku XIX wieku. Data tego święta nie jest bez znaczenia. 6 grudnia to rocznica śmierci św. Mikołaja - biskupa z Miry. Urodził się on w zamożnej rodzinie ok. 270 r. i cały odziedziczony majątek oddał ubogim. Pomagał najbiedniejszym nocą, aby nie rozpoznano go w ciemności. Dziś w imieniny Mikołaja obdarowujemy się drobnymi upominkami. Prezenty są wręczane bezpośrednio lub wkładane pod poduszkę bądź do butów. Według legendy podarunki przynosi grzecznym dzieciom właśnie Święty Mikołaj. Tym niegrzecznym jako przestrogę podrzuca zaś rózgę.

Co podarować małym dzieciom z okazji mikołajek?

Mikołajki to idealna okazja, aby podarować dzieciom miły upominek. Najprostszym pomysłem są oczywiście zabawki. W przypadku kilkumiesięcznych maluchów doskonale sprawdzają się różnego rodzaju klocki. Innym dobrym rozwiązaniem będą zabawki edukacyjne, jak np. różnego rodzaju maty sensoryczne, sortery czy tablice manipulacyjne. Z pewnością zainteresują malucha ciekawymi kolorami, a dodatkowo pobudzą jego zmysły i zachęcą do ćwiczenia motoryki małej. Podczas poszukiwania zabawek dla kilkumiesięcznych dzieci pamiętajmy jednak, aby wybierać produkty wykonane z bezpiecznych materiałów i takie, których niemowlak nie będzie mógł połknąć.

Mikołajkowe prezenty dla przedszkolaków

Kilkuletnie dzieci zazwyczaj mają już swoje ulubione bajki oraz ich bohaterów, a także określone zainteresowania. Dobrym prezentem na mikołajki dla kilkuletniego dziecka będą np. kredki lub inne akcesoria z motywem lubianego filmu, gry edukacyjne, a także zabawki pozwalające odgrywać różne role. Jeśli maluch lubi wykonywać prace plastyczne, z pewnością ucieszy się z kolorowych pisaków, farb, plasteliny bądź z zestawu kreatywnego. Jako prezent sprawdzą się też różnego rodzaju klocki – można je wykorzystać na różne sposoby, przez co dają wiele możliwości zabawy, a przy tym ćwiczą twórcze myślenie. Jeśli nie mamy pomysłu na prezent dla przedszkolaka, warto zachęcić go, aby w liście do św. Mikołaja narysował co chciałby dostać. W ten sposób dowiemy się o czym dziecko marzy, a poszukiwanie prezentu stanie się znacznie łatwiejsze.

Prezenty na mikołajki dla starszych dzieci

Zastanawiasz się jaki prezent dla ucznia lub nastolatka będzie odpowiedni? Dobrym pomysłem są gadżety elektroniczne, którymi interesuje się większość młodych osób. W przypadku dzieci mogą to być różnego rodzaju pojazdy sterowane radiowo, np. samochody, łódki, helikoptery bądź drony. Ciekawym pomysłem na upominek dla nastolatka jest m.in. smartwatch, bezprzewodowy głośnik lub słuchawki, zaś dla miłośnika gier komputerowych – specjalna klawiatura, myszka lub sama gra.

Pomysły na mikołajkowy prezent dla dorosłych

Kiedy zbliżają się mikołajki, myślimy głównie o prezentach dla dzieci, tymczasem jest to  świetna okazja, aby upominkiem obdarować także dorosłych członków rodziny. Oczywiście nie muszą to być duże prezenty – niewielki drobiazg również będzie miłym gestem i sprawi radość. W roli mikołajkowego upominku doskonale sprawdzą się np. słodycze, a więc czekolady, pralinki lub czekoladowe mikołaje, ale też dobrej jakości kawa, oryginalna herbata bądź kosmetyki.  

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu