Czekolada jest jednym z najbardziej cenionych słodyczy. Spożywamy ją solo lub w różnego rodzaju deserach i daniach. Rynek spożywczy obfituje w różnego rodzaju czekolady: mleczne, deserowe, gorzkie, białe… Po które z nich najlepiej sięgać? Wyjaśniamy wątpliwości, czy czekolada na pewno jest zdrowa!
Czekolada może być wartościowym elementem diety. Kluczową kwestią jest jej skład oraz jakość. Pozytywny wpływ na ludzki organizm ma przede wszystkim czekolada ciemna, czyli zawierająca dużą ilość kakao.
Im więcej masy kakaowej zawiera czekolada, tym więcej w niej flawonoidów, czyli naturalnych związków występujących w produktach pochodzenia roślinnego. Wykazują one działanie antyoksydacyjne – zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się organizmu oraz niwelując stany zapalne. Dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu.
Badania potwierdzają, że umiarkowane spożycie zarówno gorzkiej czekolady, jak i samego kakao, może skutkować obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Spożywanie czekolady o zawartości 50-70% ziarna kakaowego przez pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze spowodowało obniżenie ciśnienia skurczowego o 5,0 mmHg i rozkurczowego o 2,7 mmHg.[1]
Czekolada jest źródłem magnezu – ilość pierwiastka w tej słodkiej przekąsce zależy oczywiście od zawartości kakao. Gorzka czekolada zawiera ok. 165 mg magnezu w 100 g przekąski. Spożycie 3-4 kostek tego rodzaju przysmaku dostarcza organizmowi dorosłego człowieka 7-8% dobowego zapotrzebowania na magnez.[2]
Jak wiadomo, magnez wpływa korzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego, poprawia koncentrację i pamięć, a także łagodzi stres. Warto więc sięgać po kostkę ciemnej czekolady zwłaszcza wtedy, gdy musisz „zebrać myśli”, a także w sytuacjach nerwowych.
Węglowodany, magnez, żelazo i potas zawarte w czekoladzie szybko dodają energii. Słodka przekąska, zawierająca dużą ilość kakao, świetnie sprawdzi się zarówno podczas nauki i pracy, jak i podczas długiej, leśnej bądź górskiej wędrówki.
Co jeszcze zawiera czekolada? Ważnym składnikiem aktywnym miazgi kakaowej jest fenyloetyloamina, która m.in. aktywuje dopaminę, serotoninę i noradrenalinę, przyczyniając się do poprawy samopoczucia psychicznego. Badania naukowe, przeprowadzone z udziałem osób cierpiących na choroby nowotworowe, wskazują, że regularne spożywanie czekolady może wiązać się z redukcją objawów depresyjnych i poprawą nastroju.[3]
Jedną z ogromnych zalet czekolady jest po prostu jej smak. Trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad bez deseru w postaci pysznego brownie lub jesiennego wieczoru bez kubka gorącej, aromatycznej czekolady do picia.
Warto jednak, aby poza przyjemnością spożywania, czekolada pozytywnie wpływała na organizm. Z tego względu najlepiej wybierać tę ciemną, z jak najwyższą zawartością kakao. Ciemna czekolada jest zdrowsza i wartościowa dla ludzkiego organizmu.
Każdy czekoladomaniak z pewnością wie, że 12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. Z tej okazji warto przyrządzić coś pysznego! Może przygotujesz czekoladowe trufle w pistacjach lub blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną? Więcej czekoladowych inspiracji znajdziesz na Carrefour.pl/przepisy.
[1] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/gorzka-czekolada-----czy-wlaczyc-ja-do-naszej-diety-
[2] https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/gorzka-czekolada-----czy-wlaczyc-ja-do-naszej-diety-
[3] https://dietetycy.org.pl/ciemna-czekolada-jako-zrodlo-flawonoidow/
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies