Dzień Dziadka – skąd wzięło się to święto w Polsce?

Dzień Dziadka pojawił się w naszym kalendarzu nieco później niż Dzień Babci. To święto obchodzimy 22 stycznia, a dziadkowie tego dnia są obdarowywani przez wnuczków laurkami oraz innymi upominkami. Od jak dawna funkcjonuje Dzień Dziadka w Polsce i czy jest on obchodzony również w innych krajach?Dzień Dziadka – skąd wzięło się to święto w Polsce?

Dzień Dziadka w Polsce

W Polsce Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia, warto jednak wiedzieć, że to święto ustalono później, niż odbywający się 21 stycznia Dzień Babci. Pomysł uhonorowania wszystkich babć pojawił się w 1964 roku, zaś Dzień Dziadka ustanowiono dopiero w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała nawet specjalny konkurs na ustalenie daty tego święta. Jedną z propozycji był 30 maja, a więc dzień urodzin Mieczysława Fogga. Termin ten jednak się nie przyjął i ostatecznie ustanowiono Dzień Dziadka na 22 stycznia, a więc zaraz po Dniu Babci. Oficjalnie do kalendarza wpisano go jeszcze później, bo w 1981 roku. Niektóre źródła mówią, że święto mające na celu uhonorowanie dziadków przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Niezależnie od historii jego powstania, Dzień Dziadka jest świetną okazją, aby okazać dziadkom jak są ważni i podziękować im za czas i uwagę poświęcone wnukom.

Dzień Dziadka na świecie

Dzień Dziadka w Polsce ma stałą datę i jest nim 22 stycznia. Święto obchodzone jest również w innych krajach, ale w innych terminach. W Stanach Zjednoczonych, skąd według jednej z teorii przywędrował Dzień Dziadka do Polski, obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który ma nawet swój hymn i symbol – niezapominajkę. Ustanowiono go w 1978 roku i został zatwierdzony przez kongres amerykański oraz prezydenta, nie ma jednak stałej daty, bo obchodzi się go w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Swój dzień babcie i dziadkowie wspólnie świętują m.in. także w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października, oraz we Włoszech – 2 października, czyli w dzień Aniołów Stróżów. Data ta ma więc znaczenie symboliczne – dziadkowie opiekują się wnuczętami, podobnie jak aniołowie sprawują opiekę nad ludźmi. W Estonii święto babci i dziadka ustanowiono na drugą niedzielę września. Z kolei Dzień Dziadka obchodzony jest oddzielnie m.in. w Brazylii (26 lipca), a także w Meksyku (28 sierpnia) oraz we Francji (pierwsza niedziela października).

Jak uczcić Dzień Dziadka?

Chociaż w poszczególnych krajach Dzień Dziadka obchodzony jest w różnych terminach, łączy je sposób świętowania. Wnuczkowie składają dziadkom życzenia i wręczają im prezenty, często wykonane własnoręcznie. W polskich przedszkolach Dzień Dziadka, podobnie jak Dzień Babci, to okazja do przygotowania uroczystej akademii oraz zaproszenia dziadków na występy i drobny poczęstunek. Niestety, trwająca obecnie pandemia COVID-19 uniemożliwia organizację tego typu uroczystości w placówkach, dlatego warto okazać pamięć w inny sposób, np. wysyłając kartkę z życzeniami lub dzwoniąc do dziadka. Dobrym pomysłem jest też wysłanie upominku. Mogą to być np. słuchawki, nowoczesny zegarek lub inny gadżet elektroniczny, który sprawi dziadkowi radość.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu