Jaką kosę spalinową wybrać

Zadbany trawnik wymaga wysiłku. Jego regularne koszenie to podstawa, jednak nawet najlepszy wybór kosiarki spalinowej nie zawsze daje sobie radę w ogrodowych zakamarkach, między krzewami czy przy murze. Kosa spalinowa pozwala na skoszenie trawy w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie poradzi sobie ze zbyt długimi źdźbłami pod żywopłotem, przy ogrodowym chodniku lub między roślinami. Manewrowanie kosą nie jest trudne, dzięki czemu możemy precyzyjnie skrócić trawę, nie omijając żadnego ogrodowego zakątka.Jaką kosę spalinową wybrać?

Dlaczego kosa spalinowa to dobry wybór?

Na rynku dostępne są różnego typu kosy spalinowe. Urządzenia te cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów. Nie wymagają bowiem dostępu do gniazdka, dzięki czemu bez trudu dotrzemy nawet w najbardziej oddalone zakamarki ogrodu. Kosy spalinowe napędzane są mieszanką oleju napędowego i benzyny. Ich podstawowe elementy to silnik, mechanizm tnący oraz wysięgnik. Skracanie trawy możliwe jest dzięki głowicy żyłkowej, nożom tnącym lub tarczom. Wiele modeli poradzi sobie nie tylko z ogrodowymi źdźbłami, ale też z krzakami lub innymi roślinami, które dawno nie były koszone. Trwałe kosy spalinowe mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele sezonów. Warto jednak wybrać wysokiej jakości model, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też odporny na zniszczenia.

Moc silnika kosy spalinowej

Do najważniejszych parametrów kos spalinowych należy wysokość mocy. To od niej zależy długość pracy urządzenia, jego skuteczność, a w dużym stopniu także szerokość koszenia. Większość dostępnych na rynku modeli zostało wyposażonych w moc 450 W – 3 KM. Kosy spalinowe o większej, sięgającej 5 KM mocy zwykle ważą nieco więcej, lecz sprawdzą się nawet na pełnym nierówności i trudno dostępnych miejsc terenie, porośniętym zaroślami i dawno nieścinaną trawą. Liczy się także typ silnika. Podkaszarki spalinowe z silnikiem dwusuwowym pracują głośniej i emitują większą ilość spalin, niż modele wyposażone w czterosuwowy silnik. Stanowią jednak znacznie mniejszy wydatek. Kosy spalinowe z czterosuwowym silnikiem zasilane są olejem napędowym. Ich użytkowanie jest bardziej komfortowe, ze względu na mniejsze wibracje podczas pracy urządzenia.

Podkaszarki spalinowe i ich waga

Kupując kosę spalinową, powinniśmy mieć na uwadze także komfort jej użytkowania. Jeśli wybierzemy stosunkowo lekki model, pielęgnacja ogrodu może sprawić nam prawdziwą przyjemność. Niestety, waga często idzie w parze z mocą. Kosy spalinowe o dużej mocy zwykle ważą więcej, niż mniej wydajne podkaszarki. Praca z ciężkim urządzeniem może stanowić niemałe wyzwanie, zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów. Waga zaawansowanych modeli dochodzi często nawet do 9 kg. Pewnym udogodnieniem są specjalne szelki i pas podtrzymujący, które czynią pracę z urządzeniem wygodniejszą i znacznie lżejszą.

Kosy spalinowe, a średnica cięcia

Podczas zakupu kosy, zwróćmy także uwagę na średnicę cięcia. To od niej zależy szybkość koszenia. Wybór modelu o największej średnicy cięcia to jednak nie zawsze dobry pomysł. Ścinanie trawy w wąskich, ogrodowych alejkach lub innych trudno dostępnych miejscach może stać się wówczas znacznie trudniejsze. Kosy spalinowe o dużej średnicy cięcia będą odpowiednie dla posiadaczy dużych ogrodów. W przypadku mniejszych trawników, z dużą ilością zielonych zakamarków lepiej zdecydować się na model o mniejszym zasięgu.

Wykaszarki spalinowe - rodzaj uchwytu

Ergonomiczny uchwyt nie jest bez znaczenia dla komfortu użytkowania kos spalinowych. Największą popularnością cieszą się modele z uchwytem typu kierownica, umożliwiające trzymanie urządzenia oburącz. Dodatkowy uchwyt zwiększa pewność trzymania, a tym samym ułatwia manewrowanie urządzeniem. Kosy spalinowe z regulowaną rękojeścią pozwalają na dopasowanie jej do swoich rozmiarów. Dzięki temu ich obsługa jest dużo wygodniejsza, a samo koszenie mniej męczące.

Zbiorniki paliwa podkaszarek spalinowych

Kolejnym istotnym przy zakupie kosy spalinowej parametrem jest pojemność zbiornika na paliwo. Jego rozmiar wpływa na wagę urządzenia. Jeśli wypełnimy duży zbiornik paliwem, ciężar kosy znacząco wzrośnie. Kosy spalinowe z małymi zbiornikami natomiast wymagają częstszego uzupełniania paliwa, co może być uciążliwe w przypadku koszenia dużych powierzchni.

Dodatkowe wyposażenie wykaszarek spalinowych

Poza szelkami oraz dodatkowym uchwytem, wielu producentów wraz z kosą oferuje także inne przydatne akcesoria. Należą do nich tłumiące hałas słuchawki, ochronne okulary i kabłąk, dzięki któremu unikniemy skoszenia kwiatów lub innych roślin ozdobnych na grządce. Niektóre kosy spalinowe wyposażone są także w głowicę tnącą z kółkami. Używając jej, możemy wykorzystywać urządzenie jako kosiarkę. Podczas zakupu kosy warto zwrócić uwagę również na markę i wybrać taką, która cieszy się dobrą opinią na rynku. Ważna jest też odporność na uszkodzenia oraz niska awaryjność. 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu