Jaki rozmiar ramy do roweru? Jak dopasować jej wielkość do wzrostu?

Zakup roweru wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań. Musimy określić przede wszystkim w jaki sposób i na jakich trasach będziemy z naszego jednośladu najczęściej korzystać czy wybrać odpowiednie wyposażenie. Nawet kiedy już określimy swoje oczekiwania, pozostaje kwestia, na którą rzadko zwracamy uwagę. Mianowicie, rozmiar ramy. Błędnie dobrana rama może generować bardzo wiele problemów z użytkowaniem pojazdu. Możemy narazić się na szybsze zmęczenie oraz urazy poprzez nieprawidłową postawę. Będziemy doświadczali trudności w sterowaniu, a także zmniejszy się efektywność jazdy. Zbyt duża rama zmniejszy naszą zwrotność, zbyt mała pogorszy komfort jazdy. Jaki rozmiar ramy do roweru wybrać i czym się kierować przy dopasowywaniu jej do naszego wzrostu?

Zacznijmy jednak od tego, czym jest rozmiar ramy roweru? Ogólnie rzecz ujmując jest to długość odcinka łączącego rurę podsiodłową ze środkiem osi suportu. Producenci wielkość ramy opisują standardowo jako S, M, L, XL lub numerycznie w centymetrach lub calach. W zależności od rodzaju roweru, którym będziemy się poruszać należy dobrać odpowiednią wielkość jego ramy.

Jak dopasować rozmiar ramy do roweru?

Rodzaje ram rowerowych

  • Rama szosowa – dla osiągania większych prędkości w rowerach szosowych stosuje się z reguły większe ramy niż ma to miejsce w przypadku innych jednośladów. Większa rama zapewnia zdecydowanie większą stabilność prowadzenia. W przypadku szosówek musimy jednak wrócić uwagę również na pozostałe elementy budowy roweru – długość mostka, wspornika siodła ora do korb. Ramy szosowe, podawane najczęściej w centymetrach, występują w zakresie od 47 do 67.
  • Rama do roweru górskiego – ramy MTB na pierwszy rzut oka znacznie różnią się wielkością od szosowych – są one zdecydowanie mniejsze. W kolarstwie górskim rama ma bowiem mniejszy wpływ na jazdę niż w kolarstwie szosowym. Dla rowerów grawitacyjnych ramy są jeszcze mniejsze, co pozwala lepiej kontrolować tor lotu podczas akrobacji. Są one również łatwiejsze w manewrowaniu. Rowery górskie wyposażone są najczęściej w ramy o wielkości od 16 do 22 cali.
  • Rowery trekkingowe, będące połączeniem zalet rowerów górskich i szosowych, charakteryzują się ramami o wielkości od 18 do 23 cali.
  • Ramy do rowerów miejskich – w przypadku tego rodzaju jednośladów, ramy często pozbawione są górnej rury lub jest ona umieszczona bardzo nisko. Co więcej, większość producentów oferuje ramy rowerów miejskich w ograniczonych zakresach – M i L, chociaż zdarzają się wyjątki. Rowery miejskie dysponują ramami o wielkości od 16 do 20 cali lub w oznaczeniu literowym M, L XL.
  • Rowery damskie – większość producentów oferuje obecnie dedykowane kobietom rowery, tzw. damki. Jest to rozwiązanie spowodowane różnicami anatomicznymi – kobiety mają dłuższe nogi i krótszy tułów niż mężczyźni, stąd konieczność odpowiedniego dopasowania ramy, czyli zastosowania krótszej górnej ramy oraz umiejscowienia środka suportu niżej. Jazda na tak skonstruowanym rowerze jest łatwiejsza i sprawia więcej przyjemności.

Dobieramy ramę do wzrostu rowerzysty

Precyzyjne dobranie ramy do wzrostu rowerzysty może zostać wykonane zasadniczo na dwa sposoby. Możemy dokładnie zmierzyć długość nogi od krocza do podłoża, tzw. przekrok, a następnie przeliczyć go według poniżej podanych współczynników. Wystarczy stanąć boso i w lekkim rozkroku przy ścianie, a między nogi wsunąć na przykład książkę lub poziomicę (oczywiście tak wysoko, aby nie uwierała). Następnie należy zmierzyć odległość od grzbietu książki do ziemi. Otrzymany wynik należy pomierzyć przez następujący współczynnik:
 

  • Rower górski z kołami 26 – 27,5 cali – współczynnik dla wyniku w calach wynosi 0,226, dla centymetrów 0,57,
  • Rower górski z kołami 29 cali – współczynnik wynosi 0,238 dla wyniku w calach lub 0,6 dla centymetrów,
  • Rowery trekkingowe, crossowe, miejskie – długość nogi należy pomnożyć przez współczynnik 0,25 aby uzyskać wynik w calach lub 0,63 w centymetrach,
  • Dla rowerów szosowych współczynnik wynosi 0,26 w calach lub 0,66 w centymetrach.

Drugim, równie skutecznym sposobem na dopasowanie wielkości ramy do wzrostu jest przymiarka indywidualna do danego roweru. I tak w przypadku rowerów MTB warto kierować się następującymi wskazówkami:

  • Stojąc nad ramą, blisko siodełka, odległość pomiędzy górną rurą, a krokiem nie powinna być mniejsza niż 15 cm dla jazdy sportowej lub 10 cm dla jazdy rekreacyjnej,
  • Wygodna pozycja na siodełku z piętami opartymi o pedały powinna spowodować prawie całkowite wyprostowanie nóg,
  • Zwracajmy uwagę na pozycję na rowerze – nie skrzywiajmy za bardzo kręgosłupa i nie wyginajmy przesadnie ramion,
  • Siedząc na siodełku powinniśmy swobodnie dosięgnąć palcami ziemi.
  •  

Rozmiar ramy roweru nie jest tematem, który można ot tak zbagatelizować. Idealny rower z całą pewnością przyniesie Wam wiele radości, dlatego też warto poświęcić trochę czasu i wybrać najlepiej dopasowany jednoślad dla siebie.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu