Kiszenie ogórków w słoikach krok po kroku – jak kisić je na zimę?

Kiszenie ogórków nie jest skomplikowane i gdy ma się trochę wprawy, nie zajmuje zbyt dużo czasu. W rezultacie otrzymujemy lubiane przez wiele osób ogórki kiszone – idealny dodatek do obiadów, sałatek czy kanapek. W wielu rodzinach przekazuje się z pokolenia na pokolenie wskazówki, jak kisić ogórki – w zależności od tego, co i w jakich proporcjach dodamy do zalewy, ogórki mogą mieć nieco inny smak.

Kiszenie ogórków w słoikach krok po kroku – jak kisić je na zimę?

Dlaczego kiszenie ogórków to dobre rozwiązanie?

Kiedyś kiszenie ogórków na zimę było naturalnym elementem przygotowania do okresu, gdy trudniej o świeże warzywa i owoce. Dzisiaj kiszenie ogórków w słoikach to też wyraz świadomego podejścia do dbania o swoją dietę – głównie ze względu na mogące pozytywnie wpływać na zdrowie składniki odżywcze w nich zawarte.

Jakie konkretnie? Przede wszystkim witaminy: A, C, E, K, witaminy z grupy B. Warto zwrócić uwagę na witaminę K, której kiszonki są jednym z podstawowych źródeł.

Ale jak kisić ogórki na zimę, żeby nie były puste w środku, zbyt miękkie i wodniste? Dobrze sięgnąć do tradycyjnych przepisów, które sprawią, że przygotowane przez nas ogórki będą odpowiednio twarde i kruche!

Jak kisić ogórki, żeby były twarde?

Najlepiej zająć się tym w lipcu, sięgając po ogórki dostępne w drugiej połowie tego miesiąca lub na początku sierpnia. W kontekście tego, jak kisić ogórki, data ma znaczenie – chodzi o to, żeby były twarde. Warzywa z początku lipca lub końcówki czerwca mogą być po prostu za małe i po długim procesie kiszenia okazać się stanowczo zbyt miękkie lub pękające.

Kiszenie ogórków – co przygotować?

Zanim przejdziemy do tego, jak powinno wyglądać kiszenie ogórków krok po kroku, dobrze zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy, by zacząć!

W co powinniśmy się zaopatrzyć? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy do kiszenia ogórków:

  • Ogórki – trudno wyobrazić sobie instrukcję, jak kisić ogórki, bez odpowiednich warzyw. Najlepiej sprawdzają się tutaj niewielkie ogórki gruntowe.
  • Sól – tradycyjne receptury polecają sól kamienną niejodowaną.
  • Słoiki – wybór słoików o pojemności około 1l to nie tylko łatwiejsze przechowywanie kiszonek, ale też lepsza kontrola nad tym, ile ogórków już zdążyliśmy zjeść – pomoże to planować codzienne obiady! Oczywiście, słoiki powinny mieć dopasowane do nich zakrętki – bez tego nie ma mowy o szczelności zamknięcia. To jeden z sekretów tego, jak kisić ogórki, żeby były twarde – oprócz warzyw kupionych w odpowiednim momencie roku.
  • Ulubione dodatki – tutaj mamy pole do popisu! Każdy dorzuca do ogórków nieco inne składniki. Obowiązkowe są: koperczosnekkorzeń chrzanu – ale na tym lista zwykle się nie kończy. Niektórzy dodają ziele angielskiechililiść laurowy – opcji jest naprawdę wiele! Kiszenie ogórków na zimę to w końcu czynność, która praktykowana była już przed laty – są osoby, które do dziś korzystają z autorskiego przepisu dziadków lub pradziadków. Można też kupić gotowe mieszanki przypraw do kiszonych ogórków.

Czas przejść do konkretów i instrukcji, jak przebiega kiszenie ogórków krok po kroku!

Jak kisić ogórki? Wyjaśniamy krok po kroku

  1. Ustaw wygodnie czyste słoiki – miej też pod ręką zakrętki do nich.
  2. Na dnie słoika ułóż koper, następnie – dodaj obrane ząbki czosnku i korzeń chrzanu bez skórki. Możesz dodać też inne przyprawy – czy to korzystając z własnych upodobań smakowych, czy wykorzystując gotową mieszankę. Jeśli lubisz pikantne potrawy, świetnym pomysłem będzie dodanie chili. Warto jednak nie przesadzać z ilością przypraw, by wydobyć naturalny smak ogórków.
  3. Czas na ułożenie ogórków! Ile ludzi, tyle technik, dobrze jednak układać warzywa pionowo i dość ciasno, jeden obok drugiego. Pamiętajmy przy tym, by ogórki, które chcemy wykorzystać, nie były ani zbyt stare, kupione pod koniec sezonu ogórkowego, ani zbyt młode – z samego jego początku.
  4. Przygotuj solankę! Na 1l wody dodaj łyżkę soli. Następnie – tak przygotowanym płynem zalej wszystko, co znajduje się w słoikach. Ważną kwestią jest zwrócenie uwagi, by woda z solą dokładnie przykrywała wszystkie składniki.
  5. Gotowe – możesz szczelnie zakręcić słoiki. Sprawdź dokładnie, czy nie przeciekają. Gdzie ustawić słoiki z ogórkami kiszonymi? W ciemnym, chłodnym miejscu – idealnie sprawdzi się do tego piwnica.

Jak długo musisz czekać, aż ogórki się zakiszą? Zwykle są gotowe po około 2–3 tygodniach od przygotowania. Smacznego!

Kiszenie ogórków – czy się opłaca?

Ogórki kiszone w wiaderku albo w folii można kupić w sklepie podobnie jak inne surówki. Jednak ich własnoręczne przygotowanie może dać większą satysfakcję. Chociaż kiszenie ogórków za pierwszym razem może wydawać się czasochłonne, naprawdę warto się tego nauczyć. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne kiszenie – spróbuj kiszonych ogórków od Carrefoura!

Jesteś smakoszem kiszonych ogórków? Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo specjałów kuchni polskiej! Zapraszamy po więcej kulinarnych inspiracji!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu