Jak przygotować przedszkolaka na pójście do szkoły?

Rozpoczęcie szkoły to przełomowy moment w życiu dziecka. Wiąże się z wieloma nowymi doświadczeniami, poznaniem koleżanek i kolegów, a także nauczycieli. Twojego malucha czeka wiele nieznanych dotąd obowiązków i różnorodnych niespodzianek. Jak przygotować dziecko do pójścia do pierwszej klasy? W jakie akcesoria należy je zaopatrzyć? Podpowiadamy!jak przygotować przedszkolaka na pójście do szkoły?

Wyjaśnij dziecku, jak wygląda edukacja w szkole

Najważniejszym elementem przygotowania dziecka do pierwszej klasy jest rozmowa na temat tego, jak jest w szkole. Opowiedz swojej pociesze o 45-minutowych lekcjach oraz o nowych koleżankach i kolegach, których pozna w klasie i szkole. Przekaż dziecku, że będzie siedziało w ławce z innym uczniem, będzie miało nauczycieli, których należy słuchać i okazywać im szacunek. Wspomnij również, że przerwa lekcyjna jest momentem do rozmów z nowymi znajomymi oraz okazją do zjedzenia kanapki lub innych przekąsek.

Pamiętaj, aby nie przekazywać maluchowi żadnych negatywnych informacji na temat szkoły, nie przypominać nieprzyjemnych historii z okresu własnej edukacji. Dziecko powinno iść  do szkoły z uśmiechem i dobrym nastawieniem, a nie strachem.

Przypomnij też dziecku, że może liczyć na Ciebie w każdej sytuacji. Podkreśl, że zawsze może zwrócić się do Ciebie z każdym pytaniem i problemem.

Skompletuj wyprawkę szkolną

Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy wyposażyć ucznia w niezbędne akcesoria. O czym należy pamiętać, będąc na zakupach?

Plecak czy tornister dla pierwszaka?

Do najważniejszych szkolnych akcesoriów należy zaliczyć plecak lub tornister. Według wielu fizjoterapeutów dla pierwszoklasisty najlepszy jest tornister z usztywnieniem, gdyż pozwala na właściwe rozłożenie ciężaru na plecach. Odpowiednie wyprofilowanie sprawi, że tornister wesprze kręgosłup dziecka i maluch nie będzie garbił się pod ciężarem książek czy innych przyborów. Warto pamiętać, aby tornister posiadał miękkie, szerokie, wygodne i regulowane szelki, a także wiele pojemnych przegródek, np. na butelkę z wodą, pojemnik śniadaniowy czy chociażby chusteczki higieniczne. Zwróć również uwagę na tornistry posiadające dodatkowy pas na wysokości piersi, który także wpłynie na równomierne rozłożenie ciężaru.

Niektórzy rodzice podkreślają, że tornistry są za ciężkie i decydują się na zakup plecaka dla swojego pierwszaka. Oczywiście w tym przypadku także należy wybrać produkt z odpowiednio wyprofilowanym tyłem, miękkimi i regulowanymi szelkami oraz paskiem na wysokości piersi. Co więcej, możesz również zdecydować się na zakup tornistra lub plecaka na kółkach, który umożliwia prowadzenie „bagażu” po drodze. Bez względu na to, czy kupisz plecak, czy tornister dla pierwszaka, zawieś na nim odblaski, które zapewnią twojemu dziecku bezpieczeństwo na ulicy.

Piórnik z wyposażeniem

Rzeczą, która powinna znaleźć się w plecaku lub tornistrze każdego ucznia, jest piórnik. Najlepiej, aby posiadał dużo przegródek, np. na temperówkę czy gumkę do ścierania. W piórniku Twoje dziecko umieści również przyrządy do pisania – długopisy, ołówki, mazaki, kredki i pióro pierwszoklasisty oraz do mierzenia – linijki, ekierki i cyrkle. Wiele nowoczesnych piórników posiada dodatkowe miejsce na kalkulator. Rozmiar, kształt i design piórnika dopasuj do preferencji twojego dziecka. W Carrefour posiadamy piórniki dla pierwszaków z różnymi motywami – każda dziewczynka i każdy chłopiec z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Zeszyty i bloki

Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy kupić także zeszyty. Zostaw to dziecku – niech wybierze te z ulubionymi postaciami, np. z Anną i Elsą „Krainy lodu”. Wytłumacz, do jakich zajęć będzie używało zeszytów w kratkę, a do jakich w linię lub gładkich.

Oprócz zeszytów należy wyposażyć pierwszaka także w bloki: rysunkowe – do rysowania i malowania – a także techniczne, przeznaczone np. do wycinania. Przydatne mogą okazać się również bloki z kolorowymi kartkami.

Inne akcesoria

Wyprawka szkolna powinna zawierać także dodatkowe elementy, takie jak: farby, pędzelki, zeszyt do nut, plan lekcji. Na rynku dostaniesz również zestawy kompletnych przyborów dla pierwszoklasisty – jeśli obawiasz się, że zapomnisz o jakimś istotnym elemencie wyprawki, postaw na taki właśnie wybór!

Kompletując wyprawkę szkolną  pierwszaka, nie zapomnij również o stroju na wychowanie fizyczne, kapciach i workach na obuwie, chusteczkach higienicznych i chusteczkach nawilżanych.

Przekąski na lekcyjną przerwę

W plecaku pierwszaka powinna znaleźć się woda, a także przekąski, które Twoja pociecha zdąży zjeść na przerwie. Powinny być one zdrowe i pożywne – nasze sprawdzone propozycje to: gofry szpinakowe, tortille z pastą awokado, grillowanym halloumi oraz kukurydzą, paszteciki z soczewicą, migdałowo-żurawinowe kulki z masłem orzechowym oraz czekoladowo-owsiane batony z orzechami laskowymi.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu