Przepis na grzyby marynowane – jak je zrobić krok po kroku?

W polskiej kuchni możemy cieszyć się niezwykłym bogactwem warzyw, mięs i grzybów – dzięki metodom przedłużania ich smaku może trwać to jeszcze dłużej! Jedną z nich jest marynowanie. Przetworzone w ten sposób grzyby robią furorę każdego jesiennego sezonu. Jak je zrobić we własnym domu i do jakich dań można je podawać? Oto przepis na grzyby marynowane, którymi rozpieścisz kubki smakowe – nie tylko swoje, ale i twoich bliskich!Przepis na grzybki marynowane

Trochę historii, czyli skąd wzięły się marynowane grzybki

Jesienny sezon obfituje w grzyby – a gdy czegoś mamy w nadmiarze, szukamy sposobów na to, aby zachować to na przyszłość. Według historyków marynowanie żywności w occie było jednym ze sposobów przedłużania trwałości już w czasach Babilonii. Za to na polskich ziemiach pierwsze wzmianki o marynowaniu grzybów pojawiły się w XVII wieku. Najczęściej były one dodatkiem do pieczeni. Możliwe, że przywędrowały one do Polski z Francji, gdzie w tym czasie raczono się marynowanymi pieczarkami.

Na czym polega marynowanie?

Proces marynowania grzybów polega na przechowywaniu ich w słoikach w roztworze, składającym się z octu, soli, cukru, mieszanki przypraw oraz ziół. Przetwarzanie ich w ten sposób zwiększa trwałość, ale przede wszystkim nadaje grzybom niepowtarzalnego aromatu. A do tego pozwala im zachować wartości odżywcze!

Jakie grzyby najlepiej nadają się do marynowania?

Jeśli zamierzasz zamarynować grzyby, dokładnie przyjrzyj się każdej sztuce. Muszą one być świeże, zdrowe i nie posiadać większych uszkodzeń. A na jakie gatunki grzybów możesz postawić? Do marynowania dobrze nadają się nie tylko wspomniane pieczarki z kuchni francuskiej, ale i występujące w polskich lasach:

  • borowiki – smakują wyśmienicie i w octowej, i wytrawnej zalewie,
  • kurki – jeden z uwielbianych przez dzieci gatunków grzybów, sprawdzają się doskonale jako dodatek do dań obiadowych,
  • podgrzybki – aby wydobyć pełnię ich smaku, łącz je na przykład z pieczonymi mięsami,
  • koźlarze – wypróbuj je jako przekąskę do lampki wina,
  • maślaki – ich przygotowanie może być czasochłonne ze względu na konieczność usunięcia śluzowatej skórki, jednak efekt jest zdecydowanie wart tego wysiłku!

Pamiętaj, że polska kuchnia pełna jest nie tylko pysznych przepisów na marynowane grzyby, ale także inne przekąski – np. czerwoną cebulę, kalafior czy paprykę. Każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie.

Przepis na grzyby marynowane krok po kroku

Oto przepis na grzyby marynowane w occie w klasycznej wersji, która nie powinna sprawić trudności nawet początkującej osobie. Do zalania 10 średnich słoiczków z marynowanymi grzybami potrzebne będą ci następujące składniki:

Przygotowanie:

  1. Na początku dokładnie umyj grzyby i upewnij się, że nie mają uszkodzeń. Następnie pokrój je w małe kawałki, aby zmieściły się do słoika. Jeśli zamierzasz zamarynować drobne grzybki (np. kurki), zostaw je w całości.
  2. Następnie napełnij duży garnek wodą, zagotuj ją i wsyp do niej pokrojone grzyby. Gotuj je przez około 10 minut.
  3. W tym czasie przygotuj słoiki, w których będziesz marynować grzyby – umyj je, osusz i przetrzyj ściereczką, a następnie pokrój cebulę w piórka i wrzuć ją do słoików. Przesyp do nich także ugotowane już grzyby. Odstaw do czasu, aż przygotujesz zalewę.
  4. Do oddzielnego garnka wlej wodę i ocet, a także cukier, sól i pozostałe przyprawy – wymieszaj dokładnie ten wywar i zagotuj. Następnie przelej zalewę do słoików – postaraj się wlać jej tyle, aby grzyby znajdowały się w całości pod jej powierzchnią. Mocno zakręć słoiki i pozostaw do ostygnięcia.
  5. Gdy zalane wywarem grzybki już wystygną, zajmij się pasteryzacją – do dużego garnka o szerokim dnie włóż słoiki do góry dnem i zalej obszar pomiędzy nimi wodą, aby sięgała do ¾ wysokości każdego ze słoików. Zagotuj wodę i pozostaw garnek na średnim ogniu przez 10 minut.
  6. Wyjmij słoiki z wody i osusz. Przechowuj marynowane grzyby w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w spiżarce lub piwnicy.

Jeśli masz ochotę na bardziej słodki smak grzybków, do przepisu na grzyby marynowane z cebulą dodaj więcej cukru, niż jest w nim przewidziane.

Przepis na marynowane grzyby – z czym podawać?

Okazuje się, że zatrzymanie odrobiny leśnego bogactwa w jednym, małym słoiczku nie jest aż takie trudne, prawda? Z czasem możesz zacząć eksperymentować z innymi przyprawami i aromatami, a także podawać marynowane grzyby w wymyślnych potrawach, np. tatarze ze śledzia z pietruszką i papryczką jalapeno. Zacznij jednak od tych najprostszych – grzybki sprawdzą się doskonale jako dodatek do dań obiadowych, takich jak marynowana w miodzie karkówka z grilla czy kotlet schabowy w dyniowej panierce.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu