Istnieją różne sposoby na to, jak zagęścić zupę. Gęste zupy świetnie sprawdzają się zwłaszcza zimą, gdy szukamy aromatycznej, sycącej potrawy, która rozgrzewa. Taka kolorowa, gęsta zupa może być sprytnym sposobem na to, jak przemycić warzywa do diety dziecka. Zagęszczanie zupy stało się popularne także w innych miesiącach niż te jesienno-zimowe, szczególnie odkąd pojawiła się moda na zupy-krem, coraz częściej zastępujące tradycyjne wywary. Nie chcesz, żeby zupa była zbyt rzadka i zależy Ci na kremowej konsystencji? Można to łatwo osiągnąć dzięki kilku kulinarnym trikom. Zobacz najlepsze sposoby. One działają za każdym razem!
Zagęszczanie zupy za pomocą mąki to powszechnie znany sposób. Jak to zrobić?
Jest także inny sposób na to, jak zagęścić zupę mąką. W tym wariancie używa się zasmażki.
Jak widać, oba sposoby są łatwe i szybkie. Nie trzeba się przy tym martwić o dostępność składników – w końcu mąka powinna być w każdym domu.
Nie każdemu odpowiada zagęszczanie zup czy sosów za pomocą mąki. Najbardziej znanym sposobem na to, jak zagęścić zupę pomidorową lub inną zupę warzywną jest użycie śmietany. Najlepsza do tego będzie śmietana 18%, często zresztą sprzedawana właśnie jako „śmietana do zupy”. Nie dość, że zagęszcza zupę, to jeszcze dodatkowo ją zabiela, zmieniając barwę na jaśniejszą. Często dopiero po dodaniu śmietany zupa z dyni albo z brokuła nabiera właściwej barwy. Jak zagęścić zupę śmietaną? Proporcje są kwestią gustu. Pamiętaj jednak o jednej ważne zasadzie – do gotującej się zupy nie należy dodawać bezpośrednio śmietany prosto z lodówki. Najpierw należy odlać niewielką ilość ciepłego płynu do miski lub pojemniczka ze śmietaną. Dopiero po wymieszaniu tak przygotowanego zestawu, można dolać do reszty zupy. W przeciwnym razie, na powierzchni zupy mogą pojawić się mało apetyczne, białe grudki.
Szukając sposobów na to, czym zagęścić zupę krem, można sięgnąć także po inne rozwiązania niż śmietana albo mąka. W niektórych przepisach wykorzystuje się także takie składniki, jak:
Nie należy lekceważyć też najprostszego sposoby na to, jak zagęścić zupę krem bez żadnych dodatków – czasem wystarczy tylko zmiksować pływające w zupie warzywa za pomocą blendera.
Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz zupa, stanie się gęstsza, więc osiągniesz swój podstawowy cel. Pamiętaj jednak, że to, który sposób na to, jak zagęścić zupę wybrałeś, wpływa nie tylko na konsystencję, ale także na wygląd i na smak. Przykładowo, użycie śmietany potrafi znacząco złagodzić pikantny smak. Zagęszczenie może więc okazać się ratunkiem dla Twoich kubków smakowych, gdy przesadzisz z ostrymi przyprawami.
Oprócz tego, jeśli gotujemy dla kogoś, przy zagęszczaniu zupy trzeba brać pod uwagę wszelkie restrykcje pokarmowe. Jeśli ktoś z gości jest uczulony na ser albo jaja, zagęszczanie tymi składnikami należy wykluczyć. Dobrze jest także patrzeć na kalorie. Zagęszczanie zupy za pomocą tłuszczu i mąki może przecież nie spodobać się osobom, które są na ścisłej diecie.
Wiesz już jak zagęścić zupę pomidorową albo ogórkową. Skoro masz teoretyczną wiedzę, najlepiej sprawdzić także w praktyce, który ze sposobów na gęstą zupę najbardziej Ci odpowiada. Jeśli chcesz, możesz dowolnie eksperymentować ze swoimi przepisami. Natomiast szukającym kulinarnych inspiracji, szczególnie polecamy kilka sprawdzonych przepisów od nas – oto sprawdzone pomysły na zupy:
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies