Znicze na Wszystkich Świętych. Jaki model wybrać

Palące się na cmentarzach znicze to najbardziej charakterystyczny symbol dnia Wszystkich Świętych. Tradycja stawiania ich na grobach jest bardzo długa, sięga czasów pogańskich, a dokładniej tzw. „dziadów”. Obecnie w Polsce ozdabianie grobów zniczami i kwiatami oznacza pamięć o zmarłych, a iskrzące się płomyki są symbolem wieczności i nadziei na nowe życie. Znicze na Wszystkich Świętych. Jaki model wybrać

Znicze szklane

Znicze szklane to chyba najczęściej wybierany model. Charakteryzuje się trwałością i większą wagą niż produkty wykonane z plastiku. Szkło jest cięższe, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że przewróci je wiatr czy mocniejszy deszcz. Znicze wykonane ze szkła wyglądają elegancko i dostojnie. Ich koszt jest zazwyczaj wyższy niż plastikowych modeli.
Znicze szklane dzielą się na zalewane masą parafinową oraz te z wymiennymi wkładami. Oba rodzaje przykryte są metalowym dekielkiem, który chroni przed wiatrem, deszczem i innymi niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Znicze te występują w różnych wielkościach, kolorach i kształtach, np. serca, choinki, anioła czy kapliczki z otwieranymi drzwiczkami. Do szkła mogą być przymocowane także małe witrażyki, które odbijają światło podczas palenia się znicza, co daje piękny i wyjątkowy efekt.

Znicze plastikowe

Znicze plastikowe są tańszą alternatywą dla szklanych modeli, również często wybieraną. Charakteryzują się niższa wagą, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Plastikowy znicz przy powiewie wiatru może przewrócić się i zalać nagrobek. Jednocześnie jego stosunkowo niewielka waga nie utrudni długiego chodzenia po cmentarzach. Znicze plastikowe również występują w wielu kolorach i wzorach i posiadają metalowe wieczko ochraniające płomień. W przypadku tych zniczy również możliwa jest wymiana wkładów, ale na rynku można znaleźć także znicze plastikowe mające charakter jednorazowy, zalane parafiną, których nie powinno się powtórnie wykorzystywać ze względów bezpieczeństwa.

Zalewane znicze ceramiczne

Znicze ceramiczne to ponadczasowa klasyka o tradycyjnej stylistyce. W przeciwieństwie do omówionych wyżej modeli, są otwarte – nie posiadają więc żadnej przykrywki. Wyglądają wspaniale na pomniku, ale niekoniecznie sprawdzą się w wietrzny i słotny dzień. Aby zminimalizować ryzyko zagaszenia płomienia, producenci zniczy ceramicznych stawiają na grube knoty, które zwiększają wytrzymałość produktu na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Znicze elektryczne

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się znicze elektryczne. Są wykonane ze sztucznego tworzywa i świecą nawet do kilku miesięcy. Występują w rozmaitych kolorach i kształtach, a umieszczone w nim diody migają w naturalny sposób. Wiele modeli zniczy elektrycznych posiada wymienny wkład elektryczny zasilany bateriami. W asortymencie wielu firm można odnaleźć nie tylko różne wielkości zniczy, ale i różne kolory „płomienia”. Nie jest to rozwiązanie dla tradycjonalistów, którzy uznają jedynie prawdziwe płomienie znicza. 

Znicze solarne

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zniczy są modele solarne. To nowoczesny, innowacyjny i ekologiczny produkt wykorzystujący promienie słoneczne, które przetwarzane są na energię elektryczną. Panel solarny w ciągu słonecznego dnia ładuje się, a gdy na dworze robi się ciemno, znicz automatycznie zapala się. Taki rodzaj znicza jest idealny w sytuacjach długiej nieobecności na cmentarzu, ale kiedy chcemy, żeby grób był rozjaśniony blaskiem, nawet nienaturalnym. To po prostu kolejne rozwiązanie nie dla tradycjonalisty, ale bardzo efektowne i funkcjonalne.

Jaki znicz wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie znicze wybrać na Wszystkich Świętych, weź pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim to, jak często bywasz na danym cmentarzu. Jeśli regularnie odwiedzasz groby bliskich możesz wybrać właściwie każdy model. Jeśli natomiast któryś cmentarz jest oddalony od miejsca, w którym mieszkasz, o wiele kilometrów, zastanów się nad zniczem elektrycznym bądź solarnym, który po prostu będzie świecił dłużej. 
Zwróć też uwagę na pogodę. Jeśli synoptycy zapowiadają na dzień Wszystkich Świętych duży wiatr lub deszcz, lepiej zaopatrz się w znicze z metalową przykrywką, szklane lub plastikowe. Znicze ceramiczne lepiej sprawdzą się w dobrych warunkach atmosferycznych.
Wybierając znicz możesz kierować się także ozdobami znajdującymi się na grobie, np. stroikami czy wiązankami. Łatwo dobierzesz wówczas pasujący do nich kolor zniczy.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu