Jaki grill ogrodowy kupić?

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, chętnie spędzamy czas w ogrodzie, wypoczywając i grillując. Sezon grillowy dla wielu rozpoczyna się już wczesną wiosną, a kończy dopiero późną jesienią. Aby przyrządzane na ruszcie potrawy smakowały wyśmienicie, warto wyposażyć się w wysokiej jakości grill ogrodowy. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że wybór grilla ogrodowego może stanowić niemały problem. Jaki powinien być idealny grill? Oto kilka cennych wskazówek.Jaki grill ogrodowy kupić?

Grille węglowe – wady i zalety.

Z pewnością grill węglowy stanowi najbardziej popularny model w polskich ogrodach. Wybór w tej kategorii jest ogromny, od niewielkich, które można nabyć już za kilkanaście złotych, poprzez okrągłe, aż do dużych, murowanych modeli. Niezależnie od kształtu i zastosowanego materiału, grille węglowe wyposażone są w wypełniany węglem pojemnik. Po rozpaleniu umieszczamy nad nim ułożone na ruszcie przysmaki. Do zalet węglowych modeli należy przede wszystkim ich niewielki koszt, a także brak potrzeby zasilania energią elektryczną. Nie musimy więc ustawiać grilla w pobliżu gniazdka. Największą wadą węglowych grillów jest z kolei trudność z ich rozpaleniem. Wielu osobom zabiera ono sporo czasu.

Grille gazowe – nowoczesne i wydajne.

Łatwe w obsłudze, ekonomiczne i wydajne. Zwolennicy gazowych grillów ogrodowych są zdania, iż przewyższają one klasyczne, węglowe modele pod każdym względem. Czy na pewno? Bez wątpienia ich użytkowanie wiąże się z mniejszym kosztem. Rozpalenie grilla gazowego nie stanowi żadnego wyzwania. Musimy jednak wyposażyć się w butlę gazową lub mieć dostęp do gazowej instalacji. Montaż butli wymaga odpowiednich umiejętności, a potrawy nie mogą być przygotowywane bezpośrednio nad gazowymi płomieniami.

Grille elektryczne – plusy i minusy.

Elektryczne modele z pewnością można uznać za najmniej wymagające. Wszystko, co musimy zrobić to włączyć urządzenie i ustawić właściwą temperaturę. Nie potrzeba rozpalania, które nierzadko jest źródłem stresu, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Elektryczne grille ogrodowe mogą jednak być używane wyłącznie tam, gdzie mamy dostęp do sieci. Dużą zaletą zasilanych prądem modeli jest łatwość w utrzymaniu czystości. Elektryczne grille ogrodowe używane są głównie na balkonach i tarasach.

Opalane drewnem grille ogrodowe.

Można je poznać po dużych gabarytach i zazwyczaj murowanej konstrukcji. To doskonały wybór dla dużych rodzin, które chętnie przygotowują posiłki na świeżym powietrzu. Dzięki pokaźnych rozmiarów rusztowi, szybko przyrządzimy przysmaki dla wszystkich. Opalane drewnem grille ogrodowe mogą być wykorzystywane także jako wędzarnie. Ich największa wada to brak mobilności. Takie modele zajmują sporo miejsca. Jest to więc rozwiązanie odpowiednie wyłącznie dla dużych ogrodów.

Grille ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Materiał z jakiego wykonano naszego grilla ma duże znaczenie dla jego wytrzymałości. Jeśli, skuszeni niską ceną, zdecydujemy się na aluminiowy, lekki model, musimy mieć świadomość, że prawdopodobnie nie przetrwa on jednego sezonu. Dużo trwalsze są stalowe lub żeliwne grille ogrodowe. Wyróżniają się większą stabilnością, a tym samym odpornością na podmuchy silnego wiatru. Na rynku dostępne są także ceramiczne grille, jednak ich cena jest tak wysoka, że mało kto decyduje się na zakup takiego modelu.

Grille ogrodowe –co jeszcze ma znaczenie?

Aby użytkowanie grilla było komfortowe, przy zakupie nie zapominajmy o detalach. Liczy się ilość nóżek danego modelu oraz sposób ich przymocowania. Solidnie przykręcone, zapewnią grillowi stabilność, a dzięki możliwości regulacji będzie można ustawić go nawet na nierównym terenie. Dużym ułatwieniem jest możliwośc mycia części ogrodowego grila w zmywarce. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo czasu i energii. Wybierzmy model z kółkami, które zagwarantują grillowi mobilność.

Grille ogrodowe – dodatkowe wyposażenie.

Wiele modeli można nabyć w zestawie z praktycznymi akcesoriami, które poprawiają funkcjonalność grilla. Należą do nich dodatkowe ruszty i tacki, których rolą jest zwiększenie powierzchni grillowania, kosze do węgla, szczypce do mięsa i wiele innych. W sklepie Carrefour można znaleźć stylowe i solidne grille ogrodowe wraz z systemem regulacji dostępu powietrza, termometrem czy półkami do przygotowywania żywności. Duże i małe, węglowe, gazowe i elektryczne... Szeroki wybór idzie tutaj w parze z atrakcyjną ceną.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu