Każdy rowerzysta, prędzej czy później, będzie chciał kontrolować długość przejeżdżanych tras, jak i znać parametry typu prędkość czy czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w licznik rowerowy, który pozwoli na dokładną obserwacje naszych poczynań. Osoby regularnie uprawiające sporty rowerowe, obowiązkowo w swoim wyposażeniu posiadają tego typu urządzenia. Jednak Ci, którzy dopiero są na początku swojej „rowerowej” przygody mogą mieć problem z tym, jaki licznik będzie dla nich najlepszy. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli liczników rowerowych, różniących się od siebie funkcjonalnością, rozmiarem czy sposobem instalacji. Jednym z podstawowych rozróżnień jest właśnie typ montażu – liczniki mogą być podłączone przewodowo, jak i bezprzewodowo. Czym się różnią oba sposoby?
Przewodowe podłączenie licznika rowerowego polega na zamontowaniu urządzenia do jednostki centralnej za pośrednictwem kabla. Takie rozwiązanie ma duży plus – dzięki połączeniu przewodowemu mamy pewność, że licznik będzie prawidłowo i dokładnie pokazywał poszczególne parametry jazdy. Także pod względem zasilania nie powinien sprawiać problemów. Liczniki przewodowe posiadają wytrzymałe i duże pojemnościowo baterie, a same do pracy nie potrzebują wiele energii, przez co mogą działać przez długi czas. Dzięki temu idealnie sprawdzają się zarówno na długich, jak i krótszych trasach i spełniają najbardziej złożone wymagania użytkowników. Minusem takiego licznika jest jednak wspomniany przewód – dla osób, które nie lubią dodatkowego okablowania może okazać się niewygodny w codziennym użyciu. Ponadto ma ograniczone możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów, a w niektórych modelach jest to wręcz niemożliwe.
Z kolei bezprzewodowe liczniki rowerowe to rozwiązanie bardzo praktyczne, jak i nie mniej funkcjonalne od urządzeń z kablem. Do montażu nie potrzebują nic więcej, poza specjalną podstawą, przykręcaną do kierownicy roweru. Liczniki bezprzewodowe także posiadają pojemną i wytrzymałą baterię, przez co zapewniają długi i bezproblemowy czas pracy. Brak dodatkowego okablowania pozwala na swobodny montaż urządzenia- zwłaszcza w modelach rowerów z amortyzatorami. Jednak takie rozwiązanie również posiada swoje ujemne strony. Liczniki bezprzewodowe, z racji braku stałego podłączenia z jednostką centralną, mogą mieć zakłócony sygnał, a tym samym mogą podawać niedokładne wyniki. Problem może się nasilać, jeśli dwa rowery jadące obok siebie, będą miały włączone transmisje danych – sygnały mogą nachodzić na siebie, a odczytywane parametry znacznie różnić się od prawdziwych. W modelach z wyższej półki kłopoty tego typu są jednak mniej dostrzegalne, a opcja transmisji danych lepiej dopracowana.
Rodzaje liczników rowerowych, dostępnych na rynku, posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwalają na lepsze kontrolowanie parametrów pokonywanej trasy. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto pamiętać jakie udogodnienia powinny znaleźć się nawet w podstawowych wersjach liczników.
To najważniejsza i podstawowa funkcja, bez której trudno mówić o posiadaniu licznika rowerowego. Na podstawie tego parametru jesteśmy w stanie ocenić czy jesteśmy zadowoleni z prędkości, z jaką jedziemy oraz obliczyć ile czasu możemy potrzebować na pokonanie danego odcinka drogi.
Kolejna ważna i podstawowa funkcja, jaką powinien posiadać każdy licznik rowerowy. Informacja o pokonanym dystansie, jak i czasie, jaki na to poświęciliśmy, pozwala ocenić naszą kondycję, jak i jest wskazówką dotyczącą naszych możliwości. W niektórych modelach licznik kilometrów i czas można zresetować przed każdą podróżą. Przydatną opcją jest także dystans całkowity – zliczane są wszystkie kilometry przejechane w ciągu ostatniego roku lub od jego początku.
Rowerowe wycieczki potrafią wciągnąć i zająć sporą część naszego czasu. Warto, aby wybrany przez nas licznik rowerowy miał zegarek, dzięki któremu będziemy kontrolować mijające godziny.
Nie chodzi tu o odporność na kąpiele w rzece czy jeziorze (chociaż być może niejedna wycieczka rowerowa skończyła się w ten sposób). Licznik powinien bez problemu przetrwać pracę w czasie deszczu. To przydatna funkcja, zwłaszcza wtedy, gdy ulewa niespodziewanie złapie nas w trakcie podróży. Warto o tym pamiętać przy zakupie.
Poza podstawowymi opcjami, dobrze, aby wybrany przez nas licznik posiadał jeszcze dodatkowe funkcje, które pozwolą na jeszcze lepsze kontrolowanie jazdy. Może to być średnia lub maksymalna prędkość, aktualna temperatura powietrza czy także podświetlany wyświetlacz (szczególnie przydatny nocą lub gdy podczas jazdy zastanie nas zmrok). W modelach treningowych można dodatkowo spotkać jeszcze pulsometr, wysokość podjazdów, a także GPS.
Jeśli nadal zastanawiasz się jaki licznik rowerowy będzie dla Ciebie odpowiedni, zastanów się jaki typ jazdy preferujesz. Jeśli wybierasz krótkie przejażdżki i nie zależy Ci na zaawansowanym urządzeniu, lepszym rozwiązaniem będą liczniki bezprzewodowe, posiadające podstawowy zestaw funkcji. Jednak, jeśli szukasz czegoś bardziej złożonego, często jeździsz w długie trasy i zależy Ci na dokładności – spraw sobie licznik przewodowy, z dodatkowymi opcjami, jak chociażby wspomniana średnia prędkość czy pulsometr. W razie pytań czy wątpliwości, warto również poradzić się specjalistów w sklepie. W Carrefour służymy pomocą przy każdym zakupie.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies