Jaki rower dla dzieci kupić?

Rower jest bezsprzecznie jedną z najprzyjemniejszych aktywności, do których można zachęcić dziecko. I to już od najmłodszych lat. Zaczynamy od bezpiecznej jazdy z dzieckiem w foteliku lub przyczepce, dzięki czemu maluch może oswoić się z pędem powietrza, przyjemnością podróżowania, zmieniającym się krajobrazem. Kolejnym krokiem jest zakup pierwszego jednośladu i nauka jazdy. Popularne dzisiaj rowerki biegowe są doskonałym sposobem na pierwszy samodzielny kontakt dziecka z rowerem. Jednak wraz z rozwojem i wzrostem dziecka musimy inwestować w idealnie przystosowane do nich rowerki. Gdyż dla komfortu, bezpieczeństwa i zachowania zdrowej postawy, musimy dobrać rower do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Jak to zrobić? Jaki rower dla dziecka kupić? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady wyboru rowerków dziecięcych.Jaki rower dla dzieci kupić?

Rower dla malucha – idealna inwestycja w zdrowy rozwój

Każde dziecko powinno już od najmłodszych lat próbować swoich sił w okiełznaniu rowerków dziecięcych. Jest to ważne z wielu powodów, do których z całą pewnością należą wspomaganie zdrowego rozwoju, rozwój siły mięśni, praca nad koordynacją ruchową czy samodzielnością. Rowery ójdziecięce to jednak przede wszystkim wspaniała zabawa. Oczywiście jedynie w przypadku, gdy są one dobrze dopasowane do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka, a jak doskonale zdajemy sobie sprawę, mogą się one różnić między sobą niezwykle mocno. Najważniejsze zasady doboru rowerków dziecięcych można przedstawić następująco:

  • 2-4 latki, o wzroście 80-108 cm powinny poruszać się rowerkami biegowymi z kołami o średnicy 12",
  • 4-6 latki, o wzroście 95-122 cm zainteresować należy rowerami z pedałami z kołami o średnicy 16",
  • 5-8 latki, o wzroście 110-120 cm – dla nich przeznaczone są rowery z kołami o średnicy 20" i rozmiarze ramy od 11 do 13",
  • 7-12 latki, o wzroście 120-145 cm rowery z ramą od 11-15" i średnicą koła 24",
  • dzieci o wzroście powyżej 145 cm i wieku powyżej 9 lat mogą jeździć na rowerach z kołami o średnicy 26" i ramie od 14-16".

Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest również wysokość kroku, szczególnie dla niewysokich dzieci dla których wybieramy rowerek biegowy.

Pamiętajmy zatem, aby dostosowywać rower dziecięcy przede wszystkim do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Źle dobrany jednoślad szybko zniechęci maluchy do dalszego odkrywania świata na dwóch kółkach.

Wybieramy rower dla dziecka

Wybór rowerów dziecięcych jest przeogromny. Jednak płyną z tego plusy dla rodziców – możemy bez problemu wybrać najlepiej dopasowany jednoślad dla naszych pociech. Najlepiej, czyli zgodnie z jego warunkami i możliwościami. Pozwoliliśmy sobie podzielić kwestię wyboru (i doboru) roweru dla dziecka na trzy zasadnicze etapy. Na ich podstawie określiliśmy trzy poziomy zaawansowania i potrzeb dziecka, opierając je przede wszystkim na wieku:

  • Rowerki biegowe da maluchów w wieku 2-4 lat – jeżeli zależy nam na możliwie najwcześniejszym zaznajomieniu malucha z rowerami, bez wahania sięgajmy po rowerki biegowe. Są to pojazdy pozbawione układu napędowego, a więc nie posiadający łańcucha, pedałów czy przerzutek i napędzany siłą mięśni dziecka poprzez odpychanie się nóżkami. Rowerek biegowy doskonale uczy utrzymywania równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Rowerki biegowe są z reguły bardzo lekkie, co umożliwia dziecku swobodne poruszanie się na rowerze dla 3-latka.
  • Pierwszy rower z pedałami – pierwszy „prawdziwy” rower dziecięcy. Wielkość kół wynosi w jego przypadku 16 i 20". Najczęściej rowerki te posiadają zamontowane boczne kółka, wspomagające zachowanie równowagi. Jednak dla maluchów, które korzystały wcześniej z rowerków biegowych, zachowanie równowagi nie powinno być problemem.
  • Tzw. rower komunijny – bodaj najczęściej wybierany prezent z okazji komunii – prawie dorosły rower z kołami o średnicy 24" to propozycja dla dzieci, które swobodnie poruszały się do tej pory na mniejszych jednośladach. Jest to już dosłownie o jeden drobny krok od prawdziwie dorosłych pojazdów. Rowery z 24" średnicy koła przeznaczone są dla dzieci o wzroście co najmniej 120 cm, czyli najczęściej w granicach 7 roku życia. Kiedy dziecko przekroczy 145 cm wzrostu, czas na zakup dorosłego sprzętu.

Mając na uwadze powyższe trzy, najbardziej ogólne etapy rowerowego życia dziecka, a także bardziej szczegółową kategoryzację rowerów w zależności od wzrostu i wieku dziecka, pamiętać musimy o jednym – rowerów dziecięcych nigdy nie kupujemy na wyrost! Zbyt duży rower będzie niekomfortowy dla dziecka, a chyba każdy z rodziców wie, jak łatwo maluchy zniechęcają się do rzeczy, które nie przynoszą im frajdy. Dobrze dobrany rower pozwoli dziecku samodzielnie wsiąść i zsiąść z siodełka. Musimy zwrócić uwagę również na to, czy dziecko siedząc na siodełku może swobodnie postawić obie stopy na ziemi. Jeśli nie – rower jest za duży. Z kolei w przypadku, gdy podczas jazdy kolana ocierają o ręce lub kierownicę – czas na nowy model, aktualny jest zdecydowanie za mały.

Dobry wybór zaprocentuje

Ogromny wybór i bezproblemowa dostępność rowerów dziecięcych na rynku powoduje, że zakupy mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Warto jednak przemęczyć się trochę i precyzyjnie dobrać rozmiar jednośladu do wzrostu, wieku i możliwości dziecka. Pierwszy zakup jest tutaj bowiem kluczowy. Nieodpowiednio dobrany rower dziecięcy może skutecznie na jakiś czas, a nawet na zawsze pogrzebać nasze marzenia o wspólną z dziećmi wycieczką rowerową.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu