Hamburger zrobił światową karierę, więc nie dziwi, że 28 maja obchodzimy jego święto. Danie pochodzi z Europy, a dokładnie z Hamburga. Stamtąd, wraz z europejskimi imigrantami płynącymi do Stanów, powędrowało do Ameryki. Potem, dzięki sieciom fast food, stało się znane na całym świecie. I wcale nie musi kojarzyć się nam z tanim jedzeniem. Jeden z droższych burgerów został sprzedany za 2000 euro. Nie był to rzecz jasna klasyczny hamburger. Wewnątrz bułki, oprócz bardzo drogiej japońskiej wołowiny, były m.in. homar, kawior, trufle.
Nie do końca wiadomo, kto zrobił pierwszego hamburgera. Klasyczna wersja składa się z mielonego grillowanego wołowego mięsa serwowanego w bułce. Do tego dokłada się świeże warzywa, jak sałata, pomidor czy ogórek, a także sos (na bazie majonezu). Jeśli lubimy ser, możemy go również dodać (najlepiej cheddar) – powstanie wtedy cheeseburger. Natomiast osoby, które uwielbiają ryby, mogą zjeść wersję z rybą, fishburgera. Nie musimy ograniczać się do mięsa wołowego. Warto spróbować wersji z kotletem wieprzowym lub drobiowym. Dodatki wcale nie muszą być tradycyjne. Może to być na przykład karmelizowany burak czy gruszka, pieczona dynia, rukola czy śliwki. Klasykę możemy poddać metamorfozie i stworzyć nowy zaskakujący smak.
Diety wegetariańska oraz wegańska są coraz popularniejsze. Dla wielu mięsnych dań szuka się zamiennika. Tak też jest z tradycyjnym hamburgerem. W jaki sposób możemy zastąpić w nim mięso? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Do wyboru jest kotlet na bazie produktów białkowych, takich jak soja, czerwona fasola lub ciecierzyca. Można także wypróbować kaszę jaglaną, brokuły albo marchewki. Najczęściej polecana jest jednak czerwona fasola. Wystarczy połączyć ją z cebulą, jajkiem, płatkami owsianymi, a potem odpowiednio przyprawić (zwłaszcza słodką papryką wędzoną). Możemy danie jeszcze bardziej urozmaicić, dodając szpinak, buraka czy awokado. Tę bardzo zdrową oraz pełną warzyw wersję hamburgera mogą zjeść nawet osoby będące na diecie.
Jednym ze sposobów na obchody Światowego Dnia Hamburgera może być przygotowanie tego dania w domu. Wybierajmy karkówkę, antrykot albo rumsztyk – rodzaj mięsa decyduje o smaku burgera. Po zmieleniu mięso należy doprawić solą i pieprzem. Uformowanego kotleta możemy następnie albo usmażyć, albo grillować (ta druga opcja sprawi, że mięso pozostanie bardziej soczyste). Do tego wybierzmy bułkę i dodajmy ulubione warzywa: pomidory, ogórki, sałatę lub inne, na które mamy ochotę. Na koniec dodatek w postaci majonezu z musztardą i keczupem, możemy skusić się także na sos barbecue. Gotowe – możemy świętować!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies