Kwiaty sztuczne czy prawdziwe. Jaką wiązankę wybrać na Wszystkich Świętych

Już niedługo, 1 listopada, będziemy obchodzić w Polsce dzień Wszystkich Świętych. To czas zadumy i refleksji oraz wspomnień naszych przodków i przyjaciół. Cmentarze rozświetlone są blaskiem migoczących płomyków. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się często nawet na kilka tygodni wcześniej. Mycie pomników, grabienie opadłych liści, zakup zniczy i wiązanek, bukietów, stroików – ze sztucznych lub żywych kwiatów.Rodzaje wiązanek na wszystkich świętych

Kwiaty żywe

Bukiety, stroiki i wiązanki z żywych kwiatów niezmiennie cieszą się wielką popularnością. Zwolennicy naturalnych kwiatów do bukietów podkreślają ich wyższość nad sztucznymi. Jednym z argumentów jest fakt, iż kupując żywe kwiaty dbamy o środowisko – wybieraj te niebarwione sztucznie. Jednocześnie wspaniale prezentują się na grobie, a dodatkowo pięknie pachną. 
Najczęściej wybieranymi kwiatami na dzień Wszystkich Świętych są chryzantemy. Są wytrzymałe i odporne na chłody. Kwitną nawet do grudnia, wytrzymują niewielkie przymrozki. Wiele osób decyduje się również na eleganckie wiązanki lub bukiety z róż, ale równie często wybierany jest wrzos. Coraz bardziej popularna jest także ozdobna kapusta, która może być fioletowa, biała lub purpurowa. Może być zasadzona w donicy - w takiej formie, odpowiednio pielęgnowana, może doczekać nawet wiosny!

Kwiaty sztuczne

Jeśli nie masz możliwości, aby regularnie podlewać kwiaty na grobach naszych bliskich, możesz zdecydować się na sztuczne kwiaty, które również mogą wyglądać dobrze i z klasą. Dostępne dziś w sklepach czy kwiaciarniach sztuczne kwiaty są zupełnie inne niż te sprzed kilku czy kilkudziesięciu lat. Tworzywa, z których są produkowane, mogą świetnie imitować strukturę prawdziwych roślin do tego stopnia, że rozpoznać je możemy jedynie przez dotyk. Zdarza się, że bliscy pochowani są na różnych cmentarzach, w oddalonych od siebie miastach. W takiej sytuacji nie ma możliwości codziennego podlewania bukietów z żywych kwiatów. Niepodlewane po prostu usychają i choćby wiązanka była najpiękniejsza – z oklapniętymi roślinami nie będzie prezentować się korzystnie.
Nie da się jednak ukryć, że kwiaty sztuczne – jak sama nazwa wskazuje – wykonane są z nienaturalnych materiałów. Plastik rozkłada dziesiątki tysięcy lat, więc wybór takiej wiązanki czy bukietu nie będzie ekologicznym rozwiązaniem. 

Jak dobrać kolor kwiatów do pomnika?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kwiaty prawdziwe czy sztuczne, najpierw zwróć uwagę na kolor pomnika. Twoje upodobania kolorystyczne nie są najważniejsze, a właśnie to, jak wygląda dany nagrobek. Na ciemnym grobie najefektowniej prezentują się wiązanki w jasnych kolorach, natomiast na jaśniejszych, szarych pomnikach kompozycje kwiatowe o intensywnych kolorach są lepszym rozwiązaniem. 
Zastanawiając się nad dekoracją kwiatową weź także pod uwagę gust zmarłej czy zmarłego. Może ta bliska ci osoba szczególnie lubiła jakieś gatunki kwiatów lub za jakimiś nie przepadała? Jeśli tak, weź to pod uwagę będąc w kwiaciarni.
Pamiętaj, że wiązanka, bukiet czy stroik nie powinny zasłaniać tablicy nagrobnej. Natomiast znicze powinny być ustawione w odpowiedniej odległości od kwiatów, aby nie spowodować ryzyka pożaru.

Wiązanki i bukiety DIY

Jeśli jesteś osobą kreatywną, możesz podejść do tematu troszkę inaczej i własnoręcznie przygotować stroik lub wiązankę, zamiast kupować gotowe dekoracje. Wystarczy wybrać się na spacer na łąkę (lub do własnego ogrodu, jeśli go posiadasz), nazbierać kolorowych liści, szyszek, żołędzi, kawałków drewna oraz do kwiaciarni lub sklepu, gdzie kupisz gąbkę florystyczną i zaopatrzysz się w różne rośliny czy wstążki. Możesz skomponować bukiet z prawdziwych kwiatów lub stroik, do przygotowania którego użyjesz zarówno kwiatów żywych, jak i sztucznych. Tak naprawdę ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. W Internecie odnajdziesz wiele tutoriali i podpowiedzi, które pomogą ci samodzielnie wykonać krok po kroku wiązankę lub stroik na grób bliskiej ci osoby. Stworzenie takiej ozdoby z pewnością sprawi ci dużą satysfakcję, a dekoracja będzie wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu