Jak przechowywać rower zimą?

Wysokie temperatury odeszły w zapomnienie, a deszcz i śnieg wraz z przymrozkami na stałe zagościły w szarej rzeczywistości. Radosne przejażdżki rowerowe i wspólne wypady z przyjaciółmi na dwóch kółkach powrócą dopiero z nastaniem cieplejszych miesięcy, a Twój rower musi przejść w stan spoczynku. W tym momencie pojawia się zasadnicze pytanie – jak przechowywać rower zimą? Podpowiadamy co należy, a czego kategorycznie nie wolno robić.

Jak przechowywać rower zimą?Odpowiednie przygotowanie sprzętu

Zanim zdecydujesz się schować rower, musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy – konserwacji pojazdu. Po wiosennych, letnich i jesiennych wojażach Twojemu rowerowi przyda się mała regeneracja – odświeżenie poszczególnych elementów i ewentualna wymiana uszkodzonych części na nowe. Takie prace możesz powierzyć profesjonalistom i oddać sprzęt do serwisu rowerowego, który wykona całą pracę za Ciebie, ale jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem rowerowych wędrówek, możesz zadbać o swój pojazd we własnym zakresie. Odpowiednio wykonany przegląd technicznego stanu pojazdu zminimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń i sprawi, że wraz z nadejściem cieplejszych dni Twój rower będzie gotowy do kolejnych przejażdżek. Poniżej podpowiadamy jak w kilku prostych krokach zweryfikować stan rowerowego sprzętu:

 

  1. Zacznij od oczyszczenia sprzętu z błota, kurzu i innych zanieczyszczeń, które znajdują się w jego strukturze, a są konsekwencjami poprzednich przejażdżek.
  2. Oczyść z zabrudzeń łańcuch a następnie go zdejmij – namocz w benzynie ekstrakcyjnej bądź nafcie i jeszcze raz wyczyść.
  3. Analogicznie postąp z kasetą (wolnobiegiem) – zdejmij, wymocz w benzynie, a na końcu wyczyść.
  4. Jeśli mechanizmy działania roweru nie są Ci obce, możesz także zdjąć korbę, choć ten punkt kierujemy jedynie do rowerowych specjalistów.
  5. Do nasmarowania oczyszczonego łańcucha użyj specjalnej oliwki bądź uniwersalnego płynu w sprayu.
  6. Sprawdź ustawienia przedniej i tylnej przerzutki – możesz je wyregulować; zobacz także w jakim stanie są linki hamulcowe i linki od przerzutek.
  7. Podobnie postąp z hamulcami.
  8. Wykonaj test kół – sprawdź, czy kręcą się prosto i czy ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie.

Przykryj rower by ochronić go przed kurzem – do tego celu możesz użyć materiału przepuszczającego powietrze lub specjalnego pokrowca, który przyda się także przy transporcie sprzętu.

Temperatura pomieszczenia

Po kontrolnym przeglądzie technicznym możesz rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego i znaleźć odpowiednie miejsce dla Twojego pojazdu. Sprzęt możesz przechowywać w mieszkaniu, garażu, piwnicy czy, specjalnie przeznaczonej do tego celu, rowerowni. Wielu użytkowników decyduje się jednak na przechowywanie sprzętu w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu mogą skorzystać z roweru w dowolnej chwili. Nierzadko wybieranym rozwiązaniem jest pozostawianie w zimne miesiące sprzętu na balkonie – to jednak najgorsza z możliwych opcji. Warunki atmosferyczne sprzyjające wilgoci i silnym wahaniom temperatur mogą sprawić, że rower po kilku miesiącach spędzonych na balkonie nie będzie się już nadawał do użytku. Ciepłe i suche pomieszczenia będą zdecydowanie najlepszym wyborem.

Rower wpisany w przestrzeń architektoniczną

Rower przygotowany do zimowego odpoczynku potrzebuje już tylko odpowiedniego miejsca. Jeśli nie dysponujesz garażem ani piwnicą i rower przechowujesz w mieszkaniu, idealnym rozwiązaniem będą specjalne konstrukcje umożliwiające jego instalację na wysokości. Rower znajdujący się w korytarzu czy oparty o ścianę zabiera dużo miejsca a dodatkowo jest narażony na różnego rodzaju techniczne uszkodzenia – może się przewrócić lub stanowić niebezpieczny element dla młodszych domowników.

Modele wieszaków rowerowych

Wieszaki rowerowe pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca i tym samym zapewnią każdemu rowerowi miejsce do przechowywania – nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Wieszaki dostępne w ofercie Carrefour to najczęściej modele przeznaczone do instalacji bezpośrednio na powierzchnię ściany – produkty wykonane są ze stali, co zapewnia wytrzymałość konstrukcji. Dodatkowo posiadają gumowane uchwyty, które eliminują ryzyko porysowania ramy roweru. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych modeli z uchwytami jest wieszak rowerowy z hakiem. Nie wymaga skomplikowanej instalacji, wystarczy wkręcić go w ścianę – hak pokryty jest specjalnym materiałem, który zabezpieczy ramę lub obręcz roweru przed otarciem. Podwieszenie roweru za ramę to jednak nie jedyny sposób na jego wpisanie w przestrzeń pomieszczenia – chętnie wybieraną opcją jest także wieszak, który podtrzymuje rower za koło. Bardziej urozmaiconym rozwiązaniem, umożliwiającym także wybór pomiędzy zawieszeniem w pionie i poziomie, jest wieszak z regulacją kąta nachylenia. Podobnie jak poprzednie modele, jest wyposażony w antypoślizgowe materiały zapobiegające zniszczeniu powierzchni roweru, ale posiada także dodatkowe urozmaicenie, mianowicie jego wnętrze idealnie nadaje się do przechowywania rowerowych akcesoriów, np. kasku.

Miejsce dla rowerów w każdym domu

Jak widać, przechowywanie rowerów w okresie zimowym, przy pomocy odpowiednich akcesoriów, nie stanowi żadnego problemu. Wieszaki na ścianę są nie tylko praktycznym, ale także ciekawym pod względem architektonicznym rozwiązaniem – przymocowany do ściany rower doda charakteru każdemu industrialnemu wnętrzu. Inwestycja w pokrowiec także zaprocentuje w przyszłości. W przypadku transportu sprzętu, rzeczony pokrowiec będziemy mogli wykorzystać do zabezpieczenia roweru w trakcie podróży. Zweryfikuj stan techniczny swojego pojazdu i wybierz rozwiązanie idealnie pasujące do przestrzeni, w której chcesz przechowywać rower – w sklepie Carrefour na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu