Dzień Babci 2024 – jak uczcić to święto?

Babcia kojarzy się z przepysznymi potrawami i rozpieszczaniem, bardzo często stanowi wsparcie dla rodziców w wychowywaniu dzieci i z całą pewnością zasługuje na własne święto. W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a jego historia sięga lat 60. XX w. To świetny pretekst, aby uhonorować nasze babcie, warto więc dowiedzieć się więcej o ich święcie.Dzień Babci 2022 - jak uczcić to święto

Od jak dawna funkcjonuje w Polsce Dzień Babci?

Dzień Babci jest w Polsce bardzo popularny, a w przedszkolach z tej okazji przygotowuje się nawet specjalne akademie, gdzie gośćmi honorowymi są właśnie babcie małych artystów. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o historii tego święta w naszym kraju. Pomysł jego utworzenia powstał w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”, a rok później zaczął popularyzować go „Express Poznański”. A dlaczego obchodzimy Dzień Babci 21 stycznia? Właśnie tego dnia w 1965 roku aktorka Mieczysława Ćwiklińska występowała w poznańskim teatrze, gdzie grała babcię. Miała wówczas 85 lat, a redakcja „Expressu Poznańskiego” uhonorowała sławną aktorkę wręczając jej kwiaty i tort oraz ustanawiając ten dzień Dniem Babci. Ideę jego obchodzenia właśnie 21 stycznia rozpowszechniał także „Express Wieczorny”. Tradycja się utrzymała, a Dzień Babci trafił do naszego kalendarza na stałe. Tego samego dnia obchodzony jest m.in. w Bułgarii oraz Brazylii, w Rosji we wrześniu lub październiku, zaś w Hiszpanii – w lipcu. W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie babcie mają swój dzień razem z dziadkami – Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest we wrześniu i ma nawet swój oficjalny hymn.

Jak uczcić Dzień Babci?

Najlepszym sposobem na spędzenie tego wyjątkowego święta jest oczywiście złożenie ukochanej babci serdecznych życzeń i podziękowanie jej za wkład w wychowanie wnuczków oraz poświęcony im czas. Młodsze dzieci z tej okazji przygotowują często laurki, do których można dołączyć np. słodki upominek lub bukiet kwiatów. Oczywiście to również świetna okazja, aby obdarować babcię także innymi prezentami. Jeśli lubi herbatę można podarować jej aromatyczną mieszankę bądź sprezentować produkt, którego nie miała jeszcze okazji skosztować. Dobrym pomysłem będą też praktyczne prezenty dla babci, jak piękny kubek lub elegancka filiżanka. Babcia kocha gotować i chętnie próbuje nowych przepisów? Na pewno ucieszy się z różnego rodzaju gadżetów i akcesoriów kuchennych, które ułatwią przygotowanie posiłku lub pozwolą na ich efektowne serwowanie. 

Bezpieczne świętowanie

Dzień Babci to świetna okazja do odwiedzenia babci i złożenia jej życzeń, jednak musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa, zwłaszcza jeśli chodzi o seniorów. Ponieważ rozsądnie jest unikać spotkań, aby ograniczyć ryzyko zakażenia, dobrym rozwiązaniem będzie wysłanie kartki z życzeniami oraz upominków z tej okazji pocztą. Babcia z pewnością ucieszy się, jeśli znajdziemy czas na telefoniczną rozmowę z nią oraz złożenie najszczerszych życzeń. Pamiętajmy też o docenianiu naszych babć nie tylko w ich święto, ale również przez cały rok.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu