Wiosenne eko porządki: jak sprzątać dom w zgodzie z naturą?

Wiosenne porządki to wręcz tradycja. Mycie okien, czyszczenie domowych sprzętów, przegląd garderoby i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy to tylko niektóre z czynności, które wykonujemy wraz z nadejściem cieplejszej pory roku. Oprócz ustalenia harmonogramu sprzątania warto przemyśleć kwestię doboru produktów – zamienić chemię na ekologiczne detergenty, a może przygotować samemu domowe środki czystości?eko porządki

Dbanie o środowisko zaczyna się w… sklepie!

Owoce i warzywa zanieczyszczone pestycydami, produkty spożywcze pełne sztucznych wypełniaczy, kosmetyki zawierające syntetyczne konserwanty… To wszystko stanowi realne zagrożenie dla kondycji ludzkiego organizmu. Niektóre detergenty i środki czystości także mogą zawierać substancje działające niekorzystnie na zdrowie, np. amoniak, chlor, fosforany czy formaldehyd. Dodatkowo tego typu produkty mogą zagrażać środowisku – „efekty uboczne sprzątania” trafiają do rzek i jezior wraz ze ściekami. Warto więc zamienić je na ekologiczne środki czystości ze sklepu bądź domowe środki czystości na bazie produktów obecnych w każdej kuchni. Niemal w każdym supermarkecie znajdziemy wiele produktów i środków czystości z naturalnym składem tworzonych z dbałością o środowisko. Wybierając spray czyszczący, płyn lub proszek zwracaj uwagę na skład produktu lub zastanów się, czy nie możesz zamiast gotowego środka wykorzystać naturalnych składników, które już masz w domu. Mając wybór, warto wybierać mądrze – także w kwestii sprzątania!

Zalety ekologicznych środków czystości

Ekologiczne środki czystości ze sklepu to idealny wybór dla osób lubiących gotowe rozwiązania. Bazują one na związkach występujących w przyrodzie – zawierają roślinne i mineralne składniki, łagodne dla skóry i bezpieczne dla zdrowia. Są wolne od surowców pochodzenia petrochemicznego, toksycznych substancji zapachowych, agresywnych konserwantów i drażniących komponentów – nie wpływają negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Ekologiczne środki czystości nie wywierają szkodliwego wpływu na środowisko, są biodegradowalne – używając ich, minimalizujesz problem zanieczyszczeń wód, powietrza i degradacji gleb. Ich opakowania wyprodukowane są z materiałów, które mogą być ponowne przetworzone i wykorzystane, dzięki czemu spełniają podstawowe założenia idei zero waste.

Ekologiczne środki czystości są skuteczne dzięki zastosowaniu wysokich stężeń składników. Korzystanie z nich jest przyjemniejsze, niż w przypadku chemicznych produktów, ponieważ wyróżniają się przyjemnymi i naturalnymi zapachami. Nie muszą obawiać się ich alergicy ani kobiety w ciąży.

Wśród produktów ekologicznych na sklepowych półkach odnajdziesz płyny czyszczące: do łazienek, toalet, podłóg, szyb, a także artykuły do mycia naczyń, naturalne tabletki do zmywarki czy proszki do prania.

Domowe środki czystości – ekologiczne i tanie

Najbardziej ekologicznym i najkorzystniejszym pod kątem finansowym wyborem jest samodzielne przygotowywanie domowych środków czystości. Do ich sporządzenia wykorzystuje się niedrogie i ogólnodostępne produkty, bezpieczne dla zdrowia i naszej planety. Naturalnymi sprzymierzeńcami we wiosennych porządkach w domu są m.in.: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i naturalne olejki eteryczne.

Jak zrobić płyn do mycia szyb?

Aby szyby i lustra w twoim domu były lśniące i bez smug, zmieszaj ze sobą:

  • 1 szklankę wody – przegotowanej lub destylowanej,
  • 2 łyżki spirytusu,
  • 10 kropli ulubionego olejku eterycznego.

Jeżeli wolisz wersję bez alkoholu, zastąp go 1 szklanką octu. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, przelej do butelki ze spryskiwaczem – i voilà! Teraz wystarczy jedynie rozpylić płyn na zabrudzoną powierzchnię i wytrzeć suchą, miękką ściereczką z mikrofibry.

Jak widzisz, przygotowanie ekologicznego płynu do szyb jest bajecznie proste, a także korzystne dla środowiska oraz twojego portfela.

Jak zrobić naturalny proszek do prania?

Jeśli chcesz przyrządzić domowy proszek do prania, zaopatrz się w:

  • boraks (czyli sól sodową kwasu borowego) – usuwa plamy i nieprzyjemne zapachy,
  • sodę kalcynowaną (czyli węglanu sodu) – zmiękcza wodę,
  • nadwęglan sodu – posiada właściwości odplamiające i wybielające.

Do prania kolorowych i czarnych ubrań potrzebne będą dwa pierwsze składniki. W przypadku białych tkanin do mieszanki należy dodać nadwęglan sodu, czyli ekologiczny wybielacz. Zmieszaj składniki w tych samych proporcjach i umieść w szczelnie zakręcanym słoiku lub innym zamykanym pojemniku. Na jedno pranie zazwyczaj używa się 1-2 łyżki proszku – weź jednak pod uwagę pojemność swojej pralki oraz stopień zabrudzenia tkanin.

Domowy proszek do prania możesz wzbogacić naturalnymi płatkami mydlanymi, które zwiększają skuteczność prania, ale jednocześnie mogą zapychać filtry w pralce oraz olejkami eterycznymi, które odświeżą i zapewnią praniu przyjemny, ale naturalny zapach.
 

Kilka dodatkowych przepisów na ekologiczne środki czystości

Alternatywą dla środków chemicznych do odkamieniania urządzeń jest ocet, czyli eko odkamieniacz. Za jego pomocą usuniesz kamień w toalecie i na łazienkowej armaturze. Popularnym i ekologicznym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest wlanie do niego szklanki octu i połowy szklanki wody oraz zagotowanie składników. Preparat świetnie radzi sobie nawet z mocnym osadem.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z tłuszczem i spalenizną widoczną na naczyniach kuchennych, sięgnij po sodę oczyszczoną. Pomocne będą także odpowiednie akcesoria, np. zmywaki kuchenne, w których strona szorująca jest pochodzenia naturalnego.

Warto również napełnić sodą małe naczynie i włożyć do lodówki – idealnie niweluje nieprzyjemne zapachy, w bezpieczny i naturalny sposób. Dodatkowo świetnie czyści drewniane deski do krojenia i inne kuchenne akcesoria – wystarczy zwilżyć je wodą, posypać sodą, zostawić na godzinę i spłukać.

W domowych warunkach bez problemu zrobisz też naturalny odświeżacz powietrza. Przygotuj szklankę wody, 3 łyżki spirytusu (lub 5 łyżek wódki), łyżkę sody oczyszczonej i 30 kropel naturalnego olejku eterycznego, np. lawendowego czy pomarańczowego. Dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, przelej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem i stosuj, rozpylając w wybranym pomieszczeniu. Sporządzenie ekologicznego odświeżacza powietrza to idealne podsumowanie wiosennych eko porządków – w czystej, uporządkowanej, przepięknie pachnącej przestrzeni bez wątpienia żyje się komfortowo i przyjemnie.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu