Jak i czym wyczyścić palniki i kuchenkę gazową?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić palniki gazowe? Nikt raczej nie przepada za robieniem porządków w kuchni, jednak to jeden z tych obowiązków, których nie należy odpuszczać. Czysta kuchenka i czyste garnki to nie tylko kwestia estetyki, ale także Twojego zdrowia. Jeśli wiesz, jak wyczyścić kuchenkę gazową, i robisz to regularnie, możesz mieć pewność że wszystkie sprzęty posłużą dłużej, a w powietrzu ani w przygotowanej potrawie nie pojawią się szkodliwe substancje.Czyszczenie kuchenki gazowej

Dlaczego czyszczenie kuchenki jest ważne?

Zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia z poprzednich potraw to często siedlisko groźnych bakterii. Jeśli wiemy, jak wyczyścić kuchenkę gazową, mamy okazję, żeby pozbyć się niechcianych zarazków i sprawić, że sprzęt AGD będzie piękny i lśniący. Wiadomo, że ułatwione zadanie mają posiadacze płyt indukcyjnych. Czyszczenie równej tafli szkła to proste zadanie. Zazwyczaj wystarcza do tego wilgotna ściereczka z mikrofibry. Z tradycyjnymi kuchniami jest inaczej. Często brud kryje się w zakamarkach i naprawdę trzeba dokładnie wiedzieć, jak czyścić palniki gazowe, aby zrobić to dobrze.

Jak czyścić kuchenkę gazową krok po kroku?

  1. Żeby zabrać się za czyszczenie, najpierw należy usunąć wszystkie garnki i patelnie z powierzchni płyty.
  2. W kolejnym kroku zdejmujemy ruszt oraz wszystkie palniki.
  3. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nanieść środek czyszczący. Ważne jest, aby do mycia używać miękkiej gąbki albo ściereczki – w ten sposób nie porysujesz powierzchni.
  4. Po umyciu powierzchni kuchenki należy osuszyć ją jeszcze za pomocą papierowego ręcznika i dopiero wtedy wstawić wszystkie elementy na miejsce. Ręcznik może być też zastąpiony przez ściereczki uniwersalne.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową – domowe sposoby

Do mycia powierzchni kuchenki często używa się specjalistycznych detergentów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować także innych metod z wykorzystaniem tego, co mamy akurat w domu.

  1. Z powszechnie występujących produktów można wykorzystać na przykład ocet. Połączony z ciepłą wodą w stosunku 1:1 może stanowić skuteczny oręż w walce z zaschniętymi, tłustymi plamami. Roztwór najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem i w ten sposób, punkt po punkcie, nanosić na powierzchnię. Po około 15 minutach ocet powinien rozpuścić zabrudzenia.
  2. Inną naturalną substancją, odpowiednią do skutecznej walki z zabrudzeniami na kuchence, jest soda oczyszczona. Sodę łączymy z wodą w takich proporcjach, żeby uzyskać konsystencję pasty. Po nasmarowaniu pastą zabrudzeń, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Może minąć nawet godzina, zanim uporczywy brud się rozpuści.

Jak wyczyścić palniki gazowe?

Powierzchnia kuchenki jest już czysta? Ale jak czyścić palniki gazowe? Wiele zależy od stopnia zabrudzenia. Im bardziej zaniedbana kuchenka, tym więcej pracy czeka Cię z czyszczeniem.

  1. Niezależnie od wybranej metody należy pamiętać, żeby przed czyszczeniem odłączyć kuchenkę od zasilania.
  2. Następnie zdejmij korony i pokrywki palników, a ich wnętrza odkurz odkurzaczem z wąską ssawką lub pędzelkiem.
  3. Pora na czyszczenie metalowych części. Z lekkimi zabrudzeniami poradzisz sobie, używając na przykład soku z cytryny.
  4. W przypadku bardziej uporczywych plam potrzebne będzie użycie octu.

A jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej, gdy opisane powyżej metody zawiodą? W skrajnych przypadkach pomocny może być amoniak spożywczy, jednak tylko pod warunkiem, że używamy go roztropnie.

Palniki umieszcza się w foliowym worku, a następnie zalewa wodą z 1–2 łyżeczkami amoniaku. Szczelnie zamknięty pakunek należy przenieść na balkon i pozostawić tam przez całą noc. Ze względu na nieprzyjemne opary nie należy robić tego w domu. Zawsze należy stosować przy tym ochronne, gumowe rękawiczki.

Jak wyczyścić palniki gazowe i kuchenkę? Jeśli znalazłeś najlepszy sposób, stosuj go regularnie!

Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby często okazują się niezawodne, a przy tym ekologiczne! Teraz już wiesz, że nie należy ich lekceważyć. Jeśli chcesz poznać więcej metod na sprzątanie zgodne z naturą, koniecznie zobacz nasz artykuł o wiosennych eko porządkach.

Żeby w przyszłości czyszczenie kuchenki było mniej kłopotliwe, pamiętaj, aby robić to profilaktycznie. Im częściej, tym lepiej. A co jeśli siła rąk i pomysłowość nie starcza? W docieraniu do najdalszych zakamarków dobrze sprawdzą się czyściki parowe.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu