Jak zrobić płyn do baniek mydlanych? Czy uda się bez gliceryny?

Jak zrobić płyn do baniek? Podpowiadamy! Okrągłe, mieniące się tęczowo i leciutkie bańki mydlane to jeden ze sposobów na aktywny czas z dziećmi. Oczywiście można kupić gotowy komplet baniek w sklepie, ale wykonanie ich samodzielnie może przynieść dużo satysfakcji. Jak zrobić płyn do baniek w domu, wykorzystując proste i łatwo dostępne składniki? Przeczytaj nasz artykuł i ciesz się ulotnym pięknem baniek mydlanych.Jak zrobić płyn do baniek w domu

Jak zrobić płyn do baniek?

Przepis na trwałe, połyskliwe i unoszące się w powietrzu bańki nie jest skomplikowany. Korzystając z instrukcji, możesz wykonać je samodzielnie lub z pomocą dzieci – już przygotowanie roztworu może być dla nich niezłą frajdą. Podstawowymi składnikami baniek są: płyn do mycia naczyń i woda. Wybierz taki płyn, który bardzo dobrze się pieni i posiada jak najprostszy (najkrótszy) skład. Wyrobowi baniek mydlanych sprzyja woda bez kamienia – przefiltruj ją lub kup wodę destylowaną. Później wymieszaj je delikatnie w proporcji 1:10 i odstaw na 24 godziny do ciemnego miejsca w domu.

Jak zrobić dobry płyn do baniek – gliceryna i proszek do pieczenia

Aby zabawa w puszczanie baniek była udana, nie mogą one pękać od razu po wydmuchaniu. Odpowiednią trwałość mieszaninie doda odrobina (kilka kropel, maksymalnie 1 łyżka stołowa na 1 litr) gliceryny w płynie, dostępnej w aptekach i większych drogeriach. Alternatywą dla gliceryny może być zwykły cukier. Niewielka ilość proszku do pieczenia dosypanego do mikstury również sprawi, że bańki zamiast opaść na ziemię będą szybować wysoko i cieszyć oczy.

Jak zrobić płyn do baniek bez gliceryny?

Nie masz pod ręką gliceryny? Nic straconego! Wystarczy Ci spirytus salicylowy oraz możliwość zakupu gumy guar. Do litra wody dolej 100 ml płynu do naczyń, 5 g gumy guar i ok. 12 ml spirytusu. Uwaga! Mieszaj składniki aż do uzyskania jednorodnego roztworu: najpierw gumę ze spirytusem, które wrzucisz po chwili do wody z płynem. Powtórz procedurę znaną z „glicerynowego” przepisu – odstaw na minimum dobę. Efekt? Sprężyste bańki mydlane w rozmiarze XXL.

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych? Jak je puszczać?

Skoro wiesz już, jak zrobić płyn do baniek, czas na kolejny krok. Wytwarzanie lekkich bąbelków nie uda się bez odpowiedniego przyrządu. Na szczęście istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o przedmioty do puszczania baniek. Są to m.in. rzeczy, które wiele z nas ma w domu: trzepaczka do jajek, nieduży wieszak czy paletka. Zanurz je w uzyskanej mieszaninie, nie nabierając piany i… dmuchaj z całych sił! Gadżet do puszczania baniek mydlanych możesz też sporządzić samodzielnie:

  • z drucika (uformuj z niego obręcz na metalowym „patyczku”);
  • ze słomki (rozetnij ją z jednej strony i rozchyl na boki);
  • z dwóch patyków z dołączonym bawełnianym sznurkiem, z którego utworzysz pętlę. Im większa, tym bańki będą okazalsze.

Puszczanie baniek – kiedy najlepiej to robić?

Z jednej strony nie ma nic piękniejszego niż tęcza powstająca na powierzchni baniek pod wpływem mocnego słońca. Z drugiej jednak istnieje lepsza pora na aktywność z dziećmi z bańkami w tle. Mówimy tutaj o czasie tuż po burzy, kiedy powietrze jeszcze jest ciepłe, a ciężkie chmury wciąż są widoczne. Duże bańki ulecą niemal pod same chmury i będzie je można obserwować przez dłuższą chwilę. To zasługa dużej wilgotności powietrza.

Puszczanie baniek mydlanych – zabawa i ćwiczenie dla dzieci

Szczególnie latem spektakl z kolorowych baniek – w domu, ogrodzie czy na balkonie – może spodobać się dzieciom. To okazja do ćwiczenia małych rączek, nauka precyzji, a przy okazji zwiększona praca płuc. Rozwój tzw. małej motoryki to niejedyna korzyść, która płynie z puszczania baniek. Tęczowe bąbelki zachęcają do biegania i łapania ulotnych kuleczek. Można też zabawić się w podwójne zawody: kto nadmucha największy pęcherzyk, a który członek rodziny „wyprodukuje” ich najwięcej np. w ciągu 2 minut? Nawet, jeśli wraz z dziećmi spędzasz letnie miesiące w swojej okolicy, możesz świetnie się bawić. Puszczanie baniek mydlanych to tylko jedna z aktywności. Poznaj pozostałe sposoby na udane wakacje w domu.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu