5 skutecznych porad, jak ograniczyć zużycie plastiku

Zależy ci na środowisku, chcesz żyć bardziej eko, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? To nie takie trudne, jak ci się wydaje. Zmiany rozpocznij od małych kroków. Poznaj 5 skutecznych porad, by ograniczyć plastik w codziennym życiu!5 skutecznych porad, jak ograniczyć zużycie plastiku

Rób  zakupy z materiałową torbą

Torebki foliowe przechodzą do lamusa – i dobrze! Czas produkcji jednej sztuki wynosi kilka sekund, a rozkład trwa aż kilkaset lat. Foliowe torby służą bardzo krótko, są nietrwałe i niosą zagrożenie dla środowiska. Reklamówki foliowe najlepiej zastąpić torbami materiałowymi, np. bawełnianymi lub lnianymi. Są wielokrotnego użytku, nie zajmują dużo miejsca w plecaku czy torebce, można je prać w pralce. Wiele z nich zdobią atrakcyjne nadruki lub inspirujące napisy. Oprócz walorów funkcjonalnych posiadają więc także te wizualne, dzięki czemu mogą być modnym dodatkiem do codziennej stylizacji. Torby wielokrotnego użytku to oszczędność dla twojego portfela oraz oszczędność miejsca – półki, dotąd pełne plastikowych torebek, zagospodarujesz na inne potrzebne akcesoria.

Zamień wodę butelkowaną na wodę z kranu

Spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiesz, że dziennie powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody dziennie? Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z wody butelkowanej na rzecz kranowej. Warto mieć świadomość, że dzisiejsza kranówka nie ustępuje niczym wodzie sprzedawanej w sklepach. Podlega restrykcyjnym normom, poddawana jest licznym kontrolom, dzięki czemu jest bezpieczna i zdatna do picia. Jeśli jednak argumenty te cię nie przekonują i nie masz zaufania do wody bezpośrednio z kranu, zaopatrz się w dzbanek wyposażony w filtr węglowy. Oczyści kranówkę, usunie smak i zapach chloru oraz niektóre metale ciężkie. Na wyjścia z domu idealnym rozwiązaniem są butelki z filtrem, które napełnisz wodą prosto z kranu w dowolnym miejscu.

Dzięki rezygnacji z wody butelkowanej ochronisz środowisko, ograniczając zużycie plastiku. Jednorazowy wydatek na butelkę lub dzbanek z filtrem to także duża oszczędność. Sięgając po wodę, nie będziesz już dopłacać za plastikowe opakowanie.  

Postaw na kosmetyki naturalne w opakowaniach nadających się do recyklingu

Kosmetyki naturalne są produkowane z wielką dbałością o sposób pozyskiwania surowców. Nie może on mieć negatywnego wpływu na środowisko i zwierzęta. Wiele kosmetyków naturalnych to jednocześnie produkty wegańskie, niezawierające w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Na etykietkach znajdziesz także oznaczenie cruelty-free, co oznacza, że produkcja kosmetyku i działania marki nie szkodzą ani nie przyczyniają się do zabijania zwierząt na całym świecie. Producenci tego typu produktów dużą uwagę zwracają także na opakowania – stawiają na te, które można ponownie przetworzyć, np. papier lub szkło. Zamiast wyrzucać, pudełka czy tuby po kosmetykach możesz wykorzystać na różne sposoby, np. jako szkatułkę na biżuterię lub pojemnik na przybory do makijażu. Kupując produkty kosmetyczne w opakowaniach nadających do recyklingu, zadbasz jednocześnie o urodę i środowisko naturalne.

Używaj słomek z metalu, bambusa, makaronu…

Nie wyobrażasz sobie chłodnego napoju bez słomki? Rozumiemy to. Pamiętaj jednak, że tuż po jego wypiciu, rurka ląduje w koszu, jako kolejny odpad z plastiku. Zrezygnuj całkowicie z jednorazowych słomek, jednorazowych sztućców i naczyń, wykonanych z plastiku. Zastąp je ekologicznymi, biodegradowalnymi słomkami ze słomy, bambusa, makaronu, papieru lub tymi wielokrotnego użytku – metalowymi albo szklanymi. Bądź bardziej eko, żyj świadomie i zgodnie z naturą!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu