Niedziele handlowe 2024: kiedy zrobisz zakupy?

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzany był stopniowo, począwszy od 2018 roku. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa obecnie zakupy są możliwe jedynie w niedziele przedświąteczne i kilka niedziel w wybranych miesiącach. Planujesz zrobić zakupy w weekend? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2024.

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Rok 2018 przyniósł zmiany w zakresie handlu – od 1 marca zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019 poz. 466 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami w 2018 roku zakupy w sklepach stacjonarnych można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, wyłączając niedziele, na które przypadały święta. W 2019 roku niedzielami handlowymi w Polsce były tylko ostatnie niedziele każdego miesiąca. W latach 2018-2019 niedzielami wyłączonymi spod zakazu handlu były również kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedziela przed Wielkanocą.

W 2020 oraz 2021 roku obowiązywał zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami – handlowymi były ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także niedziela poprzedzająca święta Wielkiej Nocy oraz dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Wiele supermarketów, w tym sklepy Carrefour, było otwartych w 2021 roku dzięki korzystaniu ze statusu placówek pocztowych. W lutym 2022 weszła w życie nowelizacja przepisów, która może ograniczyć daty otwarcia tych placówek w niedziele poza wyznaczonymi ustawowo terminami niedziel handlowych.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

W 2024 roku wypada tylko siedem niedziel handlowych:

  • 28 stycznia 2024 r.,
  • 24 marca 2024 r.,
  • 28 kwietnia 2024 r.,
  • 30 czerwca 2024 r.,
  • 25 sierpnia 2024 r.,
  • 15 grudnia 2024 r.,
  • 22 grudnia 2024 r.

Aktualne godziny otwarcia sklepów sieci Carrefour znajdziesz na Carrefour.pl w zakładce Sklepy.

Niedziele handlowe 2024 – o czym jeszcze warto pamiętać?

Należy mieć świadomość, że niedziele wolne od handlu nie obejmują wszystkich sklepów, ponieważ ww. ustawa przewiduje wyjątki. Zakupy zrobisz m.in. w niektórych aptekach, w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach czy też w sklepach z prasą, biletami, wyrobami tytoniowymi oraz na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że na Carrefour.pl zakupy zrobisz każdego dnia w roku, gdyż zakaz handlu w niedziele i święta nie obejmuje sklepów internetowych.

Wygodne zakupy w niedziele handlowe i niehandlowe przez internet na Carrefour.pl

Zakupy przez internet na carrefour.pl to wygodne rozwiązanie nie tylko w niedziele niehandlowe, ale również w każdy inny dzień tygodnia. Składając zamówienie za pośrednictwem naszej strony internetowej w niedzielę handlową lub niehandlową, możesz zaoszczędzić sporo czasu. W niedziele niehandlowe nasze sklepy są zamknięte, jednak wciąż możesz skorzystać z wygodnej dostawy do domu. Z kolei w niedziele handlowe zakupy możesz też odebrać osobiście w sklepie. Oczywiście, opcja dostawy do domu również jest wtedy dostępna.

Aktualnie opcja zakupów z dostawą do domu dostępna jest w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych formach płatności oraz dostawy? Zajrzyj na stronę sposoby-dostawy i rób wygodne zakupy każdego dnia w tygodniu, nie tylko w niedzielę. Sprawdź również produkty w promocyjnych cenach i dorzuć coś do swojego koszyka.

 
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu