Rower to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, jak i jako forma aktywności fizycznej. Jazda na jednośladzie przynosi wiele radości i satysfakcji, niezależnie od umiejętności czy możliwości kolarskich prowadzącego. Jednak, aby przejażdżka była w pełni komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna, powinny być zachowane podstawowe zasady. Jedną z nich jest dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia kół.
Kupując rower lub wyciągając go po przerwie zimowej, jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać przed ruszeniem w drogę, jest sprawdzenie stanu napompowania kół. Także podczas codziennej jazdy warto regularnie kontrolować ciśnienie. Zbyt mała ilość powietrza w oponach może być niebezpieczna dla użytkownika. Niskie ciśnienie powoduje problemy w prowadzeniu roweru, a także możliwość uszkodzenia dętki. Trudniej kierować takim jednośladem, co może spowodować upadek, a co gorsza – wypadek komunikacyjny. Rower ze zbyt niskim stanem napompowania kół lub przebitą oponą uznany może być też za niesprawny do jazdy.
Chociaż to jedno z podstawowych akcesoriów rowerowych, często jest pomijane przy zakupie roweru lub jego odpowiedni wybór bagatelizowany przez kupujących. To duży błąd, ponieważ posiadanie pompki rowerowej powinno być obowiązkowe dla każdego rowerzysty. Niezależnie od tego czy mamy jednoślad nowy, prosto ze sklepu czy poruszamy się na kilkuletnim, wysłużonym rowerze. Przebita opona lub brak powietrza to nic przyjemnego, zarówno na krótkich przejażdżkach, jak i wyprawach długodystansowych. Chyba nikt nie chciałby doświadczyć niespodzianki w postaci „flaka” pośrodku lasu, kilkadziesiąt kilometrów od najbliższej miejscowości. Dlatego warto zabierać ze sobą pompkę w każdą podróż, nawet jeśli miałaby być ona krótka (np. do pracy).
Kupując pompkę rowerową warto zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie, do którego urządzenie jest w stanie napompować oponę. Następnie wartość tą należy dobrać do danych technicznych, określonych w specyfikacji opony. Co ważne – warto wybierać pompki rowerowe oferujące większą moc ciśnienia niż aktualnie potrzebujemy, np. zamiast 9 barów à 10 barów). Mamy wtedy pewność, że pompowanie opony, nawet pod koniec, nie będzie sprawiać problemów.
Moc pompki rowerowej to nie jedyna jej właściwość, o której należy pamiętać podczas zakupów. W sprzedaży dostępne są modele stacjonarne (stojące), jak i przenośne (ręczne). Który rodzaj wybrać, aby całkowicie spełnił nasze wymagania?
To najpopularniejszy typ pompki rowerowej. Zasadniczo, zastanawiając się nad zakupem, pierwsza na myśl przychodzi nam właśnie pompka rowerowa przenośna. Niewielkich rozmiarów urządzenie, z powodzeniem można schować do plecaka czy torebki. Istnieje też możliwość przymocowania poniżej siodełka czy też na ramie. Potrzebny do tego jest specjalny uchwyt, który dołączany jest do niektórych modeli. Pompka rowerowa ręczna jest praktycznym rozwiązaniem do zastosowania na co dzień, podczas codziennych przejażdżek do pracy, jak i na dłuższe wyprawy. W dużej mierze służy jednak dopompowaniu kół, gdy ciśnienie powietrza spadnie poniżej normy. Istnieje możliwość napompowania opon od zera, lecz jest to dosyć żmudne i ciężkie zajęcie. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompki rowerowej stojącej.
Tak potocznie określa się ten rodzaj urządzenia, chociaż wbrew logice – nie jest ona zamontowana w jednym miejscu, bez możliwości jej przeniesienia. Jest jednak o wiele większa od pompki rowerowej ręcznej i posiada większą moc. Z racji jej rozmiarów (a często także i wagi) trudno zabierać ją ze sobą do plecaka, a spakowanie jej do sakwy lub torebki będzie praktycznie niemożliwe. Pompka stacjonarna służy zatem do pompowania lub uzupełniania ciśnienia w kołach na miejscu – przed wyruszeniem w trasę. Warto mieć ją na wyposażeniu, w domu, komórce czy garażu, gdzie zazwyczaj trzymamy rower.
Pompki rowerowe stacjonarne mają dołączony zintegrowany wężyk, który ułatwia pompowanie kół, nawet jeśli urządzenie ustawione jest w jednym miejscu, a rower w drugim. Dzięki specjalnej dźwigni pozwalają na szybkie uzupełnienie ciśnienia nawet w oponach samochodowych czy materacach do spania.
Stojąc przed wyborem – pompka ręczna czy stacjonarna – pod uwagę trzeba wziąć też dodatkowe opcje w ich wyposażeniu. Jedną z najważniejszych jest obecność manometru. Pozwala on na dokładne sprawdzanie poziomu ciśnienia powietrza w oponie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku pompek ręcznych – sprawdzanie „twardości” opony poprzez nacisk nie zawsze jest skuteczne.
Zakup pompki rowerowej będzie o wiele łatwiejszym, biorąc pod uwagę wspomniane rozróżnienia, jak i kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli jednak wciąż macie problem z doborem odpowiedniego urządzenia, warto poradzić się specjalistów. W sklepie Carrefour nasza obsługa jest do Twojej dyspozycji!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies