Jak Polacy spędzają majówkę?

Popularnym sposobem spędzania majówki są różnego rodzaju wyjazdy. Obecnie do 3 maja, hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z podróży i spędzać majówkę w domu – wystarczy dobrze się do tego przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować bezpieczny wyjazd na majówkę 2023.Jak Polacy spędzają majówkę?

Majówka 2023 wyjątkowo krótka

W tym roku majówka będzie trwała jedynie 3 dni – 1 maja wypada w sobotę, a 3 maja w poniedziałek. Jeżeli zależy ci na dłuższym wypoczynku, warto złożyć wniosek urlopowy i zaplanować kilkudniowy wyjazd w ulubione miejsce, oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń.

Majówka pod namiotem

Alternatywą dla hoteli i pensjonatów są namioty. Noclegi pod gołym niebem mogą być wspaniałą atrakcją i świetnym sposobem na spędzenie majówki (nie tylko) w dobie pandemii.

Decydując się na biwak, musisz przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie spędzić majówkę. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja majówka pod gwiazdami będzie legalna, zarezerwuj miejsce dla siebie i swych towarzyszy na polu namiotowym. Znajdziesz tam sanitariaty, w których skorzystasz z toalety oraz prysznica. Nocleg na polu namiotowym prawdopodobnie będzie wiązał się jednak z towarzystwem innych biwakowiczów. Co zrobić, jeśli wolisz spędzić majowy weekend w ciszy, bliżej natury? W Polsce nie ma ogólnego zakazu biwakowania poza polami namiotowymi, ale regulaminy danych miejsc mogą informować o zakazie rozbijania namiotów. Nigdy więc nie planuj noclegu pod chmurką bez sprawdzenia, czy będzie on legalny. Jeśli już upewnisz się, że wybrane miejsce nie zostało objęte zakazem, zaopatrz się w niezbędne gadżety pod namiot. – oczywiście w odpowiednio duży namiot, a także materace bądź karimaty i śpiwory. Warto zabrać ze sobą także poduszki oraz dodatkowe koce. Podczas podróży na własną rękę przyda się kuchenka turystyczna – należy używać jej z największą ostrożnością, w sposób niezagrażający wycieczkowiczom oraz miejscu, w którym biwakujecie. Bardzo przydatne mogą okazać się także torby izolacyjne, które pozwalają zachować niską temperaturę napojów i innych produktów oraz lodówki turystyczne.

Majówka pod namiotem to świetna opcja na wypoczynek na łonie natury. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą również worki na odpady – śmiecenie na polach namiotowych oraz na łonie natury jest niedopuszczalne (i karalne). Dodatkowo, pozostawianie resztek jedzenia pod namiotem może zwabić dzikie zwierzęta.

Majówka nad morzem lub jeziorem

Polacy chętnie decydują się na wypoczynek nad wodą. Jeżeli i w tym roku marzysz o majówce nad morzem lub jeziorem, zastanów się nad wynajęciem kampera, czyli samochodu kempingowego. To droższa opcja niż biwak, ale zapewniająca więcej wygód. Kamper to „dom na kółkach” – w wielu z nich ugotujesz obiad, weźmiesz prysznic i wygodnie spędzisz noc. Zgodnie z polskim prawem samochód kempingowy o masie do 3,5 tony traktowany jest jak inne pojazdy osobowe i może parkować wszędzie tam, gdzie wszystkie auta osobowe. Jeżeli kamper nie będzie blokował przejazdu i utrudniał ruchu, można zaparkować go na ogólnodostępnym parkingu. Przy odrobinie szczęścia uda ci się spędzić trochę czasu nad samym brzegiem morza lub jeziora. Należy jednak podkreślić, że w takim wypadku zabronione jest biwakowanie, czyli rozłożenie stolika na owym parkingu i świętowanie. Istnieje jednak wiele miejsc kempingowych, na których swobodnie i bezpiecznie spędzisz całą majówkę – rozłożysz markizę, rozstawisz stół, krzesła i inne akcesoria, składające się na wyposażenie kampera.

Majówka nad morzem to idealny sposób, aby odpocząć. Szum fal działa relaksująco i kojąco, a powietrze jest czyste i nasycone jodem, co pozytywnie wpływa m.in. na poprawę odporności. Pakując walizki na majowy weekend pamiętaj, aby włożyć do nich kurtki przeciwdeszczowe i ciepłą odzież, ale także kosmetyki do opalania. W maju pogoda bywa bardzo zmienna i warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

Majówka nad jeziorem to wymarzone miejsce dla wędkarzy. Pasjonaci łowienia ryb mogą zapolować na wygłodniałego szczupaka lub zasadzić się na białoryb (np. na karpia, płoć, ukleję czy lina). Osoby niezainteresowane wędkarstwem mogą wypożyczyć kajaki lub rowery wodne i zwiedzać okolicę z perspektywy wody.

Majówka w górach

Entuzjaści szumu potoków i zapierających w piersiach widoków na majówkę wyjeżdżają w góry. Wędrówki na świeżym powietrzu, w otoczeniu górskiego krajobrazu, usprawniają pracę układów: krwionośnego i oddechowego, wzmacniają serce i ogólną kondycję organizmu, a dodatkowo pozwalają zminimalizować stres i wysmuklić sylwetkę. W ostatnich latach coraz więcej osób zabiera w góry kije trekkingowe – prawidłowo dopasowane odciążają stawy i mięśnie, pozwalają utrzymać równowagę i korygować postawę.

Wielbiciele intensywnej aktywności fizycznej z pewnością także chętnie spędzą majówkę w górach. Jazda rowerem po trudnych górskich szlakach to marzenie wielu pasjonatów wycieczek na czterech kółkach. Do tego typu wypraw świetnie sprawdzają się rowery MTB („Mountain Terrain Bike”), czyli górskie. Nie posiadasz takiego pojazdu? Zerknij na Carrefour.pl!

Planując majówkę 2023, weź pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich. Pamiętaj, aby podczas pikników oraz wycieczek nad wodę czy w góry unikać tłumów i jakichkolwiek zgromadzeń. W trakcie majowego weekendu nie zapominaj o obowiązku zakrywania nosa i ust – nie dotyczy on lasów, parków, ogrodów botanicznych lub zabytkowych, zieleńców oraz ogródków działkowych, pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu od innych osób.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu