Wracamy do formy na wiosnę! 3 sportowe aktywności dla każdego

Wiosna to idealny moment na wyjęcie i odkurzenie zapomnianych zimą rowerów, hulajnóg i kijków do nordic walkingu. Słoneczna pogoda zachęca do większej aktywności, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Warto postawić na różnego rodzaju sporty, dzięki którym wzmocnisz mięśnie i stawy, zadbasz o kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jaki sport wybrać: jazdę na rowerze, na rolkach, a może nordic walking lub jogę?Wracamy do formy na wiosnę! 3 sportowe aktywności dla każdego

Jazda na rowerze dla ciała i ducha

Rowerowe przejażdżki pozytywnie wpływają na zdrowie. Najważniejsze korzyści z regularnej jazdy na rowerze to:

  • lepsze dotlenienie krwi,
  • zwiększenie pojemności i wydolności płuc,
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu, 
  • poprawa sprawności układu ruchu, w tym wzmocnienie siły mięśni,
  • normalizacja poziomu cukru we krwi,
  • spadek masy ciała,
  • zwiększenie ogólnej wydolności organizmu.

Jazda na rowerze angażuje wiele partii mięśniowych – podczas przejażdżek pracują nogi, ręce, brzuch i grzbiet, przepona oraz serce. Sport ten pozwala pozbyć się także zbędnych kilogramów. Czy wiesz, ile kalorii możesz spalić podczas jazdy na rowerze? Przyjmuje się, że godzinna przejażdżka pozwala na spalenie od 300 do 800 kcal – ostateczna wartość zależy m.in. od tempa i intensywności jazdy, wagi rowerzysty, rodzaju nawierzchni, typu jednośladu i pogody. Jeśli zależy ci na smukłej, wymodelowanej sylwetce, wsiadaj na rower przynajmniej trzy razy w tygodniu – aby zauważyć pożądane efekty, musisz trenować regularnie i wykazać się cierpliwością.

Nie można zapomnieć również o tym, że jazda na rowerze odpręża, polepsza nastrój, pomaga uspokoić lęki i radzić sobie ze stresem. Podczas wysiłku fizycznego w ludzkim organizmie wzmaga się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Decydując się na rowerową aktywność, pamiętaj o bezpieczeństwie i komforcie podczas jazdy. Zadbaj o odpowiednie dopasowanie wysokości siodełka, a także o utrzymywanie prawidłowej pozycji w trakcie przejażdżki. Wsiadając na rower wiosną po długiej zimowej przerwie nie przemęczaj się! Na początek wybierz krótsze trasy i w żadnym wypadku nie forsuj tempa – możesz doprowadzić do obciążeń np. kolan i pojawienia się kontuzji. 

Jeśli myślisz o zakupie jednośladu, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę, zapoznaj się z naszymi rowerowymi poradami!

Jazda na rolkach - nie tylko dla młodych

Jazda na rolkach kojarzy się przede wszystkim z nastolatkami wykonującymi różnorodne akrobacje w skateparkach? Ten wiosenny sport nie jest zarezerwowany jedynie dla młodych osób – z powodzeniem mogą uprawiać go także dorośli. Jazda na rolkach rozwija mięśnie, zwłaszcza nóg i pośladków oraz usprawnia funkcjonowanie układu krążenia. Podobnie jak jazda na rowerze, jazda na rolkach wzmacnia serce, dotlenia krew, poprawia kondycję i wytrzymałość. Dodatkową zaletą tego sportu jest poprawa równowagi i koordynacji ruchowej. Jazda na rolkach wymaga nieustannego balansowania ciałem, co oznacza współpracę wielu mięśni, a także konieczność skupienia się na danej czynności.

Jazda na rolkach to aktywność bez nadmiernego obciążania stawów – w przeciwieństwie do joggingu znacznie mniej obciąża narząd ruchu. Dodatkowo to świetna zabawa, która relaksuje i poprawia nastrój. Na przejażdżkę możesz wybrać się z członkami rodziny w różnym wieku. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rolkami, możesz jeździć bardzo wolno i doskonalić swoją technikę, jednocześnie obserwując bardziej wprawionych bliskich.

Zarówno rower, jak i rolki są także świetnymi środkami transportu. Umożliwiają szybkie przemieszczanie się, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Pozwalają dotrzeć w miejsca, do których nie dojedziesz komunikacją miejską czy samochodem, a dodatkowo są łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Przesiadając się z auta na rower lub rolki dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale także o środowisko naturalne.

Zdrowy spacer i zdrowszy nordic walking

Jeżeli wolisz mniej wymagające aktywności niż jazda na rowerze czy rolkach, wybierz marsz! Spacery to podstawowa i najprostsza forma ruchu. Codzienne przechadzki pomagają dotlenić organizm, pobudzają do pracy wiele mięśni (w tym także mięsień sercowy), poprawiają ogólną wydolność organizmu oraz nastrój. Spacery w słoneczne dni dostarczają też organizmowi witaminę D, ważną dla zębów, kości oraz samopoczucia psychicznego. Zastanawiasz się, ile kalorii możesz spalić na spacerze? Wszystko zależy od tempa, pokonanego dystansu i uformowania terenu. Najmniej kalorii spalisz spacerując po płaskiej powierzchni, a najwięcej wchodząc pod górę lub zmieniając tempo chodu. 

W ostatnich latach bardzo popularny stał się także nordic walking, czyli spacer z kijkami. Wybierając tę aktywność, zaangażujesz górne partie mięśniowe, które nie są używane podczas zwykłego spaceru. Dodatkowo – dzięki kijkom – odciążysz stawy kolanowe i zaangażujesz mięśnie pleców. Nordic walking może stanowić także profilaktykę wad postawy i naturalną formą rehabilitacji – łagodzi dolegliwości związane ze spędzaniem czasu w pozycji siedzącej, takie jak np. sztywność oraz ból karku i barków.

Aerobik, joga, pilates… Czyli jakie sporty można uprawiać w domu?

Jeśli zależy ci na kondycji i dobrym zdrowiu, różnorodne sporty możesz uprawiać także w domowym zaciszu. Do wielu z nich nie potrzebujesz specjalistycznych sprzętów – istnieje mnóstwo ćwiczeń, które nie wymagają posiadania żadnych przyrządów. To na przykład znane wszystkim brzuszki, pompki, pajacyki, wyskoki czy ćwiczenia rozciągające. Jeżeli chcesz ćwiczyć w domu jogę lub aerobik, a nie posiadasz specjalistycznej maty – możesz posłużyć się zwykłą karimatą. Warto korzystać z różnorodnych aplikacji do ćwiczeń w domu, a także z filmików publikowanych w Internecie przez dyplomowanych instruktorów.

Ruch jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego wagę podkreśla Światowy Dzień Sportu, który obchodzimy 6 kwietnia. Bez względu na to, jaką aktywność sportową wybierzesz, każda z nich będzie dobra dla twojego ciała i ducha. Zarówno jazda na rowerze, jazda na rolkach, spacery, jak i ćwiczenia wykonywane w domu zadbają o twoje mięśnie, sylwetkę, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu