Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Sposoby na chłodzenie domu

Zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie? Gdy nadchodzi fala upałów, wiele osób staje przed tym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy nie wyjeżdżasz turystycznie, a zamiast tego spędzasz wakacje w domu, kwestia zbyt wysokiej temperatury może być niezwykle istotna.Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Sposoby na chłodzenie domu

Być może nie wszystkie sposoby na upał sprawdzą się równie dobrze w Twoim przypadku, bo wiele zależy od położenia mieszkania lub domu, a także materiałów z jakich budynek jest wykonany, niemniej jednak warto szukać inspiracji. W końcu problem dotyczy wszystkich, więc dobrze mieć plan działania - najlepiej w kilku wariantach. Poniżej przedstawiamy listę skutecznych trików na to, jak ochłodzić mieszkanie.

Wietrzenie podczas upałów

Wietrzenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, jak ochłodzić pokój albo nawet cały dom. Wystarczy uchylić okno i po problemie? Niestety, nie do końca tak! Okazuje się, że bardzo często robimy to źle. Warto zatem przypomnieć kilka ważnych zasad.

  • Wietrzyć należy o odpowiedniej porze dnia – jeśli otworzysz okna w samo południe, możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepiej wietrzy się w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodne powietrze.
  • Warto otworzyć okna „na przestrzał” – wietrzenie poprzez jednoczesne otwarcie okien o przeciwległych stronach, zwykle jest najbardziej skuteczne. Z tym że ten posób na to, jak ochłodzić mieszkanie w upały, wchodzi w grę wyłącznie w przypadku mieszkań dwustronnych.
  • Ważne jest, po której stronie masz okna. Najlepiej otwierać je od strony wschodniej po południu, natomiast od zachodu – do południa.

Rolety

Są powszechnie używane w celu zatrzymania promieni słonecznych i ograniczenia nadmiaru światła w pomieszczeniu. Ale jak ochłodzić pokój za pomocą rolet? Wystarczy sięgnąć po odpowiedni model. Mowa o specjalnych roletach termoizolacyjnych, wyposażonych w tkaninę z gumowaną powłoką, która ma za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem i utrzymać optymalną temperaturę w środku.

Wentylatory

Wentylatory pojawiają się masowo w sklepach, gdy tylko słońce zacznie solidniej grzać. Nic tym w dziwnego! W końcu od wielu lat stanowią niezawodny sposób na chłodzenie domu bez klimatyzacji. Ich liczba i moc powinna być uzależniona od metrażu i liczby pomieszczeń.

Największą efektywność ma duży wentylator podłogowy, jednak w wielu miejscach (na przykład w biurach) stosuje się także niewielkie termowentylatory albo wentylatory biurkowe.

Zasłony

Wymyślne sposoby na upał w mieszkaniu mogą okazać się niepotrzebne, gdy na etapie aranżacji wnętrza pomyślimy o właściwym kolorze zasłon. Tkaniny w jasnych kolorach (szczególnie białe) nie tylko nagrzewają się wolniej niż ciemne, ale dodatkowo odbijają część promieni słonecznych.

Ograniczenie źródeł ciepła

Zanim zabierzesz się za occhładzanie całrgo mieszkania, warto najpierw przyjrzeć się domowym urządzeniom generującym ciepło. W najbardziej upalne dni najlepiej unikać długiego gotowania potraw, wielogodzinnej pracy przy nagrzewającym się komputerze czy mycia w zmywarce do naczyń.

Wiesz, jak ochłodzić mieszkanie? To do dzieła!

Znasz już nasze sposoby na upał w mieszkaniu. Wierzymy, że będziesz wiedzieć, który jest najlepszy dla Ciebie. Chłodzenie domu bez klimatyzacji to codzienność dla wielu osób. Odrobina wiedzy i kreatywności wystarczą, aby poradzić sobie z kłopotem i uniknąć przegrzania. Pamiętaj, że wysokie temperatury to nie tylko kwestia komfortuPromienie słoneczne w zbyt duże ilości mogą stanowić niebezpieczeństwo dla skóry. Dlatego lepiej zobacz nasze porady, jak zdrowo cieszyć się słońcem, aby urlop spędzać jednak na leżaku plażowym, a nie w przychodni lekarskiej z poparzeniami czy z odwodnieniem!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu