Rodzaje cery mocno się od siebie różnią. Każdy z nich sprawia, że inaczej reagujemy na kosmetyki, a także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki świadomości tego, jakie typy cery wyróżniamy, możemy lepiej dobierać produkty, które na stałe zagoszczą w naszej łazience i kosmetyczce. To najlepszy sposób na to, by skóra twarzy była sprężysta i naturalnie rozświetlona.
Kluczem do opracowania odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej jest znajomość potrzeb swojej skóry. W tym celu warto wiedzieć, jak określić typ cery. Wówczas dobranie skutecznej pielęgnacji będzie proste, a stosowanie produktów dopasowanych do typu cery przyniesie pożądane efekty. Jakie rodzaje cery wyróżniamy i jak je rozpoznać? Podpowiadamy w tym artykule! Warto to wszystko wiedzieć, jeśli Twoim celem jest zdrowa cera.
Zanim przejdziemy do tego, jakie wyróżniamy rodzaje cery, warto wspomnieć o tym, dlaczego warto. Dlaczego? Przede wszystkim, pomaga:
Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Nie są to jednak wszystkie rodzaje. Nie możemy zapominać o skórze wrażliwej, dojrzałej, trądzikowej i naczyniowej – one szczególnie wymagają specjalnej pielęgnacji, wyjątkowo dobrze dopasowanej do swoich potrzeb.
Kluczem do skutecznej pielęgnacji jest dokładna obserwacja swojej skóry twarzy i tego, jak oddziałuje na już stosowaną rutynę pielęgnacyjną oraz w jakie interakcje wchodzi z kosmetykami kolorowymi. Którym aspektom powinniśmy uważnie się przyjrzeć? Oto niektóre z pytań, na które warto sobie odpowiedzieć:
Chcąc określić swój typ cery, warto też zwrócić uwagę na aktywność gruczołów łojowych oraz gruczołów potowych.
Czym się charakteryzują poszczególne typy cery? Warto się wczytać w te informacje, by odpowiednio dobierać kosmetyki i planować zabiegi pielęgnacyjne.
Wydawać by się mogło, że to najpopularniejszy typ. Tymczasem występuje stosunkowo rzadko. Cechuje się tym, że skóra lekko się błyszczy, ale pory pozostają niewidoczne. Po umyciu twarzy nie ma poczucia dyskomfortu.
Najbardziej charakterystycznym czynnikiem jest uczucie ściągnięcia po myciu. Po nałożeniu podkładu dość mocno uwydatniają się na skórze nawet drobne zmarszczki. Pory są niewidoczne.
Skóra błyszczy się, pory są duże i widoczne. Makijaż nie trzyma się zbyt długo, może spływać w ciągu dnia. Regularnie pojawiają się wypryski.
Charakteryzuje się tym, że strefa T, czyli czoło, nos i broda, jest przetłuszczona, policzki zaś – suche. To właśnie w suchych obszarach może być odczuwalne ściągnięcie po umyciu twarzy. Pory w strefie T są dość dobrze widoczne.
Najważniejszą kwestią prawidłowej pielęgnacji twarzy, jest zadbanie o jej odpowiednie nawilżenie i regularne oczyszczanie. Pomoże w tym zaplanowanie rutyny pielęgnacyjnej – zarówno porannej, jak i wieczornej.
Pielęgnacja nie musi być wielce skomplikowana, ani składać się z wielu etapów. O wiele ważniejsze są prawidłowo dobrane kosmetyki i regularność. Tylko systematyczne stosowanie pielęgnacji przyniesie oczekiwane rezultaty.
Dbanie o piękną cerę wymaga dokładnego jej poznania i ustalenia kluczowych jej potrzeb. Tylko wtedy, dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom pielęgnacyjnym skóra będzie olśniewać naturalnym, zdrowym blaskiem.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies