Wiosna to najlepszy czas, aby rozpocząć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Większa dawka ruchu po zimie jest wskazana dla każdego, kto odczuwa spadek energii i kondycji. Zwłaszcza osoby pracujące większość czasu na siedząco powinny pomyśleć o uprawianiu sportu.
Jaką aktywność warto wybrać na sam początek? Wśród najczęściej polecanych jest jazda na rowerze wiosną. Pozwala ona nie tylko podnieść kondycje, zgubić zbędne kilogramy, ale także jest świetnym sposobem na oszczędność! Rowerem można jeździć do pracy, jak i na wycieczki z rodziną czy znajomymi. Jednak każda rowerowa wyprawa powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Jeśli nie chcemy odczuwać dyskomfortu podczas jazdy, niezależnie od tego czy jesteśmy poczatkującymi czy profesjonalistami, należy zadbać nie tylko o sprawne hamulce czy napompowane opony, ale przede wszystkim o wybór odpowiedniego siodełka.
Przez wielu bagatelizowane lub traktowane po macoszemu. Wybór siodełka to wciąż ostatnia rzecz, na której skupiamy się podczas zakupu roweru. To jednak duży błąd. Zły dobór siodełka rowerowego prowadzi nie tylko do dyskomfortu, ale także może być przyczyną bólu pośladków oraz dolnej części pleców. Większość drgań wytwarzanych podczas jazdy na rowerze, związanych z nierównym podłożem, skupia się właśnie na tej części pojazdu. Siodełko przyjmuje duże obciążenie, a źle dobrane będzie przenosić drgania na plecy i kręgosłup. Im będzie wyprostowaną postawę przyjmujemy podczas jazdy, tym większą uwagę powinnyśmy zwracać na tę kwestię.
Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieją skuteczne i uniwersalne siodełka, które można dopasować do każdego typu roweru. W zależności od tego, jaki rodzaj jednośladu wybierzemy, należy dobrać także odpowiednie siedzenie. Inne siodełko potrzebne będzie do jazdy na rowerze miejskim, a inne wymagane przy używaniu roweru MTB. Wszystko to związane jest ze wspomnianym wcześniej ułożeniem sylwetki podczas jazdy (np. w rowerze miejskim siedzimy bardziej wyprostowani), jak i rodzajem podłoża, po którym zwykle poruszamy się danym typem roweru (np. górski czy MTB).
Wybierając rower przeznaczony do jazdy miejskiej, warto skupić się na siodełkach szerszych, posiadających grube obicie, wypełnionych również żelowymi wkładkami. W sprzedaży dostępne są także wersje na sprężynach, jednak nie każdemu mogą one odpowiadać. Duży rozmiar takich siodełek, zwanych popularnie „kanapami”, pozwala na komfortową jazdę i skuteczne tłumienie drgań podczas jazdy (co jest szczególnie ważne przy wyprostowanej pozycji). Przeznaczone są do krótkich przejażdżek, nie więcej niż kilkanaście kilometrów dziennie. Przy dłuższych dystansach mogą okazać się mało wygodne, a także powodować problemy ze skutecznym odprowadzaniem potu.
Wyprawa rowerowa w góry to niesamowita przygoda i wspomnienia na całe życie. Decydują się na nią głównie rowerzyści, którzy mają już pewne doświadczenie oraz odpowiednią kondycję. W końcu jazda po bardzo nierównym i górzystym terenie nie należy do łatwych. Dlatego dobór siodełka jest tutaj jeszcze ważniejszy niż przy rowerze miejskim. Tutaj do wyboru mamy rozwiązanie węższe i mniej miękkie, co pozwala na odpowiednie ułożenie ciała i zminimalizowanie ryzyka podrażnień podczas jazdy. Siodełka rowerowe górskie są przeznaczone na dłuższe dystanse, dlatego sprawdzą się zarówno w wymagającym terenie, jak i podczas wielokilometrowych wycieczek. W sprzedaży dostępne są także wersje z otworem w środku, szczególnie polecane dla mężczyzn.
Rowery szosowe to rozwiązanie dla osób, które wiedzą czego chcą od swojego jednośladu i potrafią z niego wykrzesać naprawdę wiele. Decydują się na nie głównie profesjonaliści, chociaż i świadomi początkujący kolaże również wybierają tego typu rowery. Z racji, że przeznaczenie rowerów szosowych to przede wszystkim bardzo długie dystanse, dobór siodełka jest sprawą wyjątkowej wagi. Profesjonaliści najczęściej decydują się na tzw. „deski”, czyli siodełka płaskie, odpowiednio twarde i stabilne, które pozwalają na komfort nawet podczas wielogodzinnej podróży. Jednak jego użycie wymaga odpowiedniej wprawy i dla osoby początkującej może wydawać się zbyt twarde i niewygodne. To zdecydowanie pozycja dla osób jeżdżących regularnie.
Osoby systematycznie korzystające z roweru najczęściej z doświadczenia wiedzą jakie siodełko wybrać, aby być zadowolonym z jazdy. Jednak w przypadku początkujących rowerzystów nie jest to łatwy wybór. Decyzja o zakupie powinna być indywidualna, dostosowana do jednostkowych wymagań i możliwości. Nie warto sugerować się wyborami znajomych, ponieważ może się okazać, że dany typ siodełka, tak przez innych zachwalany, dla nas będzie niekomfortowy. Biorąc pod uwagę wspomniane kryteria, warto udać się do sklepu i przejrzeć jego ofertę siodełek rowerowych, jak i skorzystam z możliwości porady, pracujących na miejscu specjalistów. W ten sposób decyzja o tym, jakie siodełko wybrać, będzie przemyślana i łatwiejsza.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies