Tofu – co to takiego? Szturmem wdarło się do wegańskich jadłospisów, ale podbiło też serca mięsożerców. Na liście składników dań figuruje obok dobrze znanych produktów na równych warunkach. Wiele osób, które do tej pory nie miały szansy go spróbować, może nie do końca wiedzieć, z czego jest tofu. Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości! Pora przyjrzeć się temu, co to jest tofu i jak smakuje, by zachęcić niezdecydowanych do poszerzenia kulinarnych horyzontów!
Zacznijmy od zebrania podstawowych informacji na temat składników, rodzajów i najważniejszych sposobów przygotowania tofu. Co to takiego? To nic innego, jak ser powstający z mleka sojowego. Jak dokładnie przebiega taki proces? Spieszymy z wyjaśnieniami! W procesie koagulacji mleka sojowego powstaje serwatka i biała masa, którą się odsącza, a z której później powstają bloki delikatnego twarożku. Najkrócej rzecz ujmując, na pytanie, z czego jest tofu – możemy odpowiedzieć, że to produkt sojowy.
Warto zaznaczyć, że o tym, co to jest tofu, wiedzieli już przed wiekami mieszkańcy Azji – to właśnie z tego rejonu świata pochodzi sojowy przysmak. Przez lata każdy azjatycki kraj lub region przygotowywał tofu nieco inaczej. Każdy z tych sposobów przedstawia tofu w zupełnie innym charakterze, ale wszystkie wypadają smakowicie!
Współcześnie, tofu występuje głównie w dwóch rodzajach. W sklepie możemy kupić:
To ostatnie zwykle jest dostępne z wieloma różnymi dodatkami. Zdarza się też, że spotkamy tofu marynowane. To nic innego, jak tofu naturalne, zamarynowane z innymi składnikami (np. może być alternatywą dla mięs).
Zanim przejdziemy do tego, jak smakuje tofu, warto skupić się na ważnych argumentach za tym, by włączyć je do swojej diety. To przede wszystkim ważne źródło białka, zwłaszcza dla osób na diecie wegańskiej, które nie jedzą białka pochodzenia zwierzęcego. Ale to nie koniec właściwości odżywczych tofu. Produkt jest również źródłem wapnia i soli mineralnych, a także witamin z grupy B oraz witaminy E. 100 gramów tofu zawiera 8 gramów białka. To raczej niskokaloryczny produkt (100 gramów to 76 kcal).
Czas opowiedzieć więcej o smaku tofu! Problem w tym, że jest on bardzo naturalny. Wielu uważa, że tofu właściwie samo w sobie nie ma smaku. Jak to możliwe? Smak tofu jest bardzo delikatny, ale chłonie i przejmuje walory smakowe dodatków, z którymi jest przygotowywane. To jeden z argumentów za tym, że jest to bardzo uniwersalny składnik, który może być podstawą lub dodatkiem do wielu potraw!
To, jak smakuje tofu, zależy od jego rodzaju.
Skoro wiemy już, co to jest tofu i jak smakuje, czas zastanowić się, jakie potrawy można na podstawie tego składnika przygotować. Okazuje się, że bardzo wiele, zarówno słodkich, jak i wytrawnych!
Tofu to szansa na wegańskie odpowiedniki wielu popularnych potraw, takich jak: tofucznica – jajecznica z tofu, czy tofurnik, czyli sernik z tofu.
Oprócz tego, tofu to doskonały składnik sałatek, makaronów różnego rodzaju, curry i innych dań kuchni azjatyckiej. Szukając orientalnych smaków, można przygotować na przykład Pad Thai z makaronem ryżowym, tofu i kolendrą. Jednak wcale nie trzeba poprzestawać wyłącznie na daniach obiadowych. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia! Odrobina kulinarnej fantazji pozwoli wykreować wiele innych zastosowań, jak chociażby malinowe tiramisu z tofu.
Wiemy już, jak wiele możliwości daje nam tofu i co to takiego właściwie jest. Inspiracji na temat tego, jakie dania przygotować z tofu, możemy szukać w internecie, na kursach roślinnego gotowania i w wegańskich książkach kucharskich. Jednak po dania z tofu sięgają coraz częściej osoby jedzące na co dzień mięso, szukające nowych smaków i próbujące wprowadzić więcej wegańskich przepisów do codziennej diety. Nawet jeśli nie wiesz, czy dieta bezmięsna jest dla Ciebie, po tofu możesz sięgać od czasu do czasu, szukając w swoich potrawach urozmaicenia.
z 1
Sortuj po:
Najpopularniejsze
z 1
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies