Zatęchły, brudny i twardy jak druciana szczotka ręcznik to prawdziwy łazienkowy koszmar. Jak prać ręczniki, by korzystanie z nich było przyjemnością? Poznaj ogólne zasady prania tego rodzaju tekstyliów, niezależnie od tego, czy mowa o bawełnianych, bambusowych czy szybkoschnących (przeznaczonych do sportu) ręczników. Dowiedz się, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste.
Myślisz, że pranie ręczników nie ma przed Tobą tajemnic? A może masz za sobą nieprzyjemne doświadczenie wycierania się szorstkim materiałem i nie chcesz tego powtórzyć? Świetnie! Zacznijmy jednak od początku, czyli przygotowania rzeczy do prania. Ręczników nie powinno prać się z innymi elementami garderoby, takimi jak bielizna, odzież sportowa bądź obuwie. Dlaczego to tak ważne? Podczas prania z tkaniny są uwalniane mikrowłókna – mówi się, że ręczniki „pylą” – które mogą osiadać na pozostałych tekstyliach. Dodatkowo, niemal niewidoczne gołym okiem pętelki mogą zostać zahaczone przez wystające elementy. Warto skorzystać z jeszcze dwóch rad: posegreguj ręczniki na kolorowe i białe oraz nie wypełniaj bębna w 100%, a zapobiegniesz ich zniszczeniu. Po praniu opróżnij filtr.
Czy płyn do płukania jest wskazany w przypadku ręczników? Odpowiadamy: nie jest. Może on nadmiernie oblepiać włókna, przez co nawet po wysuszeniu tkanina nie będzie przyjemna w dotyku. Unikaj też wybielacza, ponieważ może zmienić kolor barwnych ręczników. Jeśli woda w Twoim domu czy mieszkaniu jest zbyt twarda lub zakamieniona, użyj zmiękczacza. Jakie detergenty będą odpowiednie do prania ręczników? Na pewno kapsułki piorące. Wątpliwości budzi natomiast tradycyjny proszek do prania – niekiedy jego drobinki mogą się niedokładnie wypłukać.
Pozornie ręczniki ze sklepu są gotowe do użycia – czy to jednak dobry pomysł? Niekoniecznie. Aby pozbyć się możliwie szkodliwych – szczególnie dla wrażliwej skóry – chemikaliów, które towarzyszą produkcji ręczników, należy je wyprać. Chcesz, żeby zyskały niezwykłą miękkość? Namocz je wcześniej w wodzie w misce przez około 24 godziny. Ich późniejsze używanie będzie dużo przyjemniejsze.
W ilu stopniach prać ręczniki? – takie pytanie często się pojawia. Zasada wygląda następująco – pierz ręczniki:
Zalecenie dotyczy przede wszystkim najpopularniejszego typu ręczników, czyli bawełnianych. Szybkoschnące, wykonane z bambusa lub uszyte z syntetycznej mikrofibry mogą – choć nie muszą – wymagać innego „traktowania”. Najlepiej sprawdzić dokładne wytyczne na metce. Co ile prać ręczniki? To już zależy od indywidualnych potrzeb, ale dobrze jest co tydzień wymienić ich komplet na świeży.
Czasem najlepsze środki do prania można znaleźć… w kuchennej szufladzie. Jednym ze sposobów na puszyste ręczniki jest domowy duet: ocet oraz soda. Pierwszy środek jest też ekspertem w dziedzinie utrwalania koloru i pozwala pozbyć się drobnoustrojów. Już pół szklanki octu przypadające na jeden ręcznik będzie wystarczające. Z kolei soda usuwa nieprzyjemne aromaty i walczy z żółtymi plamami na białym materiale – namocz ręcznik w jej roztworze przed właściwym praniem. Możesz również dodać pół szklanki sody do pojemnika przeznaczonego na płyn do płukania odzieży w pralce.
Kiedy ręczniki będą już wyprane, nie zostawiaj ich w łazience. Z powodu dużej wilgotności panującej w pomieszczeniu nie wyschną do końca. Jak więc sprawić, by były nie tylko suche, ale i miękkie? Przed powieszeniem na świeżym powietrzu strzepnij każdy z nich. Nie zaszkodzi też ponaciągać ich brzegów. Odradzamy kontakt ręczników z żelazkiem, ponieważ podczas prasowania pętelki mogą ulec zgnieceniu. Ręczniki można też jak najbardziej suszyć w suszarce bębnowej – nic się im w nich nie stanie. Możesz też wystawić je na zewnątrz na suszarce poziomej.
Pachnące, miękkie i czyste ręczniki są nie tylko ozdobą łazienki, ale i uprzyjemniają codzienne dbanie o higienę. Warto poświęcić chwilę na ich odpowiednie pranie, aby cieszyły świeżością i były wolne od szkodliwych drobnoustrojów. W towarzystwie puchatych – białych bądź kolorowych – ręczników łatwiej traktować łazienkę jako oazę relaksu oraz przygotować się na domowe spa.
0,21 kg
92,81 zł/1 kg
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies