W polskiej kuchni możemy cieszyć się niezwykłym bogactwem warzyw, mięs i grzybów – dzięki metodom przedłużania ich smaku może trwać to jeszcze dłużej! Jedną z nich jest marynowanie. Przetworzone w ten sposób grzyby robią furorę każdego jesiennego sezonu. Jak je zrobić we własnym domu i do jakich dań można je podawać? Oto przepis na grzyby marynowane, którymi rozpieścisz kubki smakowe – nie tylko swoje, ale i twoich bliskich!
Jesienny sezon obfituje w grzyby – a gdy czegoś mamy w nadmiarze, szukamy sposobów na to, aby zachować to na przyszłość. Według historyków marynowanie żywności w occie było jednym ze sposobów przedłużania trwałości już w czasach Babilonii. Za to na polskich ziemiach pierwsze wzmianki o marynowaniu grzybów pojawiły się w XVII wieku. Najczęściej były one dodatkiem do pieczeni. Możliwe, że przywędrowały one do Polski z Francji, gdzie w tym czasie raczono się marynowanymi pieczarkami.
Proces marynowania grzybów polega na przechowywaniu ich w słoikach w roztworze, składającym się z octu, soli, cukru, mieszanki przypraw oraz ziół. Przetwarzanie ich w ten sposób zwiększa trwałość, ale przede wszystkim nadaje grzybom niepowtarzalnego aromatu. A do tego pozwala im zachować wartości odżywcze!
Jeśli zamierzasz zamarynować grzyby, dokładnie przyjrzyj się każdej sztuce. Muszą one być świeże, zdrowe i nie posiadać większych uszkodzeń. A na jakie gatunki grzybów możesz postawić? Do marynowania dobrze nadają się nie tylko wspomniane pieczarki z kuchni francuskiej, ale i występujące w polskich lasach:
Pamiętaj, że polska kuchnia pełna jest nie tylko pysznych przepisów na marynowane grzyby, ale także inne przekąski – np. czerwoną cebulę, kalafior czy paprykę. Każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie.
Oto przepis na grzyby marynowane w occie w klasycznej wersji, która nie powinna sprawić trudności nawet początkującej osobie. Do zalania 10 średnich słoiczków z marynowanymi grzybami potrzebne będą ci następujące składniki:
Przygotowanie:
Jeśli masz ochotę na bardziej słodki smak grzybków, do przepisu na grzyby marynowane z cebulą dodaj więcej cukru, niż jest w nim przewidziane.
Okazuje się, że zatrzymanie odrobiny leśnego bogactwa w jednym, małym słoiczku nie jest aż takie trudne, prawda? Z czasem możesz zacząć eksperymentować z innymi przyprawami i aromatami, a także podawać marynowane grzyby w wymyślnych potrawach, np. tatarze ze śledzia z pietruszką i papryczką jalapeno. Zacznij jednak od tych najprostszych – grzybki sprawdzą się doskonale jako dodatek do dań obiadowych, takich jak marynowana w miodzie karkówka z grilla czy kotlet schabowy w dyniowej panierce.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies