Jak się uczyć? 7 sposobów na skuteczne zapamiętywanie

Masz wrażenie, że uczysz się i uczysz, ale ciągle przyswajasz zbyt mało potrzebnych informacji? Nie możesz się skupić, bo przeszkadzają ci różne rozpraszacze? Noc przed sprawdzianem lub kolokwium zawsze jest pełna stresu? Podpowiadamy, co zrobić, aby uczyć się szybciej i efektywniej!skuteczne sposoby nauki

Metody skutecznej nauki

Sposobów na lepsze zapamiętywanie jest wiele. Przedstawiamy kilka z nich – są proste, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Metody skutecznej nauki sprawdzą się dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w szkole i dla tych, którzy mają za sobą niejedno kolokwium!

Zakreślanie

Zakreślanie jest jedną z najbardziej popularnych sposobów uczenia się. Dzięki zaznaczeniu informacji (kolorowym mazakiem czy zakreślaczem) wyróżniasz ją, nadajesz jej priorytet. Zakreślanie pozwala na szybki powrót do ważnych danych i ich szybsze zapamiętanie. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku wzrokowców, czyli osób najlepiej postrzegających świat zmysłem wzroku. To także świetna metoda nauki dla najmłodszych – kolorowe pisaki nie tylko urozmaicą zeszyt ucznia, ale także zwrócą uwagę na to, co należy zapamiętać.

Robienie notatek

Wiele osób najlepiej zapamiętuje zagadnienia, które zanotuje. Dlaczego tak się dzieje? Zapisując informacje, musisz szybko przeanalizować materiał, aby wybrać z niego najważniejsze elementy, a następnie je sparafrazować. Przez to bardziej zwracasz uwagę i skupiasz się na najistotniejszych informacjach, dzięki czemu szybciej je zapamiętujesz.

Mapa myśli

Ciekawą formą robienia notatek jest tworzenie tzw. map myśli. To zapisywanie zagadnień za pomocą powiązanych ze sobą strzałkami najważniejszych słów-kluczy, wyodrębnionych z artykułu czy książki. Na mapie myśli widać, co jest szczególnie istotne, a co mniej ważne – kluczowe informacje znajdują się w centrum. W trakcie sporządzania mapy angażowana jest lewa, ale i prawa półkula mózgu, dzięki czemu korzystasz z pamięci przestrzennej i szybciej zapamiętujesz informacje. Taką mapę myśli warto przyczepić na tablicy korkowej, aby mieć ją zawsze przed oczami.

Skojarzenia

Jedną z metod skutecznego uczenia się są skojarzenia. Polegają na zapamiętywaniu informacji poprzez podzielenie materiału na części i powiązania z określonymi skojarzeniami, np. faktami, przedmiotami czy osobami. W przypadku najmłodszych uczniów świetnie sprawdzą się skojarzenia z ulubionymi bohaterami animowanych filmów, zwierzętami czy zabawkami. Oprócz pamięci, poćwiczysz również swoją wyobraźnię.

Fiszki

Skuteczną metodą nauki języków obcych są fiszki, czyli dwustronne karteczki zawierające na jednej stronie np. słówko w języku obcym lub idiom, a na drugiej jego tłumaczenie. Fiszki służą do nauki opartej na prostym mechanizmie „pytanie-odpowiedź”. Fiszki mogą być wzbogacone także wizualną formą prezentacji słowa. Badania pokazują, że wystarczy uczyć się w ten sposób po kilkanaście minut, ale codziennie – systematyczność jest kluczem do sukcesu.

Powtarzanie

Powtarzanie pomaga utrwalić wiedzę – badania ekspertów pokazują, że nawet 40-sekundowe powtarzanie pozwala na zapamiętywanie wielu informacji. Możesz to robić samodzielnie, czyli powtarzać w głowie lub na głos, ale także możesz opowiadać o danym zagadnieniu innym osobom.

Opowiadanie na głos innym

Metodą skutecznej nauki jest powtarzanie na głos innym zdobytej wiedzy. Dzięki zaangażowaniu zmysłu mowy mózg przetwarza informacje i układa je w taki sposób, aby łatwo było je przekazać. Ten dodatkowy wysiłek ułatwia zapamiętywanie i zwiększa szanse na to, że zapamiętasz te informacje na dłużej. Do nauki warto zaangażować przyjaciół lub bliskich! Twoje dziecko uczy się tekstu piosenki lub wiersza? Przygotuj pyszne przekąski i przećwiczcie tekst w domu! Za chwilę zaczyna się zimowa sesja? Zaangażuj swoich przyjaciół i opowiedz im o materiale, którego właśnie się uczysz – nie tylko utrwalisz wiedzę, ale być może zachęcisz ich do poszerzenia swojej wiedzy w danym zagadnieniu lub wymienisz się przydatnymi informacjami w związku z tematem?

Co zrobić, aby skupić się na nauce?

Jeżeli chcesz uczyć się efektywnie, znajdź odpowiednią przestrzeń do edukacji. Najlepiej, gdy będzie to miejsce jasne i przyjemne, wolne od rozpraszaczy. Lubisz uczyć się przy muzyce? Świetnie. Jeżeli jednak wolisz ciszę, wybierz pomieszczenie, w którym nikt nie słucha radia lub nie ogląda telewizji.

Zobacz, jak przygotować kącik do nauki dla dziecka!

Kiedy się uczysz, odłóż do szuflady telefon i pilot do TV, wyloguj się z mediów społecznościowych, skup się tylko i wyłącznie na materiale, który masz do przerobienia. To nawyki, które warto wyrabiać od najmłodszych lat

Bardzo ważny jest również sen – przesypiaj 8 godzin dziennie, nie zarywaj nocy. Na koncentrację wpływa także dieta oraz odpowiednie nawodnienie. Odżywiaj się zdrowo, aby dostarczyć organizmowi drogocennych witamin i minerałów, pij dużo wody i żyj aktywnie – spacer przed położeniem się do łóżka uspokaja i poprawia jakość snu.

Jeżeli chcesz zapamiętać obszerny materiał, pamiętaj, aby podzielić go na części i robić przerwy między nimi. Dane muszą mieć czas, aby się utrwalić.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu