Jak rozmawiać z dzieckiem o szkole? Praktyczny poradnik dla każdego rodzica

Już niedługo rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Bez względu na to, czy Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy, czy od jakiegoś czasu jest już uczniem, musisz umieć rozmawiać z nim o szkole, okazywać mu zainteresowanie i być wsparciem. Lekcje, kartkówki i sprawdziany, a często także kontakty z rówieśnikami mogą być stresujące dla Twojej pociechy. Podpowiadamy, jakie pytania zadawać dzieciom, aby chętniej rozmawiały z Tobą o szkole!Jak rozmawiać z dzieckiem o szkole? Praktyczny poradnik dla każdego rodzica

Powrót dzieci do szkoły

Powrót do szkół po wakacyjnym rozprzężeniu bywa trudny. Dzieci muszą przyzwyczaić się do porannego wstawania, codziennego odrabiania prac domowych i uczenia się na różnorodne przedmioty. Należy wspomnieć, że w zeszłym roku szkolnym uczniowie większość czasu spędzili w domach i praktykowali naukę zdalną, z dala oraz kolegów i koleżanek. Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025 warto porozmawiać z dzieckiem o aktualnej sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie – nie straszyć go, ale uczulić na zachowanie bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią.

Jeśli Twoja pociecha dopiero wkracza na ścieżkę edukacji, opowiedz jej o szkole, do której będzie uczęszczać, o jej patronie i historii. Wspomnij o 45-minutowych lekcjach, przerwach, na których będzie mogła zjeść przygotowane przez Ciebie przekąski oraz o nauczycielach, którzy będą przekazywać jej wiedzę. Wróć pamięcią do swojej młodości i przytocz ciekawe historie ze szkolnych lat. To wszystko pomoże dziecku zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje szkoła.

Sprawdź także: pomysły na przekąski na lekcyjną przerwę!

Jak zadawać pytania dzieciom?

Pamiętaj, że z dzieckiem o szkole należy rozmawiać nie tylko wtedy, gdy widzisz, że dzieje się coś złego. Warto na co dzień pytać, co słychać, jak minął dzień i czego ciekawego dowiedziało się na lekcjach. Ważnym tematem do rozmowy z dzieckiem jest również to, z kim spędza czas na przerwach oraz jakich nauczycieli (i dlaczego) najbardziej lubi oraz ceni.

Po zadaniu pytań dokładnie słuchaj odpowiedzi. Jeśli Twoja pociecha zauważy u Ciebie jakiekolwiek oznaki znużenia, z pewnością straci ochotę na wszelkie opowieści ze szkoły. Aktywnie słuchaj tego, co mówi Twoje dziecko, nie przerywaj, okazuj zainteresowanie, zadawaj dodatkowe pytania. Okaż, że to, co opowiada, jest dla Ciebie bardzo istotne.

Jak pomóc dziecku w szkole?

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko po powrocie jest nieswoje, zachowuje się inaczej niż zwykle, warto dać mu chwilę oddechu, przygotować pyszny obiad i pozwolić się zrelaksować. Dopiero wówczas zapytaj, skąd wziął się ten zły humor.

Jeśli dziecko nie będzie skore do rozmowy, nie okazuj złości czy zniecierpliwienia. Twoja pociecha musi czuć, że jesteś z nią w tej sytuacji i zależy Ci na tym, aby opowiedziała, co się stało. Powiedz, że chcesz jej pomóc i nie stanie się nic złego, jeśli opowie Ci o sytuacji z dzisiejszego dnia – nawet jeżeli wiąże się z trudnymi emocjami, jak chociażby wstyd, lęk czy złość. Zaznacz, że w każdym momencie może liczyć na Twoje wsparcie. Bardzo prawdopodobne, że dziecko otworzy się i opowie, co stało się w szkole. Jeśli nie dowiesz się niczego konkretnego, a sytuacja będzie się powtarzać, niezbędna będzie rozmowa z wychowawcą. Takich sytuacji nie powinno się pozostawiać samych sobie.

Zobacz też: jak zorganizować kącik do nauki dla dziecka?

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu