Jak dbać o cerę na co dzień? Jak poprawić skórę twarzy prostymi sposobami?

Pewnie wiele razy zastanawiało Cię jak dbać o cerę. Chociaż istnieje zbiór dobrych rad i wskazówek, nie ma uniwersalnej recepty na to, jak dbać o skórę twarzy. Wszystko dlatego, ze każda cera potrzebuje nieco innego rodzaju pielęgnacji. Podchodząc świadomie do dbania o zdrowie skóry, warto przede wszystkim dobrze ją poznać, aby wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji. Jak zadbać o cerę, zaczynając od podstaw? Przyjrzyj się najważniejszym zasadom, które pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie jak poprawić wygląd cery!Jak dbać o cerę?

Jak dbać o cerę? Od czego zacząć świadomą pielęgnację?

Zagadnienie jak dbać o skórę twarzy często rodzi myśl, że świadoma pielęgnacja jest czasochłonna, generuje koszty, a przede wszystkim jest trudna do zrozumienia dla osób, które wcześniej nie miały zbyt wiele do czynienia z kosmetykami pielęgnacyjnymi. Najważniejszą kwestią, od której powinno się zacząć, jest ustalenie rodzaju cery, co pozwoli także określić jej potrzeby. Mając taką świadomość, łatwiej będzie dobrać odpowiednie kosmetyki czy zaplanować rytuały pielęgnacyjne, które są sekretem tego, jak dbać o twarz.

Jakie mamy rodzaje skóry twarzy? Jak zadbać o konkretną cerę?

Podstawowe typy to:

 • normalna,
 • sucha,
 • mieszana,
 • tłusta.

Jak sprawdzić, który rodzaj Cię dotyczy? Jest wiele testów, które pozwolą to ustalić i wskazać kierunek tego, jak dbać o skórę twarzy. Elementy, które pomogą ustalić, jaki masz typ cery, to:

 • błyszczenie się skóry,
 • uczucie ściągnięcia po myciu,
 • wygląd skóry w ciągu dnia,
 • widoczność porów na twarzy.

Każdy z tych czynników ma wpływ na określenie typu cery. Błyszcząca skóra z widocznymi porami może oznaczać cerę tłustą. Brak widocznych porów i lekkie błyszczenie zazwyczaj charakteryzuje cerę normalną. Ściągnięcie skóry po myciu to oznaka charakterystyczna dla skóry suchej. Przetłuszczająca się strefa „T” w ciągu dnia – czoło, nos, broda – to często oznaka skóry mieszanej.

Dysponując takimi informacjami, zyskujesz świadomość, jak prawidłowo dbać o cerę i jakich kosmetyków warto używać.

Jak dbać o twarz? Prawidłowa rutyna pielęgnacyjna to podstawa!

Zastanawiając się, jak poprawić wygląd cery, możesz rozważyć konsultację u eksperta, który pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację. Niektórzy sięgają też po porady specjalistów i pasjonatów działających w sieci. Inni wolą sprawdzać kolejne specyfiki, dzieląc się recenzjami na grupach dyskusyjnych. Opcji jest wiele, a dobranie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, to jeden z najważniejszych kroków ku temu, jak poprawić wygląd cery.

Jak dbać o skórę twarzy? Oto najważniejsze elementy rutyny pielęgnacyjnej.

 • Oczyszczanie,
 • nawilżanie,
 • stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Oczywiście są także wieloetapowe i bardziej skomplikowane pielęgnacje, jednak dobrze skupić się na podstawowych krokach, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz uczyć się prawidłowo dbać o twarz. Rutynę pielęgnacyjną dzieli się na poranną i wieczorną, jednak w dużej mierze kroki są bardzo podobne. Podczas wieczornej rutyny trzeba pamiętać o dokładnym demakijażu.

Jakie kosmetyki do twarzy warto kupić na początek?

Oczywiście po zastanowieniu się, jak dbać o twarz, dobrze wprowadzić też inne kosmetyki, takie jak:

Ich stosowanie to jednak kolejne kręgi wtajemniczenia w świadomą pielęgnację.

Jak poprawić wygląd cery? Najważniejsze zasady dbania o piękną skórę twarzy

Mając podstawową wiedzę o typie cery i jej kluczowych potrzebach, możesz przystąpić do wdrażania codziennej pielęgnacji.

Jak wygląda przykładowa poranna rutyna?

 1. Oczyszczanie (żel myjący).
 2. Tonik.
 3. Nawilżanie (krem nawilżający).
 4. Ochrona przeciwsłoneczna.

Warto dobierać kosmetyki do typu cery. Można wybierać w produktach uznanych firm, kierując się opiniami, lub zwracać uwagę na skład, szukając na przykład opcji wegańskich. Pamiętaj przy tym wszystkim o najważniejszych zasadach dbania o piękną cerę:

 • Dobrze się wysypiaj,
 • unikaj palenia papierosów,
 • dbaj o prawidłową dietę,
 • pamiętaj o dokładnym demakijażu,
 • chroń twarz przed słońcem.

Te najważniejsze reguły pomogą Ci zadbać o świeży i promienny wygląd cery każdego dnia, niezależnie od rodzaju cery i dostępności kosmetyków na półce w łazience.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu