Co można zrobić z ciasta francuskiego? Pomysły na słodko i na słono

Nie wiesz, co można zrobić z ciasta francuskiego? To jeden ze składników, które daje nam szerokie spektrum możliwości. Delikatne i kruche, świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi smakami. Gdy nie wiemy, co zrobić z ciasta francuskiego, mamy zarówno opcje na śniadanie, jak i te na obiad oraz kolację.Co można zrobić z ciasta francuskiego? Pomysły na słodko i na słono

Co z ciasta francuskiego smakuje najlepiej?

Sprawdzą się tutaj kombinacje nie tylko z owocami czy warzywami, ale też różnymi rodzajami mięs. Nic więc dziwnego, że pomysł na ciasto francuskie goni pomysł – i raczej możemy mówić o nadmiarze możliwości niż ich braku. Co zrobić z ciasta francuskiego na słodko i w wersji wytrawnej? Przyjrzyjmy się najciekawszym możliwościom!

Co można zrobić z ciasta francuskiego i jak wybrać samo ciasto?

Szukając przepisów na to, co zrobić z ciasta francuskiego, często sięgamy po ciasto w postaci gotowych płatów. Jak wybrać najlepsze z opcji dostępnych na rynku? Warto porównać skład i sprawdzić, które z nich ma w składzie prawdziwe masło – to jeden z czynników decydujących, jak sprawdzi się gotowe ciasto.

Dobrze też zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia. Ciasto oczywiście możemy mrozić. Gdy kupimy jednak wersję do trzymania w lodówce, kontrolujmy, czy nie nastała już najwyższa pora, by pomysł na ciasto francuskie wprowadzić w życie przed czasem, w którym utraci świeżość.

6
99
 

0,375 kg

18,64 zł/1 kg

4
09
 

0,23 kg

17,78 zł/1 kg

A teraz przyjrzyjmy się, co można zrobić z ciasta francuskiego na śniadanie, obiad i kolację!

Co zrobić z ciasta francuskiego na słodko?

Co z ciasta francuskiego możemy przygotować na słodko na śniadanie? Proponujemy różne przepisy!

Trójkątne ciastka z ciasta francuskiego z konfiturą

To prosty i szybki pomysł na śniadanie dla całej rodziny: wystarczy, że płat ciasta francuskiego pokroimy na kwadraty, które następnie wypełnimy ulubioną konfiturą – malinową, śliwkową czy z fig. Całość zawijamy, a następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.

Rogaliki z czekoladą

Co jeszcze można zrobić z ciasta francuskiego? Rogaliki z czekoladą to ,najlepszy wybór dla fanów klasycznej kuchni francuskiej! Tym razem ciasto powinniśmy pociąć na trójkąty o wydłużonych bokach. Przy podstawie nakładamy łyżkę rozpuszczonej czekolady lub ulubionego kremu czekoladowego, a następnie zawijamy rogalik! Dojście do wprawy może chwilę zająć – warto potrenować. Rogaliki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190–200 stopni, aż się zarumienią.

Ciastka z budyniem i owocami

Miłośnicy owoców sezonowych z pewnością docenią ten pomysł! Świetne połączenie smaków uzyskamy, łącząc budyń i brzoskwinie lub truskawki. Same ciastka mogą mieć kształt koszyczków: wystarczy wyciąć kwadraty, złożyć na pół, by później odciąć ich obramowania, zostawiając niewielkie połączenie przy zgięciu. Po rozwinięciu górny róg przekładamy na dół, a dolny na górę. Podobnie jak przy rogalikach – przyda się trochę wprawy!

Powstały koszyczek napełniamy budyniem i pieczemy ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu dodajemy do budyniu pokrojone owoce sezonowe!

Oczywiście, składniki koszyczków możemy podmieniać, gdy szukamy innych pomysłów na to, co można zrobić z ciasta francuskiego na kolację lub obiad. Warto wtedy nafaszerować je warzywami lub mięsem.

Przepis na babeczki z ciasta francuskiego z jabłkowymi różami
Przepis na ciastka z jabłkami i migdałami
Przepis na Napoleonkę z malinami

Co z ciasta francuskiego w wersji wytrawnej?

Co można zrobić z ciasta francuskiego na słono? Szukając pomysłu na ciasto francuskie w wersji wytrawnej, mamy równie wiele możliwości! Po jakie pomysły warto sięgnąć?

Pizza na spodzie z ciasta francuskiego

To zaskakujące połączenie jest naprawdę ekspresowym pomysłem na szybką pizzę na obiad czy kolację. Na cieście francuskim układamy ulubione składniki, by następnie zapiec je w rozgrzanym piekarniku, aż się zarumieni.

Quiche ze szpinakiem

Ciasto układamy na dnie formy, po czym przygotowujemy farsz. Dobrze sprawdzi się szpinak w wielu połączeniach smakowych – możemy go łączyć z fetą lub innymi serami, dodawać mięso lub jajko, aby dostosować przepis do naszych preferencji smakowych. Quiche pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 30 minut.

Co można zrobić z ciasta francuskiego na kolację?

Ciasto francuskie pozwoli też urozmaicić kolację. Jeśli mamy ochotę na coś innego niż tradycyjne kanapki albo sałatka, możemy sięgnąć po poniższe przepisy.

Tarta z pomidorami malinowymi

  1. W tym przepisie zaczynamy od przypieczenia spodu. Odwinięte z rulonu ciasto francuskie umieszczamy w formie i pieczemy przez 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni.
  2. W tym samym czasie w misce mieszamy ricottę z 2 jajkami i ok. 50g parmezanu. Doprawiamy solą i pieprzem. Powstałą masę przelewamy na wyjęty z piekarnika spód i posypujemy parmezanem. Następnie na wierzchu układamy plasterki pomidorów malinowych. Posypujemy czarnymi oliwkami.
  3. Tak przygotowaną tartę ponownie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 25 min. Przed podaniem dekorujemy na wierzchu mozzarellą i posypujemy rukolą.

Tartaletki z karmelizowaną cebulą i kozim serem

  1. Najpierw na patelni podgrzewamy oliwę i wrzucamy pokrojoną w talarki, posoloną cebulę (ok. 5 sztuk). Po 15 minutach dodajemy cukier oraz ocet balsamiczny i na małym ogniu karmelizujemy jeszcze przez 25–30 minut, cały czas mieszając, aby się nie przypaliła. Pod koniec smażenia doprawiamy garścią posiekanego tymianku.
  2. Z ciasta francuskiego wycinamy krążki o średnicy ok. 12 cm, które na środku nakłuwamy widelcem. Na każdą tartaletkę nakładamy karmelizowaną cebulę, plaster koziego sera i odrobinę świeżego tymianku, pozostawiając puste brzegi, które potem smarujemy roztrzepanym żółtkiem.
  3. Tartaletki układamy na blaszce. Pieczemy przez ok. 15 min w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, korzystając z funkcji termoobiegu.

Przepisy z ciasta francuskiego to wiele ciekawych inspiracji

Wiemy już, co można zrobić z ciasta francuskiego na kolację lub śniadanie. Jak widać, ten składnik daje nam wiele możliwości przygotowania pyszności dla całej rodziny i na słodko, i w wersji wytrawnej. Świetnie komponuje się z różnorakimi składnikami, więc to od nas tak naprawdę zależy, na jakie kompozycje smakowe się zdecydujemy!

Przepis na tartaletki z karmelizowaną cebulą i kozim serem
Przepis na zapiekankę z warzywami i żółtym serem
Przepis na ciasto francuskie z warzywami i jajkiem
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu