Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Czyszczenie kostki brukowej, samochodu czy elewacji zajmuje dużo mniej czasu, jeśli skorzystamy z myjki ciśnieniowej. Jest to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców jednorodzinnych domów oraz właścicieli ogródków działkowych. Zakup odpowiedniego modelu nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wśród licznych, dostępnych na rynku myjek łatwo natknąć się na niskiej jakości urządzenie, które szybko ulegnie awarii. Jak tego uniknąć?Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Myjki ciśnieniowe i ich przeznaczenie

Działanie myjek ciśnieniowych polega na usuwaniu zanieczyszczeń z danej powierzchni, przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia oraz wody. Efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających. Mimo, że urządzenia mają szerokie zastosowanie, przed zakupem warto określić ich przeznaczenie, by wybrać model o odpowiednich parametrach. Samochodowe myjki ciśnieniowe powinny być wyposażone w pianownicę, umożliwiającą pokrycie powierzchni auta detergentem. Wśród końcówek z pewnością przydatna okaże się miękka, bezpieczna dla lakieru szczotka. Jeśli chcemy używać myjki ciśnieniowej do czyszczenia samochodu, nie potrzebujemy urządzenia o dużej mocy. Inaczej jest, gdy rzecz dotyczy kostki brukowej. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie niezwykle wysokiego ciśnienia, a często także twardej szczotki, która pomoże pozbyć się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Myjki ciśnieniowe do elewacji zwykle posiadają funkcję regulacji ciśnienia wody. Bez niej czyszczenie delikatnych elementów wykończenia oraz okolicy okien mogłoby skończyć się ich zniszczeniem.

Myjki ciśnieniowe i ich moc

Podczas zakupów zwróćmy uwagę głównie na moc danego modelu. Ten parametr ma największe znaczenie dla jego skuteczności. Im wyższa moc, tym większe ciśnienie możemy uzyskać, używając urządzenia. Myjki ciśnieniowe o mocy 2,5-3 kW wyróżniają się niezwykłą wydajnością. Stanowią jednak znacznie większy wydatek, niż modele, których moc wynosi 1,2-1,6 kW. Należy pamiętać, że duża moc idzie w parze z dużym zużyciem prądu. Do najbardziej ekonomicznych modeli zaliczane są te o ograniczonej mocy.

Myjki ciśnieniowe, a temperatura wody

Liczy się także temperatura wody. Od niej również zależy uzyskany efekt. Mimo, że w wielu sytuacjach zimna woda wystarczy, by przywrócić powierzchniom czystość i usunąć większość zanieczyszczeń, niekiedy zastosowanie ciepłej wody okazuje się niezbędne, np. podczas mycia auta z zastosowaniem detergentu. Myjki ciśnieniowe z podgrzewaczem podnoszą temperaturę wody, pozwalając na większą wydajność i gwarantując satysfakcjonujący rezultat. Jeśli decydujemy się na doprowadzenie ciepłej wody do urządzenia, sprawdźmy wcześniej zalecenia producenta, dotyczące jej temperatury. Zbyt wysoka mogłaby bowiem uszkodzić istotne dla działania myjki podzespoły.

Myjki ciśnieniowe - ciśnienie maksymalne i robocze

W przypadku trwałych, odpornych na zniszczenia powierzchni, warto wybrać model o maksymalnym ciśnieniu powyżej 130 bar. Jeśli jednak mamy zamiar używać myjki ciśnieniowej do mycia auta lub czyszczenia bardziej podatnych na uszkodzenia powierzchni, zdecydujmy się na urządzenie o mniejszej mocy. Doskonałym wyborem będą myjki ciśnieniowe z możliwością regulacji ciśnienia. Ich zastosowanie jest dużo szersze, niż w przypadku pozostałych modeli. Warto pamiętać, że urządzenie osiąga ciśnienie maksymalne tylko na krótki okres czasu, wynoszący kilka lub kilkanaście sekund. Tym, co się liczy najbardziej jest ciśnienie robocze, czyli generowane przez pompę myjki w trakcie jej stałej pracy.

Jak długi wąż powinna mieć myjka ciśnieniowa?

Im dłuższy wąż, tym większy zasięg. Długość węża ma także wpływ na komfort pracy z urządzeniem. Producenci oferują zarówno modele o krótkich wężach, których długość nie przekracza 5 m, jak i wyposażone w kilkunastometrowe węże myjki ciśnieniowe. Aby zapewnić sobie wygodę w trakcie użytkowania urządzenia, warto zdecydować się na te drugie. Długi wąż może jednak utrudniać przemieszczanie się, a nawet być przyczyną upadku. Można temu zapobiec, wybierając model z bębnem. Dzięki niemu wykorzystywanie oraz przechowywanie myjki ciśnieniowej stanie się dużo prostsze.

Myjki ciśnieniowe z pojemnikiem na detergent

Nie wszystkie modele zostały wyposażone w praktyczny zbiornik na detergent. Tymczasem uporczywe, tłuste plamy mogą nie zniknąć bez zastosowania środków chemicznych. Zanim kupimy, sprawdźmy więc czy wybrana myjka ciśnieniowa posiada pojemnik oraz upewnijmy się, czy jego podłączanie nie będzie stanowić problemu. Zwróćmy także uwagę na dodatkowe akcesoria, zwłaszcza na zestaw szczotek i dysz. W ofercie sklepu Carrefour można znaleźć myjki ciśnieniowe ze szczotkami obrotowymi, do powierzchni płaskich, mycia aut oraz wieloma innymi dodatkami, które usprawnią pracę urządzenia i zapewnią mu szerokie zastosowanie, zwiększając jednocześnie skuteczność myjki. Wymiana akcesoriów jest szybka i wygodna, co bez wątpienia ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania sprzętu. Myjki ciśnieniowe w sklepie Carrefour to wysokiej jakości produkty, dostępne w atrakcyjnych cenach.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu