Wyprawka dla przedszkolaka - co należy kupić?

Pierwszy dzień w przedszkolu to zwykle stresujący moment dla malucha. Włączenie dziecka do poprzedzających go przygotowań może nieco zmniejszyć jego zdenerwowanie i poprawić samopoczucie. Kompletowana wspólnie wyprawka do przedszkola stanie się wyjątkową atrakcją i wywoła podekscytowanie u naszej pociechy. Zanim maluch przekroczy przedszkolny próg, musi wyposażyć się w niezbędne akcesoria higieniczne, papiernicze czy plastyczne, a także odpowiednią odzież i obuwie.

Wyprawka przedszkolaka – co kupić?

Zwykle zanim maluch zacznie uczęszczać do przedszkola, organizowane są zajęcia adaptacyjne oraz zebrania z rodzicami, na których przyszli opiekunowie dzieci przekazują im najważniejsze informacje, m.in. dotyczące tego, jak ma wyglądać wyprawka dla przedszkolaka. Zamiast więc robić zakupy dużo wcześniej, warto poczekać na tego typu spotkanie i zasugerować się usłyszanymi wskazówkami. Nierzadko część niezbędnych artykułów znajduje się na wyposażeniu przedszkola, dzięki czemu ilość rzeczy do nabycia ulegnie zmniejszeniu. Często też na stronie internetowej placówki zamieszczona zostaje lista rzeczy potrzebnych do przedszkola. Można ją wydrukować i wraz z nią udać się na zakupy. Dzięki tego typu informacjom, rodzice mogą odpowiednio przygotować malucha do przedszkolnej przygody, co pozwoli mu poczuć się pewniej podczas pierwszych dni, spędzonych w nowym otoczeniu. Wyprawka przedszkolaka w dużym stopniu uzależniona jest od wieku dziecka. Dwulatek potrzebuje często dodatkowych rzeczy, które pięciolatkowi nie będą już przydatne..

Higieniczny zestaw przedszkolaka

Artykuły higieniczne stanowią ważny element przedszkolnej wyprawki, zarówno w przypadku małego dziecka, jak i nieco starszej pociechy. Ich stosowanie to dobry sposób na zachowanie zdrowia oraz ochronę przed podstępnymi wirusami i bakteriami, które często biorą sobie na cel przedszkolaki. Czyste ręce chronią przed rozprzestrzenianiem się zarazków, a poranna toaleta twarzy i jamy ustnej pomaga kształtować zdrowe nawyki. W związku z tym lista rzeczy potrzebnych do przedszkola zwykle zawiera takie artykuły, jak:

Ręcznik do przedszkola często jest bardzo przydatny. Wiele placówek zapewnia swoim podopiecznym jednakowe, podpisane nazwiskiem dziecka, niewielkie ręczniczki do rąk, zakupione ze środków wpłaconych przez rodziców. Pieluszki jednorazowe z kolei będą wymagane tylko w przypadku małych dzieci, które jeszcze nie sygnalizują swoich potrzeb fizjologicznych. Wyprawka do przedszkola dla 4-latka, który potrafi korzystać z nocnika lub WC, nie powinna uwzględniać tego artykułu.

Ubrania w wyprawce do przedszkola

Małe dzieci często brudzą się przy jedzeniu lub podczas wykonywania pierwszych prac plastycznych. Dlatego też tak ważne jest wyposażenie przedszkolaka w dodatkowy zestaw ubrań. Powinien się on składać z:

 •  majtek
 • skarpetek lub rajstopek
 • spodni lub spódniczki
 • bluzeczki z krótkim rękawem
 • sweterka lub bluzy

Zapasowe ubrania mogą też okazać się przydatne, gdy dziecku będzie chłodno. Można wtedy sięgnąć po cieplejszą odzież. Wyprawka dla przedszkolaka powinna zawierać również strój gimnastyczny, odpowiedni na zajęcia ruchowe. Z reguły wystarczy wygodna koszulka i krótkie spodenki lub spodnie dresowe. Te maluchy, które w ramach zajęć przedszkolnych będą uczęszczać na basen, powinny mieć przy sobie także strój kąpielowy i czepek pływacki. W przypadku małych dzieci, które podczas pobytu w przedszkolu udają się na drzemkę, nierzadko trzeba zakupić również miękką piżamkę. Zarówno wyprawka do przedszkola dla 4-latka, jak i młodszego smyka powinna zawierać wyłącznie podpisane elementy. Dotyczy to także odzieży. Oznaczona inicjałem czy też nazwiskiem dziecka z pewnością się nie zagubi. W ten sposób unikniemy także jakichkolwiek pomyłek i ułatwimy prace opiekunom dzieci. Inne przydatne akcesoria to śliniaczki i fartuszki, używane podczas malowania farbami.

Kapcie dla dzieci – podstawowy element wyposażenia przedszkolaka

Kompletując przedszkolną wyprawkę, nie możemy zapomnieć o obuwiu na zmianę. Dziecko będzie w nim spędzało dużo czasu. Zadbajmy więc o to, by było wygodne i przewiewne. Maluchy większość dnia przebywają w ruchu. By zmniejszyć ryzyko upadku, wybierzmy kapcie dla dzieci z antypoślizgową podeszwą. Przedszkole to okres, w którym nasze pociechy uczą się samodzielności. Założenie butów bez pomocy osoby dorosłej z pewnością dostarczy dziecku nie lada satysfakcji. Zdecydujmy się więc na zapinany na zatrzaski lub rzepy model, bez trudnych do zawiązania sznurówek. Aby móc bezpiecznie przechowywać kapcie dla dzieci, zakupmy również praktyczny worek na buty. Zarówno worek, jak i buty warto opisać imieniem i nazwiskiem dziecka.

Wyprawka dla przedszkolaka – artykuły papiernicze

By umożliwić dziecku twórczą zabawę, wyposażmy je także w takie artykuły, jak:

 • kredki
 • farbki
 • ołówek
 • gumka do mazania
 • temperówka
 • blok rysunkowy
 • klej
 • nożyczki
 • plastelina
 • kolorowy papier
 • zeszyt

Lista rzeczy potrzebnych do przedszkola w zakresie artykułów papierniczych może być dużo szersza, uwzględniając także inne przybory lub ograniczona wyłącznie do kilku pozycji. Wszystko zależy od wieku dziecka, a także od wymogów przedszkola. Wiele placówek posiada farby, kredki czy kleje na swoim wyposażeniu i nie umieszcza ich na stworzonej z myślą o rodzicach liście.

Plecak dla przedszkolaka – czy jest potrzebny?

Niektórzy rodzice decydują się także na zakup plecaka. Mimo, że produkt ten rzadko znajduje się na spisie niezbędnych rzeczy, ułatwia przechowywanie innych, przydatnych maluchowi drobiazgów. Plecak dla przedszkolaka sprawdza się także na wycieczkach, organizowanych przez placówkę. Ten ewentualny nabytek warto więc przemyśleć.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu