Kosmetyki naturalne. Dlaczego są dobre dla naszego ciała?

W naszym kraju już od dłuższego czasu można zaobserwować zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. Zależy nam na używaniu produktów, które są zdrowe oraz bezpieczne dla naszej skóry i organizmu. Producenci także zauważyli stale rosnącą popularność kosmetyków wytworzonych z surowców występujących w przyrodzie, dlatego też coraz więcej takich artykułów możemy odnaleźć na sklepowych i drogeryjnych półkach. Czym różnią się kosmetyki naturalne od konwencjonalnych i dlaczego warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy!Kosmetyki naturalne. Dlaczego są dobre dla naszego ciała?

Czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne?

Naturalne kosmetyki to przede wszystkim dobre, czyste i bezpieczne składy. Nie zawierają sztucznych i szkodliwych dla organizmu substancji, takich jak np.: parabeny, ftalany, silikony, substancje ropopochodne czy formaldehyd, które możemy odnaleźć w wielu kosmetykach konwencjonalnych. Nie powinny posiadać również alkoholu denaturowanego, który wysusza skórę, uszkadzając jej barierę hydrolipidową oraz mocnych detergentów, także mogących działać drażniąco.
W składach kosmetyków naturalnych odnajdziesz roślinne ekstrakty, oleje i masła, które nawilżą, odżywią i uelastycznią twoją skórę. Składniki aktywne zawarte w produktach naturalnych wnikają w głąb skóry, chronią ją przed utratą wody i dostarczają drogocennych witamin i składników odżywczych.

Jak odróżnić kosmetyk naturalny od konwencjonalnego?

Jeśli chcesz mieć pewność, że dany kosmetyk na drogeryjnej półce jest pełen naturalnych substancji, zwróć uwagę na jego skład. W rozszyfrowaniu poszczególnych komponentów pomogą ci różnorodne aplikacje na smartfony, analizujące substancje zawarte w kosmetykach. W Internecie można również odnaleźć tabele ze składnikami, które należy omijać szerokim łukiem, jeśli chcesz aby na twojej toaletce stały jedynie kosmetyki naturalne. Warto wydrukować sobie taką „czarną listę” i sprawdzać z nią składy produktów pielęgnacyjnych przed zakupem.
Na odwrocie opakowania odnajdziesz słowo „ Ingredients” lub „INCI” - ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. To międzynarodowy system nazewnictwa składników kosmetycznych, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapoznać się ze szczegółowym składem produktu. Substancji znajdujących się na początku INCI jest najwięcej w kosmetyku, a tych na końcu składu – najmniej. Jedynie składniki, których w produkcie jest mniej niż 1%, umieszczone są na końcu w dowolnej kolejności.  
Pamiętaj, że nie istnieje uregulowana definicja „kosmetyku naturalnego” i wiele firm posługuje się tą nazwą mimo, że ich produkt wcale nie pasuje do tego określenia. Dlatego tak ważne jest czytanie i analiza składów kosmetyków, aby mieć pewność dobrego wyboru produktu.

Mocne strony kosmetyków o naturalnych składach

Dzięki temu, że prawdziwe kosmetyki naturalne nie zawierają agresywnych substancji i składników syntetycznych typu silikony, nie zaburzają naturalnej bariery skóry oraz nie tworzą na niej sztucznej powłoki, nieprzepuszczającej powietrza. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych, wyprysków oraz innych niedoskonałości. Dobroczynne składniki aktywne, pochodzące z przyrody, głęboko wnikają w skórę dzięki czemu dogłębnie na nią oddziałują. Kosmetyki naturalne rzadziej powodują podrażnienia i uczulenia i są po prostu łagodniejsze i bezpieczniejsze dla skóry.

Czy warto kupować kosmetyki naturalne?

Na polskim rynku kosmetycznym coraz więcej naszych rodzimych producentów oferuje kosmetyki naturalne. Niektórzy zarzucają, że produkty te są droższe niż konwencjonalne. Faktycznie, często ich cena jest wyższa niż artykułów standardowych – wynika to z faktu używania surowców wyższej jakości oraz z mniejszej produkcji. Pamiętaj, że prawdziwe kosmetyki naturalne – przez to, że nie zawierają silnych konserwantów – najczęściej mają krótszy okres przydatności do użycia. Taka informacja powinna być zawarta na opakowaniu lub etykiecie produktu.
Czy warto zainwestować w kosmetyki naturalne? Odpowiedź jest prosta – tak. Są one przede wszystkim zdrowsze dla skóry. Używając prawdziwych produktów pochodzenia naturalnego masz pewność, że nie dostarczasz swojemu organizmowi jakichś chemicznych i szkodliwych substancji. Możesz natomiast cieszyć się działaniem drogocennych ekstraktów, maseł, olejków, które sprawią, że twoja skóra będzie maksymalnie nawilżona, ochroniona i pełna blasku.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu