Nastolatek na wakacjach: jak przygotować dziecko na letni wyjazd?

Wyjazd dziecka bez rodziców zawsze budzi emocje. Opiekunowie zastanawiają się, co będzie najlepsze dla ich pociechy – kolonie, obóz sportowy czy może obóz językowy? Co jednak zrobić w sytuacji, gdy twój 17-latek prosi o możliwość samodzielnego wyjazdu ze znajomymi, bez żadnego opiekuna? Podpowiadamy!Nastolatek na wakacjach

Kolonie, obóz językowy, a może sportowy?

Wiele instytucji organizuje wakacyjne wyjazdy, podczas których dziećmi opiekują się wyznaczone osoby. Są to między innymi kolonie i różne obozy rozwijające pasje, np. językowe, sportowe, taneczne, aktorskie. Rozważając wyjazd, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim preferencje dziecka. Jeżeli uwielbia koszykówkę – przejrzyj oferty obozów sportowych. Jeśli twoja pociecha ma artystyczną duszę – rozważ z dzieckiem opcję obozu decoupage czy malarskiego. A może największą pasją nastolatka są języki obce? Jeśli tak, postaw na obóz językowy, w trakcie którego usystematyzuje dotychczasową wiedzę oraz nauczy się czegoś nowego.

Przy wyborze kolonii wakacyjnych lub letniego obozu warto prześledzić opinie dotyczące danych instytucji czy agencji turystycznych. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa panujących na wyjazdach. Dokładnie zapoznaj się z ofertą i porozmawiaj z wychowawcą, który potencjalnie będzie sprawował opiekę nad twoim dzieckiem. Powinna to być osoba sympatyczna, zaradna i empatyczna, mająca dobry kontakt z dziećmi i mogąca zapewnić im poczucie bezpieczeństwa oraz świetną zabawę.

Samodzielny wyjazd nastolatka? Weź pod uwagę kilka kwestii

W Polsce dzieci do osiągnięcia pełnoletności pozostają pod władzą rodzicielską. Nie istnieją jednak regulacje prawne mówiące o tym, od ilu lat dzieci mogą samodzielnie podróżować. Przyjmuje się, że dzieci do lat 12 nie powinny podróżować bez opieki dorosłych. Wiele linii autobusowych lub instytucji wymaga specjalnego upoważnienia do podróży dla osób nieletnich – w wieku od 12 do 15 lat, podpisanych przez rodziców. Najczęściej zakłada się, że 16 lat to moment, w którym nastolatek może wyjechać na biwak lub wakacje ze znajomymi – pod warunkiem, że jest samodzielny, odpowiedzialny i możesz na nim polegać.

Rozważając samodzielny wyjazd nastolatka na wakacje należy pozyskać informacje takie jak: z kim wybiera się w podróż, jaki jest jej cel, czas oraz koszt, a także jakimi środkami transportu dziecko będzie się poruszać. Weź pod uwagę również twoje doświadczenia z jego wyjść z domu – czy zawsze wraca o ustalonej porze? Czy zdarza mu się zachować skrajnie nieodpowiedzialnie? Czy często zawodzi twoje zaufanie? Czy znasz osoby, z którymi chce wyjechać?

Jeśli zgodzisz się na wyjazd nastolatka na wakacje bez opieki, poinformuj go, co robić w sytuacji zagrożenia. Pomóż mu spakować potrzebne rzeczy, aby niczego mu nie zabrakło. Dodatkowo koniecznie zanotuj adres pobytu (oraz opcjonalnie numer telefonu do pensjonatu czy domu wypoczynkowego), numery telefonów innych uczestników wyprawy, a także numery telefonów ich rodziców. Jeśli zauważysz, że dziecko nie chce podać ci tych danych – warto raz jeszcze rozważyć decyzję dotyczącą pozwolenia mu na samodzielny wyjazd.

Jeśli nie zgadzasz się na samodzielne wakacje dziecka…

Jeżeli nie zgadzasz się na wyjazd 16-latka lub 17-latka na wyjazd bez opieki, nie używaj argumentu „nie, bo nie”. Wytłumacz dziecku, z czego wynika twoja decyzja. Przypomnij mu sytuacje, przez które jego samodzielny wyjazd nie jest jeszcze możliwy i przedstaw swoje oczekiwania dotyczące jego zmiany zachowania. Zapewnij, że powrócicie do tematu w najbliższej przyszłości, jeśli zmieni swoje postępowanie i podejście do pewnych spraw. Zachowaj spokój  i traktuj nastolatka z szacunkiem, aby nie poczuł się zlekceważony i odrzucony.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu