Jakie owoce czy warzywa może jeść pies? W końcu czworonożni przyjaciele utęsknionym wzrokiem patrzą na to, co akurat zjadają ich opiekunowie. Gdy zbliża się sezon na świeże pyszności, dobrze usystematyzować wiedzę na temat tego, co podawać pupilowi jako dodatek do jedzenia.
Dobrze zdawać sobie sprawę, jakie warzywa dla psa będą urozmaiceniem diety opartej na karmie oraz jak je podawać i w jakich proporcjach. Podobnie – z owocami.
Jakie warzywa gotować dla psa? Owoce podawać lepiej krojone w kostkę czy w całości? Na wszystkie pytania odpowiemy poniżej! Pora przyjrzeć się najważniejszym zasadom na temat owoców i warzyw w diecie psa.
Zacznijmy od owoców! Podobnie jak dla ludzi, dla psa owoce są źródłem witamin i składników odżywczych. Chociaż podstawą diety naszego przyjaciela powinny być takie elementy jak mięso i tłuszcz zwierzęcy, owoce mogą być dobrym dodatkiem. Dlaczego? Ze względu na składniki odżywcze, takie jak:
Wszystkie one mogą pozytywnie wpływać na działanie określonych funkcji organizmów, takie jak trawienie czy odporność – analogicznie jak u ludzi.
Pamiętajmy jednak, że owoców w diecie psa powinno być mniej niż warzyw – zawierają bowiem więcej cukrów.
Oto lista bezpiecznych dla niego produktów:
Zwierzakom posmakują z pewnością też owoce sezonowe – również bezpieczne dla ich organizmów:
Jak podawać owoce psu? Najlepiej pokroić je w kostkę lub plasterki i podawać w misce. Drobniejsze lub miękkie owoce, takie jak banany, można odłamywać i wykorzystywać jako smaczek.
Niestety tak. Zwierzakowi poważnie mogą zaszkodzić takie owoce jak:
Na czereśnie warto zwracać uwagę zwłaszcza w sezonie, by nasz pies przypadkowo ich nie podjadał. Dobrze też mieć świadomość, że awokado jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla psa owoców – podobnie jak winogrona. Jeśli są one obecne w naszej diecie, musimy przechowywać je w taki sposób, by były niedostępne dla zwierzaka.
Wiemy już, jak powinny wyglądać owoce w diecie naszego przyjaciela. Czas się zastanowić, jakie warzywa może jeść pies!
Podobnie jak owoce, warzywa również mają całą listę wartościowych składników odżywczych. Dlatego dobrze, jeśli dietę naszych zwierzaków urozmaicimy właśnie nimi! Oczywiście, nie powinny w żadnym wypadku być podstawowym składnikiem diety, lecz jako dodatek sprawdzą się doskonale.
Jakie warzywa może jeść pies? Lista jest całkiem spora:
Wybór jest całkiem spory, pozostaje jednak kwestia tego, jak podać warzywa dla psa. Gotowane czy surowe? To zależy – niektóre lepiej sprawdzą się po ugotowaniu, inne możemy podać na surowo. Przede wszystkim powinniśmy ugotować przed podaniem te twardsze, jak buraki czy marchewkę.
Wiemy już, jakie warzywa warto włączyć do diety psa, a jakich w takim razie unikać? Podobnie jak przy owocach, jest lista produktów, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu zwierzakowi.
Jakie pozycje się na niej znajdą? Oto one:
To największe niebezpieczeństwa, które mogą czyhać na nasze zwierzę – są silnie toksyczne. Na liście warzyw, które nie powinny znaleźć się w zasięgu czworonoga, warto też uwzględnić:
Znając powyższe listy, wiemy już, jakie warzywa sprawdzą się dla psa. Gotowane czy surowe, pomogą wzbogacić i urozmaicić jego dietę – oczywiście, pod warunkiem że wybierzemy te, które w jadłospisie naszego zwierzaka znaleźć się powinny.
Zbilansowana zdrowa dieta jest ważna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Psy także potrzebują odpowiedniej porcji owoców i warzyw. Gdy wiemy, które powinny być preferowane, a których lepiej unikać, zdecydowanie łatwiej będzie zaplanować odpowiednie posiłki, zwłaszcza gdy jeszcze zastanawiamy się czy i dlaczego warto mieć psa i szukamy wiedzy o tych czworonogach.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies