Jak otworzyć słoik? Sprawdzone sposoby

Kiedy chcemy dostać się do pysznych gołąbków lub dżemu w szklanym opakowaniu, często pojawia się pytanie, jak otworzyć słoik. W momencie, w którym liczne próby nie przynoszą rezultatu, a my nadal nie mamy dostępu do zawartości szklanego pojemnika, irytacja rośnie. Czas poznać kilka skutecznych sposobów, jak otworzyć mocno zakręcony słoik.Jak otworzyć słoik

Jak otworzyć słoik? Skąd bierze się trudność w jego otwarciu?

Trudność w otwarciu słoika ma swoje źródło w procesie pasteryzacji. Metoda konserwacji żywności, wynaleziona przez Ludwika Pasteura, opiera się na podgrzewaniu żywności (np. przysmaków kuchni staropolskiej w słoiku). W wyniku działania wysokich temperatur ewentualne drobnoustroje zostają unieszkodliwione, a smak potrawy zachowany. Po ochłodzeniu szklanego opakowania, w słoiku zostaje wytworzone podciśnienie – staje się on hermetycznie zamknięty.

Jak odkręcić słoik, gdy mamy mokre ręce?

Tłuszcz pochodzący z gotowania lub krojenia mięsa oraz woda rozchlapywana podczas mycia naczyń nie pomagają w otwieraniu słoików. Dłonie ślizgają się po zakrętce i odwlekają w czasie moment, kiedy słoik będzie otwarty. W takim przypadku łatwo o frustrację. Jak otworzyć słoik? Odtłuszcz je, np. myjąc pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu, potem wysusz, a na koniec chwyć słoik, używając ściereczki, ręcznika bądź gumowej rękawicy. Równie pomocne może okazać się nałożenie na nakrętkę gumki recepturki, przez co Twoje ręce zyskają większą przyczepność.

Jak otworzyć słoik z ogórkami lub innymi przetworami? Postukaj!

Jeśli nie ma w okolicy kogoś, kto dysponuje większą siłą, najskuteczniejszą metodą na otwarcie słoika będzie ta najbardziej oczywista. Spróbuj rozszczelnić pojemnik, uderzając nim kilka razy o twardą powierzchnię. Ustaw słoik w taki sposób, aby zakrętka była ustawiona pod kątem ok. 30° w stosunku do podłoża: kuchennego blatu lub deski do krojenia. Ewentualnie możesz też odwrócić opakowanie i próbować opukać dno słoika otwartą dłonią. Jeżeli podane rozwiązanie nie zadziała, spróbuj podziałać zgodnie z kolejną wskazówką.

Jak otworzyć słoik z gumką? Użyj gorącej wody

Słoik z pysznościami w środku nadal stawia opór? Nalej do garnka wrzącą wodę, włóż do niej słoik i potrzymaj go tam przez parę minut – oczywiście zakrętką do dołu. W ten sposób zmniejszysz podciśnienie, które powstało podczas pasteryzacji i otworzenie słoika stanie się łatwiejsze. Dodatkowo w kontakcie z wysoką temperaturą metalowa pokrywka ulegnie rozszerzeniu, a gumki rozluźnieniu, dzięki czemu łatwiej dostaniesz się do zawartości słoika. Wskazówka: podczas wykonywania tej kuchennej „operacji” naprawdę uważaj na wrzątek.

Jak otworzyć zawekowany słoik? Postaw sprawę na ostrzu noża

Nierzadko chcemy wykorzystać słoik ponownie – w ten sposób działamy zgodnie z zasadami zero waste i jesteśmy bardziej eko. Jeśli jednak mamy ich zbyt wiele lub nie boimy się uszkodzenia nakrętki, warto spróbować otworzyć słoik za pomocą tępego noża. Podważenie nakrętki uwolni ciśnienie powstałe w słoiku. Nie używaj zbyt dużo siły, skup się lepiej na precyzyjnym trafieniu w rowki – w przestrzeń między gwintem a wieczkiem. Charakterystyczne „pyknięcie” oznajmi sukces – słoik otworzony! Licz się z tym, że nakrętka, a nawet cały słoik mogą nie nadawać się już do użytku. Opcjonalnie zrób w nim niewielką dziurkę, również za pomocą wspomnianego noża.

Jak otworzyć zawekowany słoik? Profesjonalne otwieracze do słoików

Oprócz rzeczy, które mamy pod ręką, czyli noża, miski czy gorącej wody, czasem potrzebna będzie „profesjonalna” pomoc w postaci otwieracza ze sklepu. Mechanizm działania różnych modeli jest w zasadzie podobny i bazuje na zasadzie dźwigni. Zwykle okrągłą obręcz zakłada się na nakrętkę. Później wystarczy ścisnąć i przekręcić dwa wystające elementy. Otwieracze do słoików należą do podstawowego wyposażenia sklepów z artykułami gospodarstwa domowego w dziale z akcesoriami kuchennymi. Ich atutem jest także niska cena.

Jak otworzyć mocno zakręcony słoik? Wykorzystaj taśmę klejącą

Wystarczy, że masz gdzieś w domu wytrzymałą taśmę klejącą np. izolacyjną. Urwij spory, około 30-centymetrowy kawałek i przyklej do wieczka słoika. Trzymaj szklany pojemnik mocno w lewej ręce, a przeciwległy koniec taśmy chwyć prawą ręką i pociągnij zdecydowanym ruchem. Wieczko powinno odskoczyć.

Jak otworzyć słoik?

W zdecydowanej większości Twoimi sprzymierzeńcami w walce ze zbyt szczelnym słoikiem będą przedmioty codziennego użytku: nóż, gumowa rękawiczka, miska z wrzątkiem czy taśma klejąca. Z ich pomocą otworzysz zarówno słoiki starszego typu (z gumką), jak i popularniejsze, czyli odkręcane (twist off).

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu