Oryginalne pomysły na pisanki i kraszanki wielkanocne

Przygotowywanie pisanek to jedna z wielkanocnych tradycji. Jajko jest symbolem nowego życia, a zarazem jedną z najbardziej charakterystycznych, świątecznych dekoracji. Sposobów na jego udekorowanie jest wiele, od najbardziej popularnych, malowanych farbami pisanek poprzez wykorzystanie licznych, dostępnych w sklepach Carrefour akcesoriów, takich jak naklejki, taśmy czy wstążki, aż do ozdabiania mchem. Oto garść inspiracji na efektowne pisanki i kraszanki:Oryginalne pomysly na pisanki i kraszanki

Pomysł na pisanki z włóczką

Aby stworzyć naturalne i oryginalne pisanki, można wykorzystać włóczkę, mulinę, a nawet zwykły sznurek jutowy. Zanim zaczniemy ozdabiać jajko, powinniśmy pokryć je klejem. Następnie owijamy je włóczką lub sznurkiem. Możemy użyć wyłącznie jednego koloru lub stworzyć wielokolorowe pisanki. Wstążka czy guzik stanowią doskonałe wykończenie włóczkowego jajka.

Pisanki w kolorach tęczy

Sztuczne barwniki lub farbki szybko zamienią zwykłe jajko w tęczową pisankę. Wystarczy umieścić ugotowane jajka w durszlaku, pokryć je wybranymi kolorami, a następnie polać wodą. Poszczególne barwy połączą się ze sobą, tworząc kolorową mozaikę. Aby przygotować tęczową dekorację, nie trzeba wiele czasu ani wysiłku. Efekt natomiast jest niezwykły. Wielkanocne pisanki w kolorach tęczy będą różnić się od siebie, nawet jeśli zastosujemy te samy barwy. Możemy tworzyć dowolne kompozycje kolorów, m.in. używać różnych odcieni w zbliżonej tonacji. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Koronkowe pisanki na wielkanocnym stole

Delikatne, pełne uroku, zdobione koronką pisanki przygotujemy w kilka chwil. Potrzebna nam będzie koronkowa wstążka lub pas cienkiej koronki. Ci, którzy potrafią, mogą go wcześniej wykonać samodzielnie. Inni bez trudu zakupią taką ozdobę w sklepie Carrefour. Do pomalowanego na subtelny kolor jajka przyklejamy pas koronki i gotowe! Istnieje także inny sposób na wykorzystanie koronki. Po obwiązaniu nią jajka, umieszczamy je w barwniku. Gdy upłynie potrzebny do zmiany koloru skorupki czas, wyciągamy jajko i zdejmujemy koronkę. Naszym oczom ukaże się efektowny wzór, który z pewnością nas zachwyci.

Pisanki z naklejkami inaczej

W sklepach Carrefour znajdziemy mnóstwo ozdób, które wystarczy przykleić do jajka, by nadać mu świąteczny wygląd. To szybki sposób na stworzenie pisanek. Naklejki jednak można wykorzystać inaczej. Po ugotowaniu jajek, przyklejamy ozdoby i umieszczamy w przygotowanym wcześniej, wybranym barwniku. Następnie wyciągamy, suszymy, usuwamy naklejki i ponownie umieszczamy w kolorze, lecz tym razem w innym. Proces moczenia jajek powinniśmy powtarzać, aż do powstania wielobarwnych, godnych artysty pisanek. To niezwykle prosty sposób na zachwycającą, wielkanocną dekorację.

Nakrapiane pisanki

Wyjątkową pisankę można stworzyć nawet przy użyciu szczoteczki do zębów. Zacznijmy jednak od pokrycia jajka kolorem. Warto zastosować jasne, stonowane barwy, na których drobne plamki będą bardziej widoczne. Następnie zanurzamy szczoteczkę w farbie, zbliżamy ją do jajka i przesuwamy po niej palcem. Pryskająca farba zapewni jajkom ozdobę w postaci małych i dużych kropek. Takie pisanki prezentują się naturalnie i stanowią doskonały wybór w przypadku minimalistycznych lub rustykalnych aranżacji.

Kraszanki – jak je przygotować?

Kraszanki to mało popularna nazwa i wiele osób nie ma pojęcia, co się za nią kryje. Chodzi o nic innego, jak pomalowane na jeden kolor jajko. Nietrudno zrobić kraszankę - warto w tym celu wykorzystać naturalne barwniki, zawarte m.in. w korze dębu, czerwonej cebuli, borówce amerykańskiej i wielu innych produktach spożywczych. Przy wykorzystaniu roślinnych barwników można uzyskać niemal każdy kolor. Kraszanki zamienią się w drapanki, jeśli pokryjemy je wzorami, przy użyciu ostrego narzędzia.

Pomysł na pisanki z woskiem

Oryginalnym sposobem na wielkanocne pisanki jest zastosowanie wosku. Musimy go wcześniej rozpuścić, a jajka zanurzyć w wybranym barwniku, by nadać im efektowny kolor. Kolejny krok to zamoczenie końców jajka w wosku, a następnie ponowna kąpiel w barwniku. Tym razem jednak pokryte woskiem miejsca nie zmienią barwy, dzięki czemu możemy uzyskać niezwykły rezultat. Jaja moczymy w barwnikach tyle razy, ile potrzeba, by stworzyć wyjątkową pisankę. Roztopiony wosk może także służyć do tworzenia fantazyjnych wzorów na powierzchni jaja.

Pisanki flamastrem malowane

Osobom z artystycznym zacięciem polecamy użycie czarnego flamastra. Dzięki niemu możemy na jajku stworzyć zarówno proste wzory, np. kropki czy paski, jak i misterne, precyzyjne rysunki. Warto wcześniej zanurzyć jajko w wodzie z dodatkiem octu, co zapewni mu biały kolor będący idealnym tłem do malowania.

Oryginalne pisanki – kieruj się wyobraźnią

Do stworzenia efektownych pisanek można użyć praktycznie wszystkiego, a mianowicie wstążek, cekinów, papieru, włóczki, taśmy, a nawet znaczków pocztowych. Warto tutaj uruchomić swoją wyobraźnię i samodzielnie wymyślić sposób na oryginalną pisankę. Takie eksperymenty to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu z dziećmi, które często wymyślają niekonwencjonalne rozwiązania i odnajdują prawdziwą przyjemność w zajęciach plastycznych. Wszelkie artykuły pomocne przy ozdabianiu pisanek znajdziesz na sklepowych półkach Carrefour – miłych zakupów!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu