Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty - co najlepiej wybrać?

co wybrać,plecak czy tornister dla pierwszoklasisty
Zanim pierwszoklasista przywita nowy rok szkolny, czeka nas zakup tornistra lub plecaka. Ogromna liczba modeli dostępnych w sieci Carrefour sprawia, że wybór odpowiedniego jest niezwykle trudny. Wielu rodziców daje się skusić barwnym wzorom lub ulega namowom dzieci, które kierują się wyłącznie wyglądem plecaków. Tymczasem zarówno tornister dla pierwszoklasisty, jak i przeznaczony dla małych dzieci plecak powinien być funkcjonalny, bezpieczny i wygodny.


Plecak czy tornister? Dylematy rodziców.


Mogłoby się wydawać, że dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno nosić tornister, który jest zwykle sztywniejszy od plecaka. Obecnie jednak niejeden plecak dla pierwszaka posiada odpowiednie profilowanie oraz usztywnienie, zapewniające ochronę kształtującej się dopiero sylwetce malucha. W związku z tym wielu rodziców waha się i ma duże trudności z podjęciem decyzji o zakupie. Priorytetem jest komfort dziecka, a także zapewnienie mu ochrony przed wadami postawy i skrzywieniem kręgosłupa. Wypełniony po brzegi różnymi akcesoriami z niezbędnika ucznia tornister szkolny waży niemało. Warto więc wybrać model, który umożliwi równomierne rozłożenie ciężaru. Jak go znaleźć? Często jest to prawdziwe wyzwanie dla rodziców pierwszoklasistów, którzy kompletują wyprawkę szkolną po raz pierwszy i nie mają jeszcze doświadczenia w tym zakresie.


Tornister dla pierwszaka – jaki wybrać?


Tornistry różnią się od plecaków tym, że posiadają usztywnione ściany, co w pewien sposób ułatwia dziecku utrzymanie prawidłowej postawy w trakcie ich noszenia. Do ich zalet należy też łatwość w utrzymaniu porządku wśród przenoszonych akcesoriów. Tornister szkolny z reguły ma prostokątny kształt. Szybko i sprawnie więc można odszukać w nim potrzebną rzecz, a także posegregować wszystkie artykuły tak, by można było bez problemu po nie sięgnąć. Tornister dla pierwszoklasisty zwykle ma wiele praktycznych przegródek i kieszeni, doskonałych na drugie śniadanie lub legitymację szkolną. Są jednak też wady. Należy do nich zbyt duży ciężar. Tornister szkolny często waży więcej, niż miękki plecak. Wiele modeli ma zbyt wąskie szelki, które mogą wpijać się w ramiona dziecka i obniżać jego komfort. Jeśli zamierzamy kupić tornister dla pierwszaka, powinniśmy dobrać go do wzrostu i sylwetki malucha. Wybrany model lepiej przymierzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji, a w przypadku zakupów internetowych, dokładnie sprawdzić wymiary upatrzonego wzoru. Nie warto kupować modeli szerszych lub dłuższych od pleców dziecka. Tornister szkolny nie może też być umiejscowiony powyżej wysokości ramion dziecka, gdyż takie rozwiązanie nie będzie dla niego wygodne.


Plecak dla pierwszoklasisty – jaki model będzie odpowiedni?


Z pewnością należy się wystrzegać pozbawionych usztywnienia modeli, wykonanych z miękkiego materiału. Sztywna, wyprofilowana tylna ściana plecaka pozwoli na takie rozłożenie ciężaru, by stał się on mniej uciążliwy dla malucha. Plecak szkolny zwykle jest lżejszy od tornistra. Niektóre modele posiadają udogodnienia, takie jak dodatkowy pasek na piersiach lub w pasie, odciążający ramiona dziecka. Zanim zdecydujemy się na zakup danego modelu, upewnijmy się, że ściśle przylega do pleców, a jego szelki są regulowane. Plecak dla pierwszaka często wyposażony jest w elementy odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły lub domu. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany plecak. Powinien być wytrzymały i odporny na zabrudzenia oraz wilgoć. Istotne jest, by plecak do pierwszej klasy miał wzmocnione dno, zapewniające mu stabilność.


Tornister dla dziewczynki


Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na plecak czy tornister, powinniśmy zadbać o to, by wybrany model przypadł do gustu dziecku. Wizerunek ulubionego bohatera z bajki na plecaku z pewnością wywoła u malucha radość i sprawi, że będzie uczęszczać do szkoły z entuzjazmem. Decyzję o zakupie najlepiej podjąć wraz z dzieckiem. Jeśli wybieramy tornister dla dziewczynki, czeka na nas wiele atrakcyjnych modeli. Miłośniczki zwierząt być może zdecydują się na plecak szkolny ozdobiony nadrukiem sympatycznego psiaka lub uroczego kotka. Dużą popularnością cieszą się także modele z motywem Barbie, księżniczek, wróżek, bohaterek Krainy lodu lub innych bajek. Niejeden tornister dla dziewczynki pokryty jest kwiatowym deseniem, inne są w grochy lub geometryczne wzory. Wszystkie jednak kuszą żywymi kolorami w wyjątkowych zestawieniach.


Tornister dla chłopca


Dla chłopców wygląd szkolnego plecaka jest równie ważny, co dla dziewczynek. Zwykle jednak wybierają oni nieco inne wzory. Zamiast księżniczek, chłopięcy tornister szkolny może mieć nadruk władających niezwykłą mocą superbohaterów. Nie brakuje tutaj także bajkowych postaci. Wśród nich znajdziemy Strażaka Sama i Zygzaka McQueen’a. Tornister dla chłopca nierzadko nawiązuje designem do sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Wiele modeli ozdobionych zostało pojazdami różnego typu, takimi jak traktory lub szybkie samochody. Chłopięcy plecak szkolny można poznać po ciemniejszych kolorach. A więc ruszajmy! Poszukiwania wymarzonego modelu czas zacząć!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu