Jak przygotować dom przed wyjazdem na urlop?

Trwający okres wakacyjny należy do najprzyjemniejszych w roku. Polacy planują podróże, rezerwują hotele i pensjonaty, tworzą listy zabytków do zwiedzenia, robią ostatnie zakupy przed wyjazdem. Korzystanie z uroków lata to nagroda za cały rok pracy, sposób na odreagowanie stresu ale także chęć powrotu do normalności po trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Na liście rzeczy do zrobienia przed wyjazdem powinien znaleźć się jeszcze jeden ważny punkt – zabezpieczenie i przygotowanie domu przed wyjazdem na urlop.Jak przygotować dom przed wyjazdem na urlop?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując urlop, musisz przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie swojego mieszkania lub domu. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia ochrony przed włamaniem i kradzieżą. To właśnie w okresie letnim występuje wzmożona aktywność przestępców, którzy tylko czyhają na mniej ostrożnych urlopowiczów. Oprócz tak oczywistych czynności, jak dokładne sprawdzenie zamków, zamknięcie okien, zasłonięcie rolet i żaluzji czy włączenie alarmu, niezwykle cenna jest pomoc zaufanego sąsiada. Zarówno w przypadku mieszkania, jak i domu jednorodzinnego, bliska osoba może zagwarantować ci spokojny sen. Może co jakiś czas przejść obok domu, sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy ktoś podejrzany nie kręci się wokół płotu lub po klatce schodowej w bloku. W razie problemów będzie wiedziała jak zareagować i powiadomi cię o kłopotach. Innym popularnym ostatnio rozwiązaniem związanym z zabezpieczeniem mienia jest zakładanie specjalistycznych systemów alarmowych obejmujących całą powierzchnię domu lub mieszkania. Co ciekawe, dzięki takim rozwiązaniom istnieje możliwość stałego kontrolowania tego, co dzieje się w pomieszczeniach (monitoring), a nawet zdalnego włączania światła lub muzyki – może to ochronić dom przed kradzieżą, tworząc wrażenie, że domownicy są w środku. Zawsze też możesz zwrócić się z prośbą do dzielnicowego o okresowy patrol w okolicy twojego domu.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na wakacje  należy przede wszystkim zakręcić dopływ gazu i wody. Nie chcesz przecież martwić się tym, czy mieszkanie nie zostanie przypadkiem zalane lub czy instalacja gazowa na pewno jest szczelna. Lepiej sprawdzić dwa razy, niż zadręczać się przez cały urlop.

Kolejną rzeczą jest wspomniane już wcześniej dokładne zamknięcie okien. Częste w okresie letnim burze, obfite opady deszczu, gwałtowny wiatr mogą spowodować duże szkody. Dodatkowo uchylone okna mogą być zachętą dla złodziei.

Nie możesz zapomnieć także o zabezpieczeniu przed wyjazdem kwiatów znajdujących się na twoim balkonie. Wnieś je do środka, zaopatrz się w automatyczne dozowniki do nawadniania roślin. Możesz także przekazać kwiaty na przechowanie sąsiadom, którzy o nie zadbają lub wręczyć zaufanej osobie klucze do domu i poprosić o regularne podlewanie. Pozostawione na balkonach kwiaty w czasie burzy mogą ulec zniszczeniu, a nawet doprowadzić do wybicia szyb w oknach.

Zadbaj również o ogród, jeśli nikt z najbliższej rodziny lub zaufany sąsiad nie może podlewać roślin w trakcie twojej nieobecności. Wartą zainteresowania opcją jest wynajęcie ogrodnika na czas twojego urlopu.

Pamiętaj, aby przed opuszczeniem domu pozostawić możliwie pustą lodówkę. Wiele produktów posiada krótki okres przydatności do spożycia i warto zadbać o to, żeby się nie marnowały. Weź ze sobą to, co może ci się przydać na wyjeździe, a resztę artykułów spożywczych przekaż swoim bliskim bądź potrzebującym.

Kolejnym elementem przygotowań mieszkania i domu na czas wyjazdu jest opróżnienie kosza na śmieci. To bardzo ważna czynność – zaniedbana bywa powodem nieprzyjemnej i brzydko pachnącej niespodzianki po powrocie.

Przed wyjazdem nie zapomnij opłacić bieżących rachunków. Ureguluj zobowiązania finansowe, załatw wszelkie ważne sprawy.

Zadbaj o swojego pupila

Przed wyjazdem na urlop zaplanuj także opiekę na swoim zwierzakiem. Jeżeli planujesz podróż ze zwierzakiem, sprawdź, jak przygotować się do podróży! Jeśli nie możesz zabrać go ze sobą, ustal, kto i w jaki sposób będzie się nim zajmował. Zapytaj, czy ktoś z rodziny lub wspomniany już niezawodny sąsiad będzie mógł zająć się ukochanym pupilem podczas twojej nieobecności. Jeśli nie, warto rozważyć oddanie np. psa lub kota pod opiekę doświadczonych specjalistów. Dużą popularnością cieszą się obecnie hotele dla zwierząt, które prowadzą wykwalifikowane osoby, dbające o potrzeby zwierzaków.

Przygotowując się na wakacyjny wyjazd, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć mieszkanie lub dom, sprawdzić wszystkie przedstawione elementy, aby nie zaprzątać sobie głowy zbędnymi zmartwieniami podczas wakacji. Każdy przecież chce zrelaksować się po długich miesiącach pracy i móc w spokoju cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu