Świąteczne menu – jak ułatwić sobie przygotowania do bożonarodzeniowych przyjęć?

Boże Narodzenie to czas spotkań w gronie najbliższych, nic więc dziwnego, że przygotowania do świąt rozpoczynają się już na początku grudnia. W tym czasie nie tylko robimy generalne porządki, ale też planujemy świąteczne potrawy. Aby oszczędzić sobie stresu, warto pomyśleć o daniach na bożonarodzeniowy stół nieco wcześniej.Świąteczne menu  jak ułatwić sobie przygotowania

Zaplanuj jakie danie zamierzasz przygotować

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się głównie z wigilijnymi potrawami, jak barszcz z uszkami, karp czy pierogi z kapustą i grzybami. Planując świąteczne menu trzeba jednak pamiętać, że ten wyjątkowy wieczór rozpoczyna czas rodzinnych spotkań. Jeśli zamierzasz przyjmować gości również w pierwszy i drugi dzień świąt, warto zastanowić się wcześniej nad potrawami serwowanymi w tym czasie. Ułatwi to przygotowania do Bożego Narodzenia, a ponadto zagwarantuje, że o niczym nie zapomnisz.

Czym kierować się podczas planowania świątecznego menu? Przede wszystkim postaw na sprawdzone przepisy i składniki. Przyjęcia świąteczne zdecydowanie nie są dobrą okazją do eksperymentów w kuchni. Warto też zdecydować się na potrawy, które można wykonać z pewnym wyprzedzeniem, aby nie przysparzać sobie stresu. Najlepiej, aby menu było urozmaicone – ten sam składnik pojawiający się w kilku daniach sprawi, że potrawy będą zbyt monotonne. Najrozsądniej jest najpierw wybrać danie główne, a później zastanowić się nad pasującymi dodatkami, przystawkami i deserem. Aby całość była urozmaicona, warto zdecydować się na różne konsystencje dań i techniki wykonania. Miłym gestem będzie też uwzględnienie preferencji gości, a więc np. dania warzywne, jeśli odwiedzają nas wegetarianie, lub unikanie składnika wywołującego alergie u któregoś z uczestników przyjęcia.

Przemyślane zakupy

Po zaplanowaniu świątecznego menu nie pozostaje nic innego, jak zrobić listę zakupów. Wcześniej rozsądnie jest przejrzeć lodówkę i spiżarnię, aby dowiedzieć się, czego brakuje. Co jeszcze ułatwi przygotowania do Bożego Narodzenia? Artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia rozsądnie jest kupić nawet kilka tygodni przed świętami, kiedy w sklepach nie ma jeszcze tak wielu klientów, jak tuż przed Wigilią. Mąka, olej czy przyprawy z pewnością nie zepsują się szybko, a wcześniejsze zaopatrzenie spiżarni w te produkty pozwoli uniknąć tłumów. Na kilka dni przed świętami kup te artykuły, które mają krótki termin przydatności do spożycia. Jeśli nie chcesz odwiedzać sklepów stacjonarnych, możesz takie zakupy zrobić przez internet. To świetny sposób, aby zaoszczędzić czas, który podczas ostatecznych przygotowań jest na wagę złota.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Zbyt wiele na głowie tuż przed świętami może wprowadzić nerwowy nastrój. Aby tego uniknąć, rozsądnie jest więc rozłożyć gotowanie w czasie. Właśnie dlatego tak ważne jest przemyślane menu. Dobrze skomponowany jadłospis na świąteczne przyjęcie powinien składać się z dań na zimno i na gorąco, a także z tych przygotowywanych w piekarniku oraz na kuchence. Dzięki temu wszystkie zaplanowane potrawy przyrządzisz na czas, a goście nie będą musieli czekać zbyt długo na kolejne dania. Jest to też doskonały sposób, aby ułatwić sobie gotowanie.

Nie zapominaj o dekoracji stołu

Wykwintne potrawy serwowane podczas świątecznych przyjęć wymagają odpowiedniej oprawy. Ważne jest więc, aby zadbać o dekorację stołu podkreślającą wyjątkowy charakter takich spotkań. Serwetki, elegancką zastawę oraz ozdoby również można przygotować znacznie wcześniej, aby nie zostawiać na ostatnią chwilę poszukiwania świątecznego nakrycia stołu. Warto też wcześniej przejrzeć już posiadane dekoracje – dzięki temu sprawdzisz czego brakuje. Być może wcale nie musisz kupować wszystkich ozdób lub całej zastawy, a tylko uzupełnić już posiadane elementy, aby świąteczny stół nabrał eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Nie przesadzaj jednak z nadmiarem dekoracji – zbyt wiele ozdób może sprawić wrażenie chaosu, przez co stół będzie prezentował się nieestetycznie.

Dekoracje świąteczne kupuj również online

Kategorie
Filtry

Świąteczne dekoracje

Znaleziono: 4 produkty

z 1

Sortuj po:

Najpopularniejsze

20
00
 
25,00 zł najniższa cena

4 szt.

5,00 zł/1 szt.

-20%
25
00
 
30,00 zł najniższa cena

1 szt.

-17%
45
99
 

1 szt.

25
00
 
30,00 zł najniższa cena

4 szt.

6,25 zł/1 szt.

-17%

z 1

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu