Co to kawior? Z jakiej ryby pochodzi i jak smakuje?

Czy wiesz, co to jest kawior? Ta potrawa długo uchodziła za luksusową, ale dziś jest już bardziej dostępna niż przed laty. Co warto o niej wiedzieć? U nas przeczytasz najważniejsze informacje o kawiorze.Co to kawior? Z jakiej ryby pochodzi i jak smakuje?

Kawior – co to jest i skąd się bierze?

Kawior to nic innego jak ikra ryby, która dla wielu jest cenionym przysmakiem. Niegdyś pozyskiwali go rybacy. Dziś natomiast pochodzi ze specjalnych hodowli. Za pomocą specjalnych hormonów, wspiera się produkcję komórek jajowych, a następnie wydobywa wyprodukowane jajeczka, nie uśmiercając ryby.

Z jakiej ryby pochodzi i jak smakuje kawior? To już zależy od rodzaju kawioru. Jajeczka różnią się wielkością, barwą i oczywiście smakiem. Na tej podstawie można wyróżnić kilka kategorii, w zależności od tego, z jakiej ryby jest kawior.

  • Kawior czerwony – pochodzi przede wszystkim od ryb z gatunku łososiowatych. Ma pikantny smak i ciemnoczerwoną barwę.
  • Kawior czarny – produkowany przez ryby z rodziny jesiotrowatych. Za przysmak uchodzi szczególnie kawior z bieługi.
  • Kawior biały – występuje niezwykle rzadko i jest znacznie droższy od wymienionych powyżej, pochodzi o jesiotrów albinosów ze specjalnych hodowli.

Czasami występują tańsze odpowiedniki kawioru, jak na przykład ikra z taszy – niewielkiej ryby żyjącej w Bałtyku. Jej jajeczka są sztucznie barwione na kolor czarny lub czerwony, by przypominały szlachetne odmiany kawioru.

Ciekawostką pozostaje fakt, że we Francji kawiorem nazywa się także… jaja ślimaków. To tak zwany kawior ślimaczy, czyli caviar d’escargots.

Skoro wiadomo już, z czego jest kawior, pora dowiedzieć się, czy jest zdrowym daniem.

Kawior – właściwości

Dokładne wartości odżywcze zależą od tego, z jakiej ryby jest kawior. Niemniej w tym miejscu możemy podać uśrednione dane i charakterystyczne wspólne cechy różnych rodzajów kawioru. O czym zatem pamiętać, zanim zechcemy spróbować tego produktu?

Kawior, podobnie jak ryby, zawiera kwasy omega-3. To ważny składnik w organizmie, którego większość osób spożywa zbyt mało. A szkoda, bo w odpowiedniej ilości wzmacnia koncentrację, wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego oraz podnosi poziom dobrego cholesterolu we krwi. Kawior jest także bogaty w witaminę A, witaminę E oraz cynk.

Chociaż bez wątpienia kawior ma raczej dobry wpływ na zdrowie, to gdy jemy inne produkty (na przykład owoce, warzywa, ryby), możemy dostarczyć do organizmu te same potrzebne substancje. Jeśli zatem szukasz sposobów na dostarczenie do organizmu cennych kwasów omega, zobacz koniecznie nasz inny poradnik – zdrowie jest omega, czyli jak jeść zdrowe tłuszcze. Swego czasu podkreślano także fakt, że kawior może być dobrym afrodyzjakiem. Te rewelacje nie znalazły jednak odzwierciedlenia w badaniach naukowych, więc z dzisiejszej perspektywy można to traktować wyłącznie jako anegdotę.

W jaki sposób jeść kawior?

Co to kawior, już wiemy. Chcąc spróbować tego przysmaku, warto natomiast wiedzieć, w jaki sposób go spożywać. Traktowany jest jako przystawka, a nie element dania głównego. Można go jeść bez żadnych dodatków, a także z chlebem albo z blinami. Niezależnie od formy podania, najważniejsze jest, żeby kawior był dobrze schłodzony. Dobrze wiedzieć również, że bez względu na to, z jakiej ryby jest kawior, nie należy go rozsmarowywać. Ikra jest delikatna i pod wpływem nacisku pęknie i straci swój niepowtarzalny smak.

Jak smakuje kawior?

Wiadomo, z czego jest kawior, ale czy jego smak faktycznie jest wart wysokiej ceny? Wiele zależy od gustu oraz indywidualnych upodobań. Kawior ma dość intensywny, słodko-słony smak i jest sycącą potrawą – w 100g produktu jest niemal 300 kalorii. Żeby wiedzieć, jak smakuje kawior, po prostu trzeba go kiedyś spróbować. Wiele osób poleca spożywanie kawioru z alkoholem. Do kawioru często podaje się zimną wódkę, koniak albo wino.

Co to jest kawior i czy to odpowiednia potrawa dla mnie?

O tym nie nam decydować, ale zdecydowanie warto jednak choć raz go spróbować, aby wyrobić sobie własną opinię. Po tak wykwintną potrawę można sięgnąć chociażby wtedy, gdy chcemy stworzyć romantyczny nastrój.

15
99
 

0,075 kg

213,20 zł/1 kg

18
49
 

0,2 kg

92,45 zł/1 kg

22
59
 

0,08 kg

282,38 zł/1 kg

54
99
 

0,09 kg

611,00 zł/1 kg

17
59
 

0,2 kg

87,95 zł/1 kg

19
89
 

0,1 kg

198,90 zł/1 kg

9
99
 

0,11 kg

90,82 zł/1 kg

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu